2020 рік багато багато вважають одним з найскладніших у сучасній історії всього світу. Для нашої держави він був ще складнішим: вперше за часи незалежності Україна потрапила в глобальну пандемію ще й в умовах зміни влади, невмирущої корупції, інформаційних маніпуляцій, політичної турбулентності та війни.
Проте водночас він подарував нам і масу визначних подій, людей та явищ. І попри все, ми продовжували радіти, творити, жити, боротися і перемагати. А все пережите вочевидь допоможе нам зорієнтуватися у році наступному і дасть багато корисних уроків.
Саме тому ми вирішили пригадати головні віхи життя Вінниці 2020 разом з вами. Що нас турбувало, що вражало, що нас вчило і що засмучувало, що лякало, а що – дарувало радість і нові знання.
Сьогодні на Vежі – спогади про вінницьку весну-2020, якою ми її запам’ятали завдяки рейтингу ТОП-50 найпопулярніших текстів на Vежі протягом березня-травня 2020 року.
Березень
Вже наприкінці зими ми розуміли, що рано чи пізно Україну, і разом з нею і Вінницю, накриє епідемія коронавірусної хвороби і це лише питання часу.
Ми вже почали – здебільшого морально – до цього готуватися, проте початок весни 2020 все ж ознаменувався традиційною подією, яку щорічно чекає маса наших читачів.
Оголошення переможниці у конкурсі “Міс Вінниця-2020” цьогоріч припало на друге березня. З 16 фіналісток конкурсу переможницею цього разу обрали Оксану Коломієць.
Проте потім все змінилося і увесь інформаційний простір захопила головна і ледь не єдина тема: коронавірусна пандемія і протидія ній.
Щоправда, почалася така “боротьба” досить незвично: з масової релігійної ходи, влаштованої російською церквою.
Ця подія потім ще довго відгукувалася в Україні та поза її межами, а фото Vежі з цієї “антикоронавірусної ходи” з’явилися на перших шпальтах польських видань.
Зайве казати, що в багатотисячній колоні ніхто не переймався захистом від інфекції, якщо не брати до уваги ікони та колективне цілування рук священиків. Проте і офіційного карантину тоді в країні ще не було.
Проте ще до першого випадку захворювання на Вінниччині, місто почало запроваджувати обмежувальні заходи. Вже 13 березня у місті встановили перші, поки що досить лояльні, заборони. Вони стосувалися передусім масових заходів та санітарної обробки приміщень і транспорту.
Того ж дня перед вінничанами зі спеціальним зверненням виступив міський голова Сергій Моргунов, в якому закликав підприємців організувати дистанційну роботу працівників, а також повідомив, що місто вже починає формувати медичні резерви самостійно, не чекаючи уряду.
Ще за три дні у Вінниці посилили карантин і постановили закрити ТРЦ, ресторани, ринки та готелі.
Тоді ж вінничанам повідомили, які штрафи очікують тих, хто надумає порушити карантинні правила – до 85 тисяч гривень. Така новина досить швидко остудила окремі “гарячі голови”.
І це при тому, що ще жодного випадку COVID-19 на той момент на Вінниччині зареєстровано не було. Проте життя міста швидко змінилося, а на вулицях ставало все менше людей.
А саме місто почали оточувати блокпостами. Чомусь їх вирішити посилити “противірусною” бронетехнікою.
Найбільш дефіцитними товарами стали захисні маски і дезінфекційні засоби. Ми почали досліджувати, де у Вінниці можна купити такий товар першої необхідності.
А водночас – радити, як виготовити антисептик і захисну маску в домашніх умовах.
Пізніше з’ясувалося, що цей матеріал став в нагоді десяткам тисяч людей по всій країні.
Проте водночас до справи взялися волонтери, які почали шити маски і безкоштовно їх роздавати.
Ще за кілька днів поліції доручили обмежити пересування людей навіть пішки та в автомобілях. А заразом – оголосили полювання на “коронавірусні фейки”, які в місті вже почали з’являтися.
Все це, звісно, грало на нервах вінничан, а тому реагувати на різноманітні провокації з цього приводу люди почали досить гостро.
Наприклад, як у випадку з Євгеном Томчуком – вінничанином, який повернувся з Польщі й заявив, що не буде дотримуватися карантинних обмежень.
Проте пізніше Євген отримав сотні коментарів із засудженням таких дій і навіть з погрозами. З його слів, справа дійшла аж до СБУ, проте хлопець все ж був змушений самоізолюватися.
А вже за чотири дні після цього випадку на Вінниччині підтвердили перший випадок інфікування коронавірусом.
Наступного дня в області зафіксували вже чотири випадки хвороби, зокрема у 5-річного хлопчика.
А ще за три дні таких випадків було вже 23. Хвороба почала стрімко поширюватися по всій області.
Тож майже відразу влада вдалася до жорсткіших обмежень, і в місті припинили повноцінну роботу громадського транспорту. Це, безсумнівно, був удар по звичному способу життя містян і ми почали все більше звикати до нових реалій.
Ми почали розуміти, що все це призведе до величезних втрат для економіки. А найперше вдарить по сфері обслуговування, для якої вже тоді почався “локдаун”.
Тому ми поговорили з вінницькими рестораторами, які вже в ті дні давали досить точні прогнози подальшого розвитку подій.
Проте водночас ми почали вчитися, як продуктивно працювати з дому.
Значні зміни карантин привніс у життя школярів та їхніх батьків і з цим ми теж намагалися розібратися.
Намагалися зрозуміти, чим зайняти на карантині малечу.
І звісно, як самим розважитися, вчитися та прикрасити своє дозвілля у незвичних умовах. В результаті в нас вийшла прекрасна підбірка, яка буде актуальною і сьогодні.
Квітень
Квітень також минув переважно під темою коронавірусу: вже в перший день цього місяця ми дізналися, що хвороба все більше поширюється територією області.
Тоді “коронавірусна мапа” області виглядала так і це нас вражало:
Зараз вона виглядає так і до подібного ми вже давно звикли:
А в квітні 2020 інформація про одного-двох інфікованих змушувала владу повністю закривати окремі села!
Тоді ж ми почали дізнаватися про неймовірні історії боротьби за крихкі життя тих, кого вразила нова хвороба.
В наше життя прийшли нові герої – лікарі, які щодня приймали небезпечні виклики і просто рятували наші життя.
Центром нашої уваги стали лікарні, куди почали надходити пацієнти з “ковідом”. Ніколи раніше вінничани так не цікавилися життям медичних установ.
Але водночас ми не забували й про інших героїв: тих, які врятували нас від “руского міра”. З року в рік ця історія про звільнення вінничанами Харківської ОДА від російських терористів у ці дні викликає небачену увагу читачів.
Не полишали нас й інші історії минулого: гучна справа ймовірного масштабного розкрадання на калинівському арсеналі викликала не лише значний резонанс, а й погрози в бік наших журналістів.
В якийсь момент ми всі зрозуміли, що “ковід” – це не іграшки, особливо, коли на Вінниччині померла перша пацієнтка від наслідків коронавірусної хвороби.
Тоді ж влада йшла на максимально жорсткі заходи, деякі з яких викликали гарячі суперечки в мережі, як то рішення “кропити” вулиці отруйними речовинами.
Хоч це і жодним чином не завадило сотням вірян пішли на великодні богослужіння до храмів попри неодноразові заклики церкви цього не робити.
Ми почали більше цікавитися власними правами в нових умовах, зокрема аби не дозволити репресивній машині відчути повну свободу дій.
Проте чимдалі поширювалася хвороба, тим більше цікаво нам ставало знати, як виявити коронавірус в себе. Тож дві статті – перша і друга – про те, як здати у Вінниці аналіз на COVID-19 і скільки це коштує стали справжніми хітами на Vежі у квітні.
І тим не менше ми не могли позбавити себе прекрасного: попри те, що людям заборонили гуляти навіть в парках, саме в той час там розцвіли тисячі різнобарвних тюльпанів.
А ось в лісі, на відміну від парків, життя тривало і все без коректур. Буяло і народжувалося нове, милувало нам око, надихало жити самих і змушувало усміхатися та вкотре згадати, що світ – прекрасний.
Травень
Крім коронавірусу й карантину, весна випробовувала Вінниччину ще й стихійними лихами.
На самому початку місяця негода призвела до сильного граду та підтоплення відразу в кількох районах області. Внаслідок погодних умов навіть загинула людина.
Саме у травні у Вінниці прозвучав вирок, який вразив всю країну: мало не вперше за вбивство собаки вінничанин отримав п’ять років реального тюремного терміну.
Тим часом коронавірус не здавався і чиновники почали говорити про “другу хвилю” захворюваності.
Водночас саме цього місяця містян почали знову пускати в громадський транспорт без спеціальних перепусток.
А щоб певним чином розвантажити транспорт і не допускати надмірне скупчення пасажирів одномоментно, особисто тодішній голова ОДА запропонував починати робочий день державних інституцій з сьомої ранку.
Проте ідея, здається, не особливо прижилася.
Однак найцікавіше сталося вже наприкінці місяця, майже на зламі весни та літа.
29 травня відбулася подія, яка сколихнула всю країну: масова перестрілка у Броварах за переділ ринку перевезень і за участі як броварських, так і вінницьких “бойовиків”. Масові затримання, купа зброї, справжнє Чикаго під Києвом з подільським акцентом.
Того ж дня від посади відсторонили очільника поліції Вінниччини Юрія Педоса загалом за те, що допустив участь місцевого кримінального елементу в “дорослих” броварських “розбірках”.
Відголоски цієї справи чутно і досі, адже справжніх диригентів цієї “маленької війни” досі не названо і не знайдено.
А ще наприкінці травня ми дізналися про початок нових знакових будівництв у Вінниці. Так, 28 травня стало відомо, як виглядатиме ЖК “Лісопарковий”, який мають збудувати поруч з, як не дивно, Лісопарком.
Нове масштабне будівництво запланували і в самому центрі міста на вулиці Оводова: тут мають намір спорудити ТЦ “Menthol”, який дотепні вінничани відразу нарекли ТЦ “МентХол”.
До речі навесні місце будівництва виглядало так:
А сьогодні – вже так:
Цієї весни ми “познайомили” Вінницю ще з одним мікрорайоном міста:
І попри карантин, який, здавалося б, триватиме вічно, ми не втратили своє бажання завжди бути красивими за будь-яких умов.
А в травні це було особливо помітно, зокрема у нашому травневому фоторепортажі
І попереду нас і Вінницю цього року ще чекало дуже багато цікавого. Далі буде!..)
Дякуємо!
Тепер редактори знають.