Права людини на карантині: що треба знати при спілкуванні з поліцією під час карантину

18:03
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Вже від сьогодні по всій Україні почали діяти нові карантинні обмеження, зокрема щодо перебування в громадських місцях та пересування групою з понад двох осіб.

За дотриманням обмежень стежитимуть Нацполіція та Національна гвардія, які, в разі виявлення порушення, можуть також скласти протокол про адмінпорушення на суму від 17 до 34 тисяч гривень.

Такий штраф, наприклад, за звичайну прогулянку, спричиняє дискусії щодо того, що саме під час карантину можна робити, а за що доведеться понести покарання.

Vежа спробувала дізнатися, що радять юристи, аби запобігти штрафам та що загрожує тим, хто порушив карантин вперше.

Ви знаєте, що таке “відвідування”? Закон не знає

Згідно з Постановою КМУ №211, з 6 квітня людям забороняється, зокрема, відвідувати парки, сквери, зони відпочинку, лісопаркові, прибережні зони, в також спортивні та дитячі майданчики.

Однак, як зазначає на своїй фейсбук-сторінці радник з питань правової політики та адвокат Максим Костецький, в законодавстві відсутнє поняття “відвідування” парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон.

Так, на думку юриста, парк, сквер чи інше місце із “забороненого” списку може перебувати на вашому шляху до певного пункту призначення (наприклад, аптеки) і такий “транзит” не буде відвідуванням. Водночас, юрист радить рухатись так, аби було видно, що ви йдете на вихід з локації та, за можливості, пересуватись ближче до проїжджої частини.

Також, як підкреслює Костецький, пробіжки змінами до Постанови не заборонені. Проте варто утриматись від бігу центральними алеями та прогулянковими маршрутами, якщо, наприклад, йдеться про парки. Сам же юрист (киянин) почав бігати у масці.

Додамо, що не всі місця, які містяни можуть називати скверами чи парками, є такими юридично. Так, прибудинкова територія з деревами може не бути парком чи сквером, а самотня у дворі перекладина юридично не значитиметься як спортивний майданчик.

Крім цього, визначення “лісопаркових та прибережних зон” у законодавстві також немає, тож юридично довести, наприклад, скільки метрів від Вишенського озера вважається прибережною зоною, неможливо.

В ГУ НП Вінницької області Vежі список локацій у Вінниці, за відвідування яких загрожує штраф, не надали.

Маски на вулицях не потрібні. Поки що

У постанові також забороняється перебувати в громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіратора або захисної маски, у тому числі виготовлених самостійно. Тут одразу виникає питання, що ж таке громадське місце.

Так, в українському законодавстві поняття “громадське місце” розкривається тільки в “антитютюновому” законі, в якому вказані громадські місця, де не можна палити.

Як пояснила Vежі Анна Олійник, речниця ГУ НП у Вінницькій області, вінницькі правоохоронці поки вважають громадськими місцями частини будь-якої споруди, яка доступна або відкрита для населення, в тому числі за плату (під’їзди, підземні переходи, парки, сквери, дитячі майданчики, стадіони, зупинки громадського транспорту, ліфти, державні установи, медичні установи, АЗС, платні вбиральні та інше).

Тобто, якщо ви перебуваєте в місці, де можуть відбуватися якісь активності, то скоріше за все це громадське місце, — розповідає Костецький.

Як підкреслює Анна Олійник, вулиці наразі не потрапляють до переліку громадських місць, де заборонено перебувати без маски, однак якщо йдеться про частину вулиці біля зупинки громадського транспорту, то обмеження починають діяти.

Також, як пояснює Олійник, у разі пересування містом у власній автівці, маску чи респіратор надягати необов’язково, однак у випадку заїзду та виходу на АЗС без маски це буде правопорушенням,

Перелік громадських місць може розширювати міська влада, проте поки що подібних рішень владою Вінниччини або міста Вінниця ухвалено не було.

“Три та більше”

Також відсьогодні забороняється переміщення групою осіб у кількості більше ніж дві особи, крім випадків службової необхідності та супроводження осіб, які не досягли 14 років, батьками, усиновлювачами, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями, іншими особами відповідно до закону або повнолітніми родичами дитини.

При цьому, як пояснив Vежі Максим Костецький, немає ні чіткого визначення “службової необхідності”, ні переліку професій.

Таким чином, може йти мова про усі професії, які тим чи іншим чином під час роботи повинні перебувати у парках і т. п. – комунальники, патрульна поліція та інші – розповідає пан Максим.

У поліції також радять носити документи, що підтверджують таке місце роботи.

Так само рекомендують носити документи, які підтвердять родинні (чи інші передбачені цією нормою) зв’язки і з неповнолітнім. Не кажучи вже про обов’язок носити із собою документи для встановлення особи.

Зустрічі з правоохоронцями

Якщо правоохоронці помітять можливі порушення з боку місцевих жителів, вони можуть і скласти протокол про адмінпорушення, і просто попередити. Крім цього, поліцейські можуть встановити вашу особу завдяки документам, обов’язкове носіння яких також передбачене постановою.

При цьому можна дати декілька порад, аби запобігти зловживанням з боку правоохоронців:

– Варто спершу попросити представитись патрульних та показати свої документи – дізнатись ім’я, посаду та місце служби. Бажано цю інформацію, а також увесь процес спілкування з правоохоронцями фільмувати на камеру, а ще краще – транслювати в соціальні мережі. На випадок втрати телефону під час зйомки, запис трансляції збережеться на онлайн-платформі.

– Не потрібно давати документи в руки патрульним – достатньо пред’явити їх на відстані, аби правоохорнці змогли ознайомитися з їхнім змістом.

– Якщо на вас складають протокол, варто одразу записати свої аргументи щодо того, чому ви не є порушником (якщо вони у вас є). Зокрема, якщо патрульні не зможуть назвати чіткі підстави для штрафу (наприклад, посилання на документ, яким певний парк у Вінниці визнають парком тощо). Також, якщо ви впевнені у своїй невинуватості, варто написати в протоколі “жодного правопорушення не вчиняв” і вказати імена свідків та їхні контактні дані. Потім це допоможе при оскарженні в суді, зокрема полегшить виклик свідків до суду.

– Порожні місця в протоколі варто заповнити прочерками, аби вже у відділенні в документі не “матеріалізувалась” нова інформація.

– Перечитайте написане вами та правоохоронцями.

– Ви можете попросити скласти адмінпротокол на місці та не їхати у відділення (згідно зі ст. 258-260 КУпАП).

– Якщо поліція Вас затримує, перепитайте, чи дійсно це затримання, а не “запрошення” до відділення.  У першому випадку поліція зобов’язана скласти ще один протокол – про адміністративне затримання (ст. 261 КУпАП). Перевірте, чи в обох протоколах правильно вказані час та мотиви затримання, суть адмінправопорушення та норма акту, який передбачає відповідальність за скоєне правопорушення.

– Ваш телефон може бути вилучений поліцією лише у випадку, якщо є обґрунтована підозра, що Ви його вкрали, або він є знаряддям правопорушення. Навіть якщо Ваш телефон вилучила поліція, про Ваше місце перебування все одно мають бути негайно повідомлені Ваші родичі та інші особи за Вашим вибором, а також державні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Окрім того, пам’ятайте, що ваші права як громадянина України перебувають під захистом Конституції України – основного закону держави, який є вищим за будь-який інший нормативний чи підзаконний акт, виданий будь-яким іншим органом влади.

Поради частково підготовлені за допомогою ресурсу “Восток SOS”. Детальніше про алгоритм дій при зустрічі з поліцейськими можна дізнатись ТУТ.

Анна Олійник зазначила, що поліція штрафуватиме лише “злісних правопорушників”, а спершу планує попереджати вінничан.

Водночас завтра ми очікуємо більш детальні розяснення з цього приводу від голови ОДА Владислава Скальського під час онлайн-брифінгу.

VежА наголошує, що найкращий спосіб не отримати штраф – залишатись вдома, позаяк у постанові окремі норми прописані некоректно, що може дати як підстави для зловживання з боку правоохоронців, так і посилання правопорушникам для уникнення відповідальності.

Читайте також: Весняна ізоляція: як у Вінниці дотримуються карантину напередодні нових обмежень. ФОТОРЕПОРТАЖ

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.