Одна крапля крові: де і як у Вінниці роблять аналіз на COVID-19 та скільки це коштує

21:41
Автор: Катерина Дядюк
Become a Patron!

Оновлено: 12 Вересня 2020, в 15:38

Одним із принципів, який допомагає впоратися з поширенням вірусу Covid-19, окрім ізоляції, є масове тестування населення. Проте поки що в Україні такої практики немає. 

Журналістка Vежі вирішила дізнатися, чи можна у Вінниці зробити тест на COVID-19: як, де і скільки це коштуватиме. 

Забігаючи наперед зазначимо, що за півдня ми знайшли кілька медичних центрів, де можна зробити тест, зробили його самі та отримали результат експрес-тесту на COVID-19, а також записалися на більш точне ПЛР-тестування.

Та про все по порядку.

У Всесвітній організації охорони здоров’я відзначають, що масове тестування населення одна з умов подолання пандемії, адже вона дозволяє оперативно виявляти та ізолювати хворих. Тим паче, що вакцини проти нового коронавірусу SARS-CoV-2 найближчим часом не буде.

Так, наприклад, діє Німеччина, яка сьогодні в трійці лідерів по захворюваності у Європі, але яка має статистично низьку смертність від коронавірусу.

В Україні, на жаль, масове тестування населення не відбувається. Та й загалом Україна досі залишається державою з одним із найнижчих рівнів тестування у світі. Згідно з інфографікою “Слово і Діло”, станом на 30 березня тести зробили 2,6 тисячі українців. І це при тому, що Президент України Володимир Зеленський у своєму відеозверненні (ще від 20 березня) анонсував прибуття в Україну з Китаю 10 мільйонів “високоточних лабораторних тестів” та “400 тисяч експрес-тестів”.

*Кількість зроблених тестів не дорівнює кількості людей, яким їх провели. У деяких випадках тест можуть проводити повторно. Фото – media.slovoidilo.ua

Наприклад сьогодні голова Вінницької ОДА Владислав Скальський повідомив, що в обласному лабораторному центрі  МОЗ є у наявності 3300 діагностичних тест-систем для дослідження матеріалів методом ПЛР. Також він зазначив, що в області всього було протестовано 1269 зразків матеріалів (коронавірусна інфекція підтвердилася у 75 випадках).

Та наявність тестів у медичних закладах міста й області ще не означає, що вам їх зроблять без відповідних направлень. Бо якщо у вас немає характерних симптомів, якщо ви не приїхали протягом останніх 14 днів з країн, де зафіксовано спалах COVID-19, якщо не контактували з хворими на коронавірус, то у цьому випадку можна сподіватися хіба що на приватні медичні центри.

Нагадаємо, що з огляду на численні звернення та запитання українців, зокрема і в соціальних мережах, Міністерство охорони здоров’я роз’яснило, що медична допомога для хворих на коронавірусну хворобу буде надаватися безкоштовно. Детальніше про це ТУТ.

Три медичні центри пропонують зробити тестування

Тож ми вирішили дізнатися, де і за скільки можна здати тест на коронавірус у Вінниці, маючи легкі симптоми респіраторної хвороби: сухий кашель, невисока температура, тощо. Обдзвонивши з десяток лабораторій і медичних центрів, тести на коронавірусну інфекцію знайшли лише у трьох закладах: медичному центрі “Статус”, медичній лабораторії “Мед Лаб” та у Міському лікувально-діагностичному центрі.

Також протягом дня нам вдалося зробити швидкий тест на коронавірус і записалися на ПЛР-тестування.

 

Медичний центр “Статус”

Фото – vinnytsia.eu

Адреса: вул. Келецька, 41 (зуп. Лялі Ратушної).
Телефон: (096) 400 03 03, або (093) 806 03 03.

На фейсбук-сторінці медичного центру зазначається, що здати аналіз на коронавірус там можна з 1 квітня.  Це роблять в окремому приміщенні за допомогою мазка з ротоглотки та носоглотки методом ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція). За тим усе відправляється в лабораторію, де шукають частинки вірусу.

Вартість аналізу 2100 гривень.
Результат відомий через 3 дні.

У повідомленні також зазначалося, що обстеження на COVID-19 потрібно пройти за наявності симптомів у таких випадках:
1) протягом останніх 14 днів ви спілкувались з людьми, у яких підтверджений діагноз лабораторно;
2) ви прибули з країни в якій підтверджено поширення коронавірусної інфекції;
3) останні 14 днів ви спілкувались з людьми, які мали симптоми коронавірусу та в висновку захворіли на нього.

Оскільки в переліку не було зазначено, чи можна зробити ПЛР-тест без направлення лікаря (просто оплативши послугу), ми зателефонували за вказаним контактним номером.

Менеджерка одразу поцікавилася, чи спілкувалися ми з терапевтом чи сімейним лікарем з цього приводу, і сказала, що у них роблять тести тільки за направленням. Також у медичному центрі ПЛР-тест на COVID-19 роблять лише за попереднім записом.

В липні 2020 року стало відомо, що в даному закладі тестів на COVID-19 не роблять. 

 

Медична лабораторія “Мед Лаб”

Фото – cdn1.pokupon.ua

Адреса: вулиця Некрасова, 42.
Телефон: 097 386 8778.

У медичній лабораторії є можливість зробити два види тестів:
1) ПЛР-тест (зішкріб з носоглотки) 2200 гривень (+20 гривень забір). Результат протягом чотирьох робочих днів (може бути раніше);
2) Тест на антитіла (аналіз крові; так званий експрес-тест) 1000 гривень (+30 гривень забір). Результат протягом одного робочого дня.

Примітно те, що у лабораторії зазначили, що “доцільніше здавати ПЛР-тест, адже він покаже, що у вас на цей момент. А експрес-тест на антитіла, які виділяються протягом 5-6 днів після появи симптомів, а також якщо ви перехворіли”.

Тут ці тести можна здавати без направлення лікаря.

Приходите натщесерце, нічого жирного і смаженого не їсте, чай-каву зранку не п’єте (можете попити водички негазованої). А якщо зішкріб з носоглотки, то можете, звісно, поїсти, але бажано, щоб їжа не залишалася на оболонках рота, – розповіли у медичній лабораторії.

Тест на COVID-19 тут також роблять лише за попереднім записом, адже на день кількість місць невелика (у зв’язку з тим, що після кожного клієнта приміщення обробляють).

Медична лабораторія “Меділабс”

У цій лабораторії є пункти забору, спеціально облаштовані для забору тестів на коронавірус за такими адресами:

– вулиця Миколи Амосова, 6

–  вулиця Миколи Оводова, 29

телефон для довідок 067 430 64 02

Є можливість здати 3 види тестів:

1) ПЛР діагностика (зішкріб з носоглотки, найточніша діагностика) – 1500 гривень (+60 гривень забір). Результат можливо отримати протягом 5-ти годин, якщо здати до 12 ранку. Решта – протягом доби. У “МедіЛабс” кажуть, що це – найшвидша діагностика у місті).

2) Тест на антитіла M (IgM до коронавірусу,  виявляються, при активному перебігу захворювання ) – 550 гривень (+30 гривень забір).  Результат протягом доби. Або ж можна заплатити 800 гривень (+30 гривень забір) та отримати результат протягом 3-х годин.

3) Тест на антитіла G (IgG до коронавірусу, виявляються якщо людина вже перехворіла) – 450 гривень (+30 гривень забір). Результат протягом доби. Або ж 600 гривень (+30 гривень забір) та результат протягом 3-х годин.

У лабораторії зазначають, що експрес-тест тут не роблять через їх занадто малу достовірність!

Також у лабораторії є можливість видати результат ПЛР аналізу англійською мовою для виїзду за кордон. Для цього потрібно прийти із закордонним паспортом за результатом, щоб уникнути помилок у написання імен та прізвищ.

ПЛР-тест в Меділабс на covid-19 роблять лише в двох пунктах забору та лише за попереднім записом, щоб залишити інтервал між записами 15 хвилин для дезінфекції приміщення. Детальніша інформація – на сайті лабораторії. 

 

Міський лікувально-діагностичний центр

Фото – glavcom.ua

Адреса: вул. Київська, 68.
Телефон: (0432) 60-50-20, (097) 546-60-70.

У вінницькому Діагностичному центрі можна зробити експрес-тест на COVID-19. Вартість послуги – 500 гривень (пільгова вартість – 250 гривень), а результат обіцяють вже за 15 хвилин.

На запитання, “чи обов’язково потрібно мати направлення від лікаря?”, нам відповіли: “Якщо ви знаєте, що вам потрібно цей тест зробити, то, будь ласка, без всяких направлень можете приходити”.

Також нас попередили, що за три години перед здачею тесту потрібно не їсти та не пити, а приходити можна з 8:00 до 15:00.

Сьогодні ми якраз встигали, тож “озброївшись” кількома масками та антисептиком авторка сходила в лікувально-діагностичний центр і зробила експрес-тест на коронавірусну інфекцію.

Все як зазвичай: ви здаєте речі в гардероб, оплачуєте послугу, отримуєте свою частину розрахункової квитанції (адже інша – з ім’ям, прізвищем та адресою проживання – залишається у Діагностичному центрі) і йдете у процедурну.

У процедурній мене попросили зачекати кілька хвилин. За цей час медсестра пішла в інший кабінет за експрес-тестом та одягнула захисні окуляри, одноразову шапочку й халат.

Перед тим, як взяти кров з вени, мене знову запитали ім’я, прізвище та по-батькові, рік народження та адресу проживання. Поцікавилися, чому я звертаюся, та чи скаржуся ще на щось окрім сухого кашлю. Варто зазначити, що я уже третій тиждень лікую ларинготрахеїт.

Крім цього мене запитали про температуру тіла. Я її знала, бо поміряла перед виходом з дому. Але на рецепції у Діагностичному центрі температуру мені не поміряли, хоча іншій жінці, яка стояла поруч, температуру тіла поміряли безконтактним термометром.

Як виявилося, для цього тесту, достатньо однієї краплі крові.

За тим мене попросили зачекати у холі 15 хвилин.

Варто зазначити, що протягом цього часу я не надто хвилювалася, бо все ж намагаюся дотримуватися усіх рекомендацій ВООЗ та МОЗ України, працюю з дому, а на вулицю виходжу за потребою: раз на тиждень в аптеку і магазин.

Але в той момент, коли медсестра вийшла з процедурної та мовчки, тримаючи тест у руці, спустилася на перший поверх, кинувши в мій бік лише короткий погляд, довелося зробити зусилля, щоб не запанікувати.

Так виглядає запакований експрес-тест, який мають відкривати безпосередньо перед його використанням.
Фото – ukrinform.ua

Склалося враження, ніби експрес-тестування на коронавірус тут не надто популярна послуга. На рецепції працівниці уточняли одна в одної, як правильно заповнювати квитанцію, а вкінці телефонували до когось й уточнювали як правильно оформлювати результати. Адже спершу результат тесту мені озвучили усно.

Результат поки негативний, можете не хвилюватися, сказала медсестра, яка повернулася за кілька хвилин.

А виписку з результатом експрес-тесту, підписом та печаткою мені дали лише після того, як я запитала, чи отримаю якесь офіційне підтвердження. Проблем із цим не виникло: медсестра сказала, що вона тільки “виконувач”, тому спустилася зі мною на перший поверх, запитала про це в колег й через кілька хвилин надала “документ”.

Отримавши виписку з негативним результатом на антитіла до коронавірусу, я, здається, вперше за кілька тижнів полегшено видихнула.

Але є одне але: експрес-тест все-одно не гарантує точний результат, адже цей тест показує наявність антитіл до вірусу в крові, а не присутність самого вірусу. Про це, до речі, чи не щодня нагадують у Центрі громадського здоров’я МОЗ, коли звітують про статистику поширення коронавірусної інфекції в Україні.

Нагадуємо!! Позитивний результат експрес-тесту на COVID-19 не є підтвердженням діагнозу. Хворобу можна встановити лише на підставі лабораторного дослідження, – йдеться у повідомленнях ЦГЗ.

Саме тому ми спробуємо здати ще й ПЛР-тест на COVID-19, адже лабораторна діагностика лишається єдиним ефективним і достовірним способом встановити діагноз. Про це читайте згодом на Vежі.

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), станом на ранок 6 квітня, у світі на SARS-CoV-2  інфікувалося 1 276 302 осіб (з них 69 527 померло та 264 048 одужало). В Україні ж лабораторно підтверджених випадків 1319 (з них 38 летальні, та 28 пацієнтів одужало).

Нагадаємо, що сьогодні в Україні починають діяти більш жорсткі карантині обмеження, відтак ходити групами більше двох осіб та без маски буде заборонено. Детальніше про це можна прочитати у нашому матеріалі за ЦИМ посиланням.

Фото – МОЗ України

Читайте також: Маски, документи та «громадські місця»: ОДА роз’яснює нові обмеження під час карантину

Читайте також: На Вінниччині коронавірусну інфекцію шукатимуть в усіх хворих на пневмонію, – Скальський

Читайте також: Кохання на карантині: чи можливо у Вінниці одружитись чи розлучитись під час пандемії

Читайте також: Епідемія “к”: як безпечно та цікаво “прожити” карантин

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.