Яким був 2020 для Вінниці. Частина третя – літо: гучні призначення, скандальні відставки і красиві подорожі

21:23
Автор: admin
Become a Patron!

2020 рік багато з нас вважають одним з найскладніших у сучасній історії всього світу. Для нашої держави він був ще складнішим: вперше за часи незалежності Україна потрапила в глобальну пандемію ще й в умовах зміни влади, невмирущої корупції, інформаційних маніпуляцій, політичної турбулентності та війни.

Проте водночас він подарував нам і масу визначних подій, людей та явищ. І попри все, ми продовжували радіти, творити, жити, боротися і перемагати. А все пережите вочевидь допоможе нам зорієнтуватися у році наступному і дасть багато корисних уроків.

Саме тому ми вирішили пригадати головні віхи життя Вінниці 2020 разом з вами. Що нас турбувало, що вражало, що нас вчило і що засмучувало, що лякало, а що – дарувало радість і нові знання.

Сьогодні на Vежі – спогади про вінницьке літо-2020, яким ми його запам’ятали завдяки рейтингу ТОП-50 найпопулярніших текстів на Vежі протягом червня-серпня 2020 року.

 

Червень: гучні відставки та призначення

Попри те, що тема коронавірусу та карантину все ще залишалася головною в три найтепліші місяці 2020-го, проте червень розпочався для Вінниці з гучних відставок та призначень.

Так, свою посаду після вінницько-броварського маршрутного скандалу остаточно втратив очільник поліції області Юрій Педос. 

Юрій Педос

Йому на заміну прийшов молодий одесит Іван Іщенко. Це призначення також не відбулося без скандалу: щойно кандидатура Іщенка “замайоріла” над Вінницею в соцмережах, про майбутнього очільника поліції Вінниччини стали відомі компроментуючі факти.

Іван Іщенко

Зокрема те, що під час буремних подій в Одесі 2 травня 2014 року, Іщенка помітили в гурті проросійських сепаратистів, які з автоматичної зброї розстрілювали одеситів.

Така інформація прориродньо викликала обурення у вінницьких майданівців та фронтовиків, які, втім, після зустрічі з Іщенком, заспокоїлися і вирішили дати новому начальнику можливість попрацювати.

Однією з головних обіцянок Іщенка було запевняння, що під його керівництвом поліція буде рівновіддалена від різних релігійних конфесій, напротивагу чіткій промосковській релігійній спрямованості вінницької поліції під керівництвом Педоса.

Проте як продемонстрував випадок з розслідуванням справи знищення старовинної церкви в Лозовій, правоохоронці Вінниччини досі намагаються “нічим не образити” представництво РПЦ в Україні. 

Так само в червні стало відомо про відставку голови Вінницької ОДА Владислава Скальського, який не пропрацював на цій посаді й року. Як вже стало відомо пізніше, таке рішення в Офісі Президента нібито ухвалили через недостатню роботу Скальського в контексті розбудови президентської партії на Вінниччині.

Водночас сам Скальський продовжував коментувати причини своєї відставки дуже дипломатичною мовою.

На відміну від його наступника Сергія Борзова. Борзов, який прийшов на цю посаду з КВН і ДУС, ще в день власного призначення дав зрозуміти, що стиль керування в ОДА тепер буде інакшим.

Читайте також: «Я не буду кабінетним інтернет-губернатором»: у Вінниці представили нового голову ОДА. ФОТОРЕПОРТАЖ

Тож замість підкреслено проєвропейського підходу Скальського принаймні в зовнішніх комунікаціях, за часів Борзова Вінниччина побачила емоційний і різкий стиль, який часом сильно віддавав популізмом.

Дедалі ставало очевиднішим, що посада голови ОДА використовується також і як трибуна для виборчої кампанії напередодні місцевих виборів. І як показав подальший розвиток подій, у таких оцінках аналітики не помилилися.

Тим часом коронавірус на зважав на рокіровки у владних кабінетах і продовжував робити свою смертельну справу. Саме в перший місяць літа стало зрозуміло, що медзаклади області, ще недостатньо трансформовані для прийому великої кількості специфічних пацієнтів, почали відчувати надмірне навантаження.

Тоді вінничани мало не вперше побачили, що відбувається за стінами першої міської лікарні та почули, що розповідають пацієнти про перебіг нової хвороби.

Читайте також: “Обираємо найважчих: на дев’ять ліжок 11 хворих”: перша міська лікарня Вінниці заповнена хворими на коронавірус. ВІДЕО

Але не лише новини про коронавірус вражали вінничан цього місяця. Всю країну шокувала історія про 10-річну дівчинку, яка потрапила до лікарні в тяжкому стані, захворівши правцем. Як виявилося, батьки були категорично проти щеплень і не вакцинували жодну дитину в сім’ї від жодної хвороби.

Крім того Вінниччина стикнулася ще з одним випробуванням – загрозою підтоплення Могилів-Подільського та Ямполя внаслідок дощового паводку. Аби запобігти можливій біді, з Дністровської ГАЕС щосекунди скидали до двох тисяч кубометрів води, аби не було “повторення 2008 року”.

А Вінниця відразу запропонувала допомогу Могилів-Подільському та Ямполю в разі виходу ситуації з-під контролю.

Але крім хвороб і катаклізмів в червні було ще багато сонця, тепла і радості. Наприклад нам її принесло продовження проекту “Мікрорайони Вінниці” і цього місяця вінничани і не лише значно більше дізналися про Єрусалимку та Кумбари.

Читайте також: МІКРОрайони Вінниці: історія Єрусалимки та Кумбар

Липень: відкриття, затримання, порятунок і Поділля Incognita-2

Другий місяць літа запам’ятався Вінниці цікавими відкриттями, важливими адміністративними рішеннями, вражаючими історіями порятунків і звісно – новими проектами Vежі.

Так, після тривалих дискусій, кількаразової зміни позицій ОДА і ледь не шантажу з боку окремих районів області, український парламент таки ухвалив новий поділ Вінниччини. Таким чином тепер існує шість районів замість 27-ми.

Проте коронавірус продовжив збирати свої смертельні жнива і саме в липні в місті зафіксовано перший випадок смерті лікарки від COVID-19, яким медик інфікувалася на робочому місці. Ідеться про старшу медичну сестру 1960 року народження,

Були цього місяця й історії, які нас дуже здивували. Наприклад випадок, який стався в селі Олександрівка Вінницького району. Там зникла 16 річна дівчина, яку тривалий час розшукували. І зрештою знайшли… застряглою в лисячій норі. Бідолашна пробула в пастці близько двох діб без змоги покликати на допомогу, поки її випадково не знайшов місцевий мешканець і не допоміг вибратися.

Ще одна історія порятунку зі щасливим фіналом трапилася у селі Станіславчик Жмеринського району. Там троє підлітків побачили жінку, котра тонула.

Хлопці без зайвих слів кинулися на порятунок людини, проте жінка на той момент вже знепритомніла і була під водою. Однак троє хлопців її знайшли і витягли на берег, надали екстрену медичну допомогу і жінка почала самостійно дихати ще до приїзду “швидкої”.

Читайте також: Троє хлопців з Вінниччини врятували жінку з води та надали її домедичну допомогу. ВІДЕО

Попри “мертвий сезон”, який традиційно трапляється в середині літа, саме в липні вінничанам презентували концепцію перетворення Альтман скверу в самому центрі міста.

Так, переможцем став проєкт,  який передбачає перетворення скверу на ландшафтний парк і відкриття підземної річки, яка зараз протікає в колекторі.

Читайте також: Ландшафтний парк і відкриття підземної річки: у Вінниці показали, яким буде “Альтман сквер”. ГРАФІКА

Проте “мертвий сезон” не став на заваді гучним затриманням. Так, 17 липня в самісінькому центрі Вінниці КОРД в присутності начальника обласної поліції затримав “впливових, у злочинному світі, людей”.

Ішлося про учасників сутички в місцевому ресторані “Європа”, яка сталася вночі цього ж дня. Підозрювані саме обідали на літньому майданчику кафе, коли їх поклали на землю спецпризначенці.

Цікаво, що втрутитися в ситуацію на користь затриманих намагався тоді ще невідомий нам молодий чоловік. Пізніше з’ясувалося, що це – майбутній кандидат в депутати міськради від проросійської партії ОПЗЖ Ігор Горлачов.

Який, зрештою, став новообраним депутатом Вінницької міської ради.

Читайте також: У центрі Вінниці КОРД затримав “впливових, у злочинному світі, людей”. ФОТО

У липня також відбулося ще одне гучне затримання за участі “КОРДу”. Так, вранці 2 липня у Вінниці затримали лідера “Національних дружин” на Вінниччині Андрія Вербецького.

Відомого націоналістичного активіста звинуватили в побитті вінницького прихильника проросійського блогера Шарія, громадянина Шмагалова. Під час нічного обшуку поліцейські також вилучили крупну суму коштів з помешкання Вербецького.

Попри очевидну недостатність доказів, справа досі перебуває в суді та спровокувала протести під час розгляду справи.

Читайте також: Суд відмовився брати під варту Андрія Вербецького, якого підозрюють у нападі на прихильника “Партії Шарія”. ФОТОРЕПОРТАЖ

Точно неочікуваною подією в загальній карантинній ситуації стало відкриття в самому центрі Вінниці нового закладу відомої мережі “П’яна вишня” від iFest.

Вже у перші хвилини після відкриття тут стало тісно від охочих спробувати популярну львівську наливку, а ввечері натовп спраглих за тусовками і кисло-міцної рідини збільшився в рази.

Читайте також: Він не відступить, а вона не відмовить: у Вінниці відкрилася львівська “П’яна вишня”. ФОТОРЕПОРТАЖ

А головне – саме в липні світ побачила перші чотири серії нашого нового проекту “Поділля Incognita-2” – дивіться!

 

 

 

Серпень

У серпні ми почали звикати до розподілу країни на карантинні зони і в серпні Вінниччина перейшла із “зеленої” вже у “жовту” таку зону. 

А загалом інформаційний серпень на Вінниччині почався з гучної заяви зовнішньої розвідки про те, що спецслужби країни-агресора використовують представництва РПЦ на Вінниччині для створення парамілітарних формувань. 

Проте, не зважаючи на статус такої заяви, жодних реальних дій щодо нівелювання такого впливу російської релігійної організації ні на Вінниччині, ні загалом в Україні ми наразі не бачимо.

Гучним скандалом у серпні також завершилося звільнення завідувача відділення онкогематології та ендоскопічної хірургії Олександра Калінчука з Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні. В лікарні казали – через порушення, натомість на захист лікаря у соцмережах встали батьки, чиїх дітей лікував Калінчук, та його колеги.

Зрештою, в соцмережах навіть розпочався флешмоб “Поверність Санича дітям!”.

Проте навіть не зважаючи на втручання в конфлікт голови ОДА, Олександр Калінчук перейшов працювати у приватний медичний заклад.

Читайте також: “Поверніть Санича дітям”: у Вінницькій дитячій обласній лікарні скандал через звільнення лікаря

У серпні до нас дісталися відголоски старих гучних справ, які свого часу прогриміли на всю країну. Йдеться про замовне вбивство молодої вінничанки Віталіни Плахотнюк, в замовленні якого підозрюють її колишнього чоловіка.

Підозрювані у замовленні та виконанні вбивства

Попри те, що вбивство трапилося понад два роки тому, виконавець та замовник давно перебувають у СІЗО, вироку у справі досі немає зокрема через часту заміну прокурорів. Це змусило маму вбитої Віталіни вже через пресу звертатися до вищих правоохоронних органів. 

Наприкінці літа Вінниця знову стала жертвою стихії: буквально кількох хвилин вистачило шаленій грозі, аби наробити лиха на вулицях міста: повалити дерева, розчавити автомобілі та обірвати електродроти. 

 

А ще цього ж місяця ми дізналися, що готель “Південний Буг” неподалік фонтану “Рошен” планують перетворити на багатофункціональний центр. 

Вірогідно, цим займатиметься Хмельницьке підприємство, яке придбало готель за понад 34 мільйони гривень.

До речі, цього місяця постійні затори, карантин і пов’язані з цим проблеми в пересуванні містом надихнули нас подумати, як коронавірус здатен глобально змінити публічні простори в усьому світі та Вінниці зокрема.

Так народилася цікавезна публікація “Велосипедна революція, винні віконця і райони “20 хвилин”: як COVID-19 вплинув на публічні місця і громадський транспорт”

Цього ж місяця наші спраглі за цікавинками з Поділля глядачі нарешті дочекалися нових – і поки останніх – серій проекту “Поділля Incognita-2”: про Чернятин та Шаргород

І як бонус – незаплановану, але надзвичайно цікаву поїздку до Ямполя.

Читайте також: 80 кращих фото з мандрівки Вінниччиною “Поділля Incognita-2”

А ще цього місяця на наші вежівські екрани повернулися улюблені МІКРОрайони. Цього разу – мабуть, одна з найцікавіших і найкрасивіших серй, про Старе місто:

Читайте також: МІКРОрайони Вінниці: історія Старого міста від Коріатовичів і до наших днів

І попереду нас і Вінницю цього року ще чекало дуже багато цікавого. Далі буде!..) 

Читайте також: Яким був 2020 для Вінниці. Частина друга – весна: “привіт, ковід”

Читайте також: Яким був 2020 для Вінниці. Частина перша – зима: життя до карантину

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.