Ландшафтний парк і відкриття підземної річки: у Вінниці показали, яким буде “Альтман сквер”. ГРАФІКА

16:29
Автор: Катерина Дядюк
Become a Patron!

Оновлено: 30 Липня 2020, в 14:59

У Вінниці презентували три найкращі ідеї фіналістів архітектурного конкурсу “Альтман сквер”. Але переможцем став проєкт,  який передбачає перетворення скверу на ландшафтний парк і відкриття підземної річки, яка зараз протікає в колекторі. 

Усі проєкти команди презентували сьогодні, 24 липня, у хабі “Місто змістів”, але у зв’язку з карантинними заходами, трансляція події відбулася на офіційній фейсбук-сторінці конкурсу “Альтман сквер”.

Нагадаємо, що Альтман сквер пропонують створити в історичній частині Вінниці на невеликій території між будинками №38 та №40 по вулиці Артинова. Така ініціатива виникла ще у 2015 році під час культурно-мистецької резиденції “Над Богом”. Минулого року відбулося декілька заходів з вивчення громадської думки, а вже цьогоріч до роботи над проєктом залучили три команди: дві з Києва та одна збірну команду з представниками Хмельницького та Одеси.

З лютого 2020 року вони працювали над пошуком найкращого просторового та композиційного рішення, яке враховувало б сусідство приватного та публічного просторів і поєднувало б інтереси різних груп користувачів. І сьогодні, 24 липня, після консультацій з експертами, організатори презентували результати конкурсу.

Нагадаємо, що в основі ідеї для облаштування такої локації було не лише прагнення створити затишну зелену зону в середмісті, але й вшанувати у міському просторі імені видатного митця родом з Вінниці — Натана Альтмана.

Вікторія Кравчук, керівниця відділу урбаністики в “Інституті розвитку міст”, розповіла, що команди, які розробляти проєкти реконструкції скверу Альтмана, максимально намагалися врахували основні побажання вінничан:
–  більшість із них не хотіли бачити там дитячі майданчики і забудову,
–  також їм не подобаються шумні компанії, сміття і наслідки вигулу тварин,
– 50% з опитаних погодилися на організацію у сквері “тихих” заходів: літературних читанні, мистецьких виставок тощо,
– у сквері мають буди передбачені місця для сидіння, гарні квітники, газони та смітники для прибирання за тваринами.

Зазначимо, що перед тим, як команди презентували свої проєкти, міський голова Сергій Моргунов вручив їм нагороди символічні дерев’яні статуетки, адже основні нагороди вони отримали раніше. Це були премії по 50 тисяч гривень. Крім того колектив-переможець отримав додаткову премію в розмірі 30 тисяч гривень, а за друге місце додаткова винагорода склала 20 тисяч гривень.

 

Проєкти команд архітектурного конкурсу “Альтман сквер”

Третє місце “Міський сад”

Команда з Києва: Ксенія Феофілактова та Марина Харлампова.

 

Марина Харлампова розповіла, що у цьому проєкт вони хотіли створити затишне місце, де можна було б насолодитися природою. І оскільки це єдиний зелений острів в забудові у радіусі більш ніж 500 метрів, команда запропонувала перетворити його на міський сад і місце для відпочинку людей, де можна було би проводити навіть камерні культурні заходи, виставки, читання того.

Також проєкт передбачає нові пішохідні переходи, “терасу просто неба” з вуличними меблями, велику поляну з вербою у центрі скверу тощо.

А щодо озеленення, то команда запропонувала зберегти наявні дерева і відновити озеленення не лише у сквері, а й по вулиці Артинова вздовж річки Каліча.

 

Друге місце – “Вітальня Альтмана”

Збірна з двох міст — Хмельницького й Одеси: Дмитро Райфшнайдер, Олена Джула-Райфшнайдер, Ганна Чернат, Євген Чернат, Анастасія Джула, Катерина Палюра, Карина Штанкова, Віктор Шупляк, Анастасія Варваніна.

 

 

Оскільки одним із головних завдань конкурсу було обґрунтувати художній код скверу Натана Альтмана, команда зробила це у геометрії простору. Головним тут стали різкі чіткі форми, що передають характер авангардизму (за рахунок доріжок), а також серце скверу – дерев’яний настил у вигляді великої лави, який спонукає до неформального відпочинку. Таким чином всі активності будуть відбуватися в центрі простору, щоб не заважати мешканцям довколишніх будинків.

Також команда запропонувала холодну палітру озеленення з яскравими вкрапленнями, схожу до кольорової гами картин Натана Альтмана, припідняті пішохідні переходи, світильники в стилі художника тощо.

Крім того проект передбачав звуження на розлогому перехресті проїжджої частини вулиці на ширину, необхідну для руху автомобілів. Таким чином користь віддається пішоходам і спецтранспорту.

 

 

 

Перше місце

Команда з Києва: Костянтин Кучабський, Семен Поломаний та Роман Сах.
Також відомо, що участь у роботі взяв Віталій Янковий з Вінниці.

 

Однією з найголовніших цілей проєкту команди-переможця стало підняття річки Каліча з колектору, куди її “загнали” у 50-60 роках минулого століття. На думку команди, це цілком реально, і це кардинально змінить відчуття усього простору.

Також вони пропонують створити не площу, а прогулянковий маршрут природний ландшафтний простір (з перепадами висот), який буде комфортним не лише для людей, а й для тварин і комах, які там мешкають. Для цього навіть відмовилися від газонів, а засіють територію різнотрав’ям.

 

Для цього передбачається:

– відновити основні пішохідні зв’язки,
– зберегти наявне озеленення та додати настил із барвінку та папороті та вічнозелених рослин, невибагливих у догляді,
– встановлення чотирьох резервуарів для дощової води, яку можна використовувати для поливу рослин,
– встановити лавки та альтернативні місця для сидіння (8 штук),
– встановити освітлення (28 штук),
– встановити велосипедні доріжки та парковки,
– організувати паркування вздовж вулиць і  обмежити у сквері, водночас забезпечити проїзди пожежної машини,
– звузити дорогу і розширити зелені зони,
– провести земляні роботи по відкриванню струмка тощо.

 

 

 

Команда переможців була чи не єдиною, хто дослідив як історію цього місця, так і біографії самого Натана Альтмана, який проживав на Єрусалимці й, цілком можливо, міг там гуляти. Тому Костянтин Кучабський розповів, що цей простір не буде розрахований на велику кількість відвідувачів, а нестиме більш культурологічну складову.

Зокрема у ньому встановлять три інсталяції за мотивами творчості художника, бо Альтман, з його слів, це не лише про живопис, а про всі можливі прояви мистецтва.

 

 

 

 

Для мене особисто, як для мера, важлива реновація таких просторів, […] де можна відпочити, зайнятись активностями, поспілкуватися, зазначив Сергій Моргунов, який також був присутній на презентації проєктів. Всі ми прекрасно розуміємо, в якому стані будувалися наші міста. Івано-Франківськ, Лівів, наприклад, ще можуть похвалитися історичною культурною гарною спадщиною, а те, що було 70 років при Радянському Союзі, робилося не для людей в першу чергу.

–  Якщо говорити про наше соцопитування, то 78% вінничан схвально сприймають всі наші напрямки по оновленню простору в місті Вінниця. Ми для себе розуміємо, що дуже багато ще треба зробити, і от саме Сквер Альтмана це саме та родзинка центральної частини міста з точки зору її локальності та камерності. Фактично це перший крок реновації таких локальних просторів по всьому місту, – зазначив Сергій Моргунов.

 

 

Нагадаємо, що завтра у центрі міста відбудеться виставка, де можна буде побачити візуалізацію усіх трьох конкурсних робіт, а також поспілкуватися з командами, які їх розробили. Детальніше про це ТУТ.

Наступні етапи проєкту виготовлення проектно-кошторисної документації та, власне, його реалізація.

Замовник архітектурного конкурсу на розробку пропозиції з облаштування скверу по вул. Архітектора Артинова у Вінниці — Департамент архітектури та містобудування.
_
Організатори — Інститут розвитку міст спільно з Департаментом маркетингу міста та туризму.
_
Конкурс проведено за підтримки проєкту “Інтегрований розвиток міст в Україні ІІ”, що впроваджується німецькою урядовою компанією “Deutsche Gesellschaft für іnternationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH” за фінансування Урядів Німеччини та Швейцарії.

Фото, графіка – vmr.gov.ua

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.