Оновлено: 30 Грудня 2018, в 18:18
VежА розпочинає відкрите опитування серед наших читачів, аби визначити головні події та явища, що спіткали наше місто, радували та засмучували Вінницю, робили її кращою, цікавішою та більш яскравою у 2018 році.
Ми хочемо дізнатися думку кожного з вас про головну Подію року, Людину року, Перемогу року, Зраду року, Скандал року, Фестиваль року, Враження року, Проект року, Знахідку року та Відкриття року.
Обираючи кандидатів до всіх номінації, ми орієнтувалися на увагу наших читачів до тієї чи іншої події та явища, а також на те, який резонанс створила та чи інша подія або людина не лише у Вінниці, але й за межами нашого міста
Голосування розпочинається сьогодні, 27 грудня і триватиме до 20:20 5 січня. Вже до 7 січня ми оголосимо переможців у всіх номінаціях. Вислови свою думку, аби вплинути на інформаційний портрет Вінниці!
ПОДІЯ РОКУ
Вінницю вчетверте було визнано найкомфортнішим містом в Україні.
Велика подія, яка для Вінниці вже потроху стає буденністю, адже містяни, вчетверте отримавши цей титул, звикли з тим, що живуть в найкомфортнішому місті й багато хто сприймає це як даність. Водночас зрозуміло, що утримувати лідерство завжди складніше, ніж просто його здобути, тож ця подія однозначно одна з головних претендентів на звання Події року 2018 року для Вінниці.
Катастрофа літака СУ-27УБ на Вінниччині
Довгоочікувані масштабні міжнародні навчання, які розпочалися на Вінниччині та в інших регіонах України, вже за кілька днів після відкриття були затьмарені новиною про катастрофу літака СУ-27УБ на Вінниччині. Подія, що за останніми даними трапилася через помилку пілота, призвела до загибелі обох військових: українця Івана Петренка та американця Сета Нерінга.
Читайте також: “Пілот намагався відвести літак від села”: очевидці про катастрофу СУ-27 на Вінниччині. ФОТО
Воєнний стан
Вінниччина стала однією з десяти областей, в яких запровадили воєнний стан. Попри те, що на звичайному житті вінничан це практично не відобразилося, такий правовий порядок вперше запроваджено в Україні й лише сам факт цього налякав багатьох українців та зокрема мешканців нашої області.
Читайте також: “Гречку не купували, панікувати не збираємося”: як вінничани ставляться до воєнного стану. ОПИТУВАННЯ
Перехід громад Вінниччини з російської церкви в Православну церкву України
Отримання автокефалії українською церквою багато експертів називають подією тисячоліття й порівнюють її значення з отриманням Україною незалежності, цього разу – духовної. Для Вінниці, яку митрополит Симеон назвав “русскомірною” у зв’язку з великою кількістю парафій-прихильниць московського патріархату, ця подія мала особливе значення та сприймалася як випробування.
Водночас з перших днів після проведення Собору в Києві, вінницькі парафії одна за одною почали переходити з російської в українську церкву. Спочатку відповідне рішення прийняла громада Свято-Преображенського собору у Вінниці, за тим ще три парафії на Вінниччині, потім – храм при лікарні ім. Ющенка, за ним – бункерний храм на березі Бугу, а далі – нові й нові парафії. Очікується, що цей процес посилиться після 6 січня, коли Україна отримає Томос про автокефалію.
ЛЮДИНА РОКУ
На звання Людина року-2018 ми відібрали сім кандидатур, які найбільше запам’яталися цьогоріч та можуть похвалитися найбільшими досягненнями, котрі вразили не лише Вінницю, але й країну.
Раїса Панасюк
Уповноважена з прав людей з інвалідністю при Кабінеті міністрів, місцевий герой і людина, яка зробила Вінницю, напевно, найдоступнішим містом України, цьогоріч заслужено отримала звання Почесної громадянки Вінниці. На жаль, у 2018 вона залишила цей світ, що стало великою втратою для тисяч людей не лише в нашому місті, але й по всій країні. Велелюдне прощання з Раїсою Панасюк вкотре продемонструвало, як любила і поважала її Вінниця.
Читайте також: In memoriam: якою запам’ятає Україна вінничанку Раїсу Панасюк
Митрополит Симеон (Шостацький)
Митрополит Вінницький та Барський Симеон, який довгі роки перебував служителем церкви УПЦ МП, став одним з двох митрополитів цієї церкви, які прийшли на Собор зі створення автокефальної української церкви і таким чином виразили свою громадянську позицію. Таким чином Симеон став не лише членом Синоду ПЦУ, але й сильно вплинув на все життя Вінниці в 2018 році.
Сергій Моргунов
Міський голова Вінниці Сергій Моргунов вкотре привів Вінницю до титулу “Найкомфортнішого міста України”, а ще й здобув персональне звання “мер-інноватор року в Україні”, вкотре змусивши говорити про Вінницю всю країну. І що важливо – в позитивному контексті.
Даріна Красновецька
Вінничанка Даріна Красновецька не лише виграла національний відбір Дитячого Євробачення 2018, але й гідно представила Україну на міжнародному конкурсі, посівши четверте місце. Нова “зірочка” вінницької та української музичної сцени – ще один претендент на звання Людини року у Вінниці.
Яна Лісова та Євгенія Дудник-Танасюк
Чемпіонки світу зі степу, вінничанки Яна Лісова та Євгенія Дудник-Танасюк у жовтні вразили всю країну, показавши відео свого танцю на аварійному мосту на Вінниччині. Ролик подивилися сотні тисяч українців, а вже за кілька днів Яну та Євгенію запросили виступити на одній сцені в київському палаці “Україна” з легендарним українським гуртом ДахаБраха. Пізніше дівчата виступили і у Вінниці під час неймовірного концерту в театрі “Садовського.
Олександр Казік
Ще один претендент на почесне звання – спортсмен Олександр Казік, який став головною сенсацією української збірної на Паралімпіаді та привіз додому відразу дві срібні нагороди.
Олексій Денисюк
Ще один вінницький паралімпієць на Чемпіонаті Європи у Сербії також здобув дві медалі – золоту і срібну – що дозволило українській збірній посісти перше командне місце.
ПЕРЕМОГА РОКУ
Ребальзамація тіла Пирогова
Цього року вперше за весь час у Вінниці ребальзамували тіло видатного вченого Миколи Пирогова без участі російських вчених. Як тепер виглядає Микола Пирогов – дивіться у фоторепортажі за посиланням.
Відкриття Київського мосту
Цієї події, без перебільшення, очікувало все місто. Напередодні Дня незалежності у Вінниці нарешті відкрили проїзд Київським мостом.
Найкомфортніше місто в Україні
Отримання Вінницею статусу найкомфортнішого міста України вчетверте, претендує не лише на Подію року, але й однозначно – на звання однієї з найбільших цьогорічних перемог Вінниці.
Упорядкування рекламних вивісок на Соборній
Те, чого роками вимагали містяни та урбаністи, нарешті почало справджуватися саме цієї осінню: на центральній вулиці міста почали демонтувати рекламні вивіски, які псували її зовнішній вигляд. Чиновники обіцяють, що невдовзі процес розшириться і на інші міські вулиці,
Прямі авіарейси з Вінниці по всьому світу
Відкриття прямих авіарейсів з Вінниці в десятки країн світу стало справжнім проривом для місцевого аеропорту. І хоч ці рейси виконуватимуться через Київ, це однозначно важлива перемога, яка відкриває Вінницю для світу.
Початок очистки Південного Бугу
Якість води в кранах вінничан чимдалі погіршується. Особливо погана ситуація була цього літа, що змусило міську та обласну владу негайно шукати шляхи вирішення проблеми. Цьогоріч проблема зрушила з мертвої точки: було закуплено перші земснаряди й процес очищення Південного Бугу розпочався.
Перемога в рейтингу Regional Doing Business 2018
Цьогоріч Вінниця та область вийшли на перше місце важливого всеукраїнського рейтингу, здійснивши справжній прорив та отримавши додатково 24 бали.
ЗРАДА РОКУ
Прибудова до історичної споруди в центрі Вінниці
Прибудова металопластикових конструкцій до історичної споруди прямо в центрі міста глибоко обурила багатьох вінничан. Найбільше вражає, що прибудову заради літнього майданчику ресторану чиновники спочатку називали незаконною, а потім – легалізували.
Випуск вчителів-нападників з-під арешту
Вінницьких вчителів, які жорстоко побили іноземця-волонтера прямо в центрі Вінниці, міський суд випустив навіть з-під домашнього арешту, з причини… неявки на суд одного з підсудних. Без коментарів.
Злив хімікатів у Південний Буг
Внаслідок зливу гербіцидів із полів та садів, у річці загинула значна частина водоростей, через що вода в кранах вінничан знову набула неприємного запаху. Винуватців, традиційно, не знайшли.
Вінниця досі без бренду
Попри анонсовану вірогідність вже цієї осені презентувати новий бренд Вінниці, місто його дотепер так і не побачило.
Вандалізм
Уся Вінниці була вражена систематичним вандалізмом вінничан на площі “Ліверпуль”, де десятки людей нищили автомобіль “Ягуар”, встановлений там у вигляді декорації. Окрім того, протягом усього року вінничани обурювалися іншими випадками вандалізму, які траплялися в місті: нищення “помаранчевих хлопчиків”, газонів, ліхтарів та фонтанів на площах тощо.
СКАНДАЛ РОКУ
Резонансна поведінка поліцейських
Цьогоріч Вінниця пережила кілька скандальних подій, зокрема затримання та побиття активіста Дмитра Вороновича екіпажем патрульної поліції. Резонанс від цієї події вийшов далеко за межі Вінниці й досі відгукується в телесюжетах національних каналів.
Ще раніше Мережу вразила практика відразу кількох поліцейських “оригінально” представлятися громадянам, тримаючи службове посвідчення на рівні власних геніталій.
Блокування мостів “євробляхерами”
Ранок 11 жовтня був точно не добрим для тисяч вінничан, котрі мусили стояти в кілометрових заторах через акцію протесту “євробляхерів”, які вимагали зниження ціни на пальне. Для цього активісти заблокували відразу два мости через Південний Буг в годину пік. Репортаж з цієї події був одним з найпопулярніших у 2018 році та викликав сотні коментарів читачів Vежі.
Побиття вчителями іноземця
Напад двох вінницьких вчителів на волонтера-іноземця прямо в центрі Вінниці, а за тим його жорстоке побиття разом з сином, шокувало все місто.
Вино “Небесна сотня”
Попри запевняння авторів ідеї про виключно добрі наміри, ініціатива одного з вінницьких культурних діячів презентувати вино з назвою “Небесна сотня” не лише розділило вінничан в оцінках цієї події, але спричинило всеукраїнський резонанс.
Обшук в LetyShops
Столичні правоохоронці, які 14 листопада здійснили обшук у вінницькому офісі найбільшого кешбек-сервісу LetyShops, навряд чи очікували, що новина про це сколихне всю країну.
ВРАЖЕННЯ РОКУ
Гумові качки на проспекті Космонавтів
Сотні розкиданих гумових іграшкових каченят, які вранці 5 листопада з’явилися на проспекту Космонавтів, вразили вінничан та всю країну. Хто і навіщо розкидав стільки іграшок – досі лишається загадкою.
F-15 в небі над Вінницею
Американський винищувач F-15, який здійснював польоти у вінницькому небі в рамках міжнародних авіанавчань, прикував величезну увагу вінничан та породив масу чуток.
Степ на аварійному мосту
Виконання запального танцю на аварійному мосту на Вінниччині став одним за найбільших вражень цього року, та відкрив всій Україні вінницьку степ-команду Flame Tap.
Бронзові фігури та підсвітка Київського мосту
Встановлення бронзових фігурок тварин на реконструйованому Київському мосту, а так само і нічна підсвітка споруди викликали справжній фурор серед вінничан.
Урочисте відкриття вбиральні у Ведмежому Вушку
Буденна для чиновників і святкова – для мешканців села Медвеже Вушко – подія, стала справжнім інтернет-хітом для всієї країни.
ЗНАХІДКА РОКУ
Провалля, що відкрило вхід до міських катакомб
Тривалі березневі дощі призвели до того, що прямо в центрі Вінниці утворилося провалля, яке відкрило новий вхід до вінницьких катакомб. Ця подія відразу привернула увагу істориків та всіх вінничан.
Обеліск турецьким воїнам в Стрижавці
У середині квітня у соціальних мережах жваво обговорювали дивну знахідку в с. Стрижавка під Вінницею: древній обеліск у формі меча, з написом османською мовою. Першим обеліск знайшов вінничанин Вадим Постернак, і вже за тим цікавість до об’єкту виявили вінницькі та журналісти з усієї країни.
Скелет людини в центрі Вінниці
18 липня, під час проведення археологічних розкопок на території комплексу Мури у Вінниці, дослідники знайшли скелет людини. На думку археологів, цей скелет міг використовуватися в медичних цілях студентами.
Знайдено могилу Миколи Оводова
Наприкінці грудня Центр історії Вінниці повідомив, що дослідникам вдалося знайти місце поховання Миколи Оводова – одного з найуспішніших та найвідоміших очільників Вінниці.
ВІДКРИТТЯ РОКУ
Муніципальний велопрокат
Те, чого так довго чекали вінницькі любителі велопрогулянок, нарешті сталося цього року: у Вінниці відкрився автоматичний муніципальний велопрокат.
Реконструкція Замостянської
Після не надто тривалої реконструкції у Вінниці оновилася одна з головних вулиць лівого берегу – Замостянська.
Ситуаційний центр
Великий центр спостереження за містом вже цього року був визнаний найкращим в країні та встиг допомогти виявити тисячі правопорушень та злочинів, а також – шукати зниклих людей.
Відкриття хабу “Місто змістів”
Ще на початку року у Вінниці з’явився унікальний об’єкт: єдиний в Україні муніципальний хаб для громадських організацій “Місто змістів”, який встиг стати “другим домом” для вінницьких активістів.
Молодіжний центр “Квадрат”
Ще один хаб: після тривалої реконструкції “всім миром”, у самому середмісті відкрився новий молодіжний центр “Квадрат”.
Перша черга заводу “Green Cool” в Індустріальному парку
Випуск першої продукції заводу “Green Coll” вочевидь стало головною індустріальною подією Вінниці цього року.
ФЕСТИВАЛЬ РОКУ
OperaFest Tulchyn
Попри те, що цей фестиваль в Тульчині проходить вже вдруге, він не припиняє бути однією з головних культурних подій усього Вінницького регіону.
Vinnytsia Jazz Fest
Один з найстаріших вінницьких музичних фестивалів сьогодні вважається одним з головних культурних символів Вінниці.
Острів Європа
Цьогоріч Вінниця збагатилася на ще один міжнародний фестиваль, який зібрав сотні літераторів та гостей з усієї Європи
Air Гоголь Фест
Фестиваль-прорив, який очікували тисячі людей у Вінниці та по всій країні зібрав на заводі “Кристал” кращі музичні гурти України, візуальні інсталяції, неймовірні театральні постановки та масу, спраглих до сучасного мистецтва, гостей з різних міст.
Smile Fest
Оригінальний фестиваль, який щороку збирає все більше людей, виборює собі “місце під сонцем” серед сім’ї вінницьких фестивалів.
“Вінниця – столиця УНР”
Фестиваль історичної реконструкції щороку вражає все більшими масштабами та кількістю учасників і є однією з родзинок “тимчасової столиці”.
Міфогенез
Один з найбільш містичних та незвичайних фестивалів не лише Вінниці, а й країни, який щороку відбувається на Великих валах під Немировом.
Vinnytsia Food Fest
Фестиваль вуличної їжі Vinnytsia Food Fest увесь рік годував вінничан в Центральному парку і по всій Вінниці. Завдяки ньому тисячі людей спробували справи, про існування яких навіть не здогадувалися. Фуд Фест за 365 днів встиг стати одним з традиційних вінницьких явищ і тому однозначно заслуговує бути в цій номінації.
Проект року (проекти, анонсовані цього року):
Міст на Тяжилів
Електронний квиток
Комплекс “Вінницький замок”
Реконструкція парку “Хімік”
Будівництво заводу “Head”
ТРЦ на Бригантині
Церква City
Продаж і реконструкція Південного Бугу
Реконструкція проспекту Коцюбинського “Вінницьку миля”
Реконструкція СКА
Smart IT City
Вінницький Технопарк
Будівництво нового корпусу лікарні на Київській
Вінницький тролейбус
Голосування завершиться о 21:20 5 січня. Ми дякуємо всім, хто візьме в ньому участь!
Дякуємо!
Тепер редактори знають.