Місцеві герої: Раїса Панасюк – вінницька борчиня за доступність. ВІДЕО

22:06
Автор: Юлія Великотрав
Become a Patron!

Оновлено: 25 Травня 2018, в 12:35

Сходи для Раїси Панасюк нездоланна перепона. 44-річна громадська активістка  з дитинства на візку. Усе доросле життя бореться за те, щоб зробити міський простір комфортним для людей із особливими потребами.

Спершу – на регіональному рівні, а два роки тому – на всеукраїнському, ставши урядовою уповноваженою з прав осіб із інвалідністю. Спеціальний сюжет про вінничанку Раїсу Панасюк зробили журналісти Deutsche Welle в межах спецпроекту “Local Heroes”.

–  Інколи я дивлюсь на своє життя збоку і думаю: Нічого собі! Це все зі мною відбулося. Ну, я справді, була дівчинка з села, з інвалідністю, яка плакала через те, що її не брали в школу. Тепер я можу бути наставником для інших.

На вулиці її часто впізнають. Утім, коли Раїса вперше приїхала до Вінниці з рідного села – почувалася самотньою у недоступному для людей з особливими потребами, місті. Тоді ще не існувало жодної організації, навколо якої люди з інвалідністю могли б об`єднатися. Раїса вирішила це змінити.

 

  – Спочатку хотілося спілкування із подібними як ти. Подивитись, як змінювати ситуацію, тому що ми ж читаємо інформацію про те як за кордоном інші люди з інвалідністю активно живуть, а ти сидиш… А хочеться іншого життя.

 

За понад 16 років громадська організація “Гармонія” за підтримки місцевої влади стала потужним центром, який реабілітує людей з різними видами інвалідності. Тут лікуються хворі з важкими уражаннями опорно-рухового апарату чи порушенням мовлення. У центрі можна здобути і нові професійні навички, наприклад у сфері ІТ, чи навчитися танцювати на візках.

 

Читайте також: Танець не має меж: репортаж з репетиції першої в Україні вистави на візках. ФОТО

Тісна співпраця з місцевою владою – особливість роботи Раїси. Вона слідкує, щоб кожне рішення міськради було інклюзивним. Успішних проектів чимало, наприклад доступність комунального транспорту. Пандуси та пониження асфальту в місті роблять тільки тому, що про це постійно нагадує керівниця ГО «Гармонія»

   – Серце стає, коли бачиш, що будується об`єкт новий і не врахована доступність. Шкода, що це ще не стало культурою. Сподіваюся, з часом, ми звикнемо, що це норма. Що доступності не потрібно добиватися, що це автоматично роблять.

Та навіть із цими недоліками Вінниця нині найкомфортніше місто для людей з інвалюдністю важає громадський активіст Дмитро Щебетюк. У своїх відеоблогах чоловік протестував не одне місто на доступність. Вплив Раїси Панасюк на місцеву владу Дмитра захоплює.

  – Я тоді дуже запам`ятав, коли якийсь крутий чувак підійшов до Раїси і каже, що “от нам треба документи підписати, а ми хочемо здати об`єкт”, а вона каже: «Ні, у вас не доступно! Ми не можемо підписати».

Раїса Панасюк вимушена сьогодні просити про допомогу та жінка мріє, що повсякденне життя для людей з інвалідністю  буде колись таким як і для здорової людини.

 – Це інколи напружує. І тобі хочеться просто без нікого пройтися лісом мовчки. Це моє бажання. І я хочу, щоб я могла його реалізувати.

 

Такі зміни можуть відбутися, якщо на доступність будуть впливати не лише люди з інвалідністю, а й інші громадяни, упевнена Раїса. Аби мотивувати робити простір довкола себе інклюзивним Раїса Панасюк стала співзасновницею аукціону з продажу ідей.

Читайте також: Вінницькі меценати віддали майже 80 тисяч гривень на соціальні ініціативи під час «Аукціону проектів». ФОТОРЕПОРТАЖ

На ньому місцевий бізнес фінансує проекти молоді. Цьогоріч переміг проект побудови креативного простору для університету без жодних перешкод для людей на візках.