Сплатити смартфоном за проїзд: у Вінниці розповіли, як працюватиме “електронний квиток”. ФОТО

12:24
Автор: Андрій Качор
Become a Patron!

Вже через рік розрахуватися у будь-якому громадському транспорті Вінниці за проїзд можна буде банківськими картками, а також безконтактно за допомогою смартфону.

Про це сьогодні, 2 жовтня повідомили у Вінницькій міській раді під час підписання меморандуму між ВМР та ТОВ “Віза Україна”.

Як повідомив під час підписання заступник міського голови Владислав Скальський, безконтактний розрахунок у громадському транспорті – не єдиний проект, який вже підтримала Visa у Вінниці.

– Окрім того йдеться не лише про можливість розрахунку в громадському транспорті картками Visa, а будь-якими банківськими картками. Завдання Visa в цьому контексті для Вінниці – гарантувати найвищу якість та безпеку для клієнтів, – говорить Скальський.

 

Як працюватиме безконтактна оплата проїзду у Вінниці

Як розповіла директорка КП “Вінницякартсервіс” Катерина Бабіна, можливість оплати проїзд безконтактно буде доступної в кілька способів:

  • Електронним квитком (їхній продаж через роздрібну мережу розпочнеться у квітні)
  • Банківською карткою (котра має електронний чіп, картки з магнітною смугою не працюватимуть)
  • Емулятором банківської картки, встановленим на смартфон (ApplePay та GooglePay). Цей спосіб має найвищий рівень захищеності.

Сплатити проїзд треба буде відразу зайшовши в трамвай, тролейбус, автобус чи маршрутку (в яких також буде така можливість), та прикласти картку або смартфон до валідатора. Система “спише” з рахунку відповідну суму оплати. Контроль за пасажирами здійснюватиметься спеціальними пристроями, до яких також потрібно буде прикласти картку: пристрій покаже, коли була оплачена остання поїздка пасажира.

Окрім того на других дверях кожного виду транспорту (де це можливо), будуть встановлені валідатори, що матимуть можливість друку паперового квитка. “Ми сподіваємося, що невдовзі паперові квитки стануть хіба туристичною забавкою і за кілька років ми повністю перейдемо на виключно електронний спосіб оплати”, – говорить Владислав Скальський.

Катерина Бабіна додає, що кожен пасажир, через спеціальний онлайн сервіс зможе відстежити власну історію поїздок, оплачену електронним квитком, або ж історію своєї дитини.

 

Коли система почне працювати

Як розповіла Катерина Бабіна, зараз триває етап впровадження бортової мережі в транспорті. Минулого місяця було здійснено зразкову установку обладнання в транспорті – всього шість одиниць.

З другої половині жовтня цього року розпочнеться промислове встановлення мережі: прокладання кабелів під обшивкою, тощо. Повністю обладнання на транспорт має бути встановлене в березні 2019 року, у квітні – розпочнеться продаж електронних квитків. Перші тести системи розпочнуться в травні, вони триватимуть протягом червня, а повністю завершити впровадження системи у “Вінницякартсервіс” планують до жовтня 2019 року. Системою безконтактної оплати проїзду планується охопити 100% громадського транспорту Вінниці.

Попри те, що електронні квитки вже діють в деяких містах України, за словами Скальського саме вінницький проект – незрівнянний по масштабу у порівнянні з іншими містами. “Наша мережа громадського транспорту – гігантська у порівнянні з іншими містами, де це вже працює”.

 

Як трансформується картка в майбутньому? 

Як пояснив директор ТОВ “Віза Україна” Дмитро Крепак, співпраця компанії з Вінницькою міськрадою не обмежиться лише впровадженням системи безконтактного проїзду. “Вже зараз у Києві завдякі Visa можна взяти на прокат велосипед у пунктах муніципального прокату – буквально за один слайд по екрану смартфону. Окрім того так само можна буде оплачувати паркування, також ми працюємо над розвитком системи QR-кодів. У Вінниці для нас були створені зразкові умови співпраці, я впевнений, що вона має перспективи, – говорить Крепак.

Як зазначив Скальський, електронний квиток – це перший крок до втілення глобальної “картки вінничанина”:

– Для оплати проїзду ми використали лише 1/15 частину пам’яті чіпу на цій картці. Маємо ще місце для 14 сервісів: медичних, освітніх, будь-яких інших. Невдовзі лише цієї картки буде достатньо, аби існувати в цьому місті, – підсумував вінницький чиновник.

фото Ольги Мірошниченко

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.