“Піроакція”, бійці-педагоги та масове вбивство: що відбувається з п’ятьма резонансними справами у Вінниці

20:01
Автор: Олеся Яненко
Become a Patron!

Оновлено: 10 Листопада 2021, в 17:01

Смерть після розмови з поліцейським, жорстоке побиття іноземця за «куріння в невстановленому місці» та передноворічне вбивство цілої сім’ї – комфортна Вінниця не раз «здригалася» від моторошних подій, які шокували та обурювали.

Резонансні справи, тобто ті, які зачепити «нерв» суспільства, змушують загострити увагу на процесі судочинства та правовій системі взагалі. Яскравий приклад – протести в Сполучених Штатах, де люди збунтувалися після смерті чорношкірого чоловіка від рук поліцейського і наразі тамтешні заворушення оголюють все більше проблем.

Існує безліч подій, які потребують пильної уваги суспільства, а в критичних ситуаціях – реакції. Важко сказати, чи розслідування стосовно вбивства херсонської активістки Катерини Гандзюк відбувалося саме в такому обсязі, якби не систематичний контроль за розслідуванням від її друзів та активістів.

Veжа поцікавилася про “рух” одних з най більш резонансних справ Вінниці, які свого часу так чи інакше вразили містян та всю Україну. Ми поговорили з фігурантами подій, адвокатами та правозахисниками аби ще раз нагадати, куди та як довго “рухається” розслідування стосовно Аліси Виноградової, Анатолія Малєца, Віталія Чукавіна та Андрія Дзядика, Сергія Пивовара та Плисківського інтернату.

Аліса Виноградова та “піроакція” біля магазину “Рошен”

14 листопада 2017

В листопаді 2017 року учасниця “секстримістського” руху “Femen” Аліса Виноградова підпалила декоративний трамвайчик біля магазину “Roshen”. Виноградова пояснила, що акція була спрямована проти Петра Порошенка та його бізнесу.

Обвинувачені: Аліса Виноградова та Іван Войтенко.

Що загрожує: обмеження волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на строк до чотирьох років. Частина 2 статті 296 – хуліганство, вчинене групою осіб.

Початок слідства: 16 листопада 2017 року – Алісі Виноградовій призначили домашній арешт та електронний браслет. Наразі дівчина вільна.

Передано до суду: 11 січня 2018 року.

Запобіжний захід:  немає.

Номер кримінального провадження: 12017020010005299

Розгляд справи неодноразово переносився та відкладався – суддя перебував у нарадчій кімнаті або не приходили свідки. Сама пані Виноградова кілька разів хворіла або не приїжджала на судове засідання через карантинні обмеження, адже вона проживає не у Вінниці.

Справу відкладали на невизначений термін через відсутність експертної оцінки обсягу завданих збитків, а саме ціни “трамвайчика” з урахуванням його зносу.

Як розповіла Veжі Аліса Виноградова, дотепер збитки від спалення декорації на не підраховані – запит на експертизу для оцінки корегували, затверджували і відхиляли.

Дівчина була звільнена з-під домашнього арешту в січні 2018, позаяк термін тримання дівчини під вартою просто завершився, а інший запобіжний захід Виноградовій суд не обрав.

Прокуратура назвала злочин як такий, що вчинений зі “зневагою до суспільства та норм моралі”, адже місце підпалу знаходиться “у центрі міста, навпроти двох церков”, що очевидно апелювало до вигляду жінки під час підпалу –  вона була роздягнена до поясу. Аліса Виноградова розцінила такі звинувачення як “сексизм та мізогінію”.

На передостанньому засіданні відхилили експертизу з оцінки вартості, яку ініціював захисник Войтенка. На останнє засідання не прийшли ні обвинувачена (через карантинні обмеження), ні інший підозрюваний та його адвокат – вони захворіли.

Пані Аліса коментує, що попри те, що справа “тягнеться” ще з 2017 року, принаймні тут “цей процес йде”:

– Для порівняння, у моєї коліжанки це все ще довше триває, засідання просто переносять, справа взагалі не розглядається. А у нас цей процес йде, хоч і не так швидко. Хоча вже виходить так, що “Рошен” більше грошей витратив на адвокатів, аніж вимагає компенсації.

Масове передноворічне вбивство

31 грудня 2018

Напередодні Нового 2019 року у Вінниці сталася моторошна подія – четверо людей загинуло у квартирі від ударів у голову. Про це повідомив чоловік, який згодом став основним підозрюваним у вбивстві матері, жінки та двох дітей.

Обвинувачений: Анатолій Малєц;

Що загрожує: позбавлення волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років або довічним позбавленням волі. Перший та другий пункт частини другої статті 115 ККУ – умисне вбивство кількох людей, зокрема малолітньої дитини;

Передано до суду: 21 червня 2019;

Запобіжний захід: тримання під вартою до 11 липня 2020;

Номер кримінального провадження: 12018020000000504.

Досудове слідство з’ясувало, що сім’я тривалий час конфліктувала, останній такий конфлікт врешті-решт завершився фатально. Як ідеться в ухвалі, чоловік “вирішив вчинити умисне вбивство з метою усунення перешкод у його спільному проживанні з іншою жінкою та їх спільною дитиною”. Також відомо, що чоловік проживав з дружиною навіть після розлучення.

Суд продовжував строки тримання чоловіка під вартою шість разів.

Чоловіку двічі призначали судово-психолого-психіатричної експертизу.

Як повідомили у прес-службі суду, дізнатися, що відбувається у судових засіданнях по цій справі неможливо, адже розгляд справи відбувається у закритому режимі.

“Курить нельзя, братуха” або побиття іноземця педагогами

4 липня 2018 року

Двоє педагогів – Віталій Чукавін та Андрій Дзядик – обвинувачуються у побитті Фараса Аль Хурані, громадянина Об’єднаних Арабських Еміратів (ВИПРАВЛЕННЯ ПОМИЛКИ: Фарас Аль Хурані – громадянин України, родом з ОАЕ, де й наразі проживає з родиною). В ході сутички останньому вибили зуби, пошкодили перенісся, лікарі діагностували струс мозку, закриту черепно-мозкову травму – чоловіка били, поки той лежав на асфальті, а дехто знімав це на камеру.

Також у сутичці постраждав син пана Аль Фараса.

Фігуранти: Віталій Чукавін та Андрій Дзядик.

Що загрожує: обмеження або позбавлення волі на строк до п’яти років. Хуліганство, вчинене групою осіб, а також особою, раніше судимою за хуліганство – частини 2 та 3 статті 296.

Передано до суду: 6 вересня 2018 року.

Запобіжний захід: немає.

Номер кримінального провадження: 12018020010002791.

За словами пана Фараса, сутичка сталася через те, що один із нападників почав лаятися до неповнолітнього сина, тож батько підійшов, аби заступитися й врешті нападники почали говорити про те, що в громадському місці курити заборонено. Примітно, що на відео чітко видно, як поряд курять й інші люди.

Згодом Віталій Чукавін заявив, що вважає потерпілим себе, зокрема через звільнення його з роботи. Директорка, де працював пан Віталій, назвала бійку “дурницею між чоловіками”, яку можна пояснити хіба що “чоловічою запальністю”.

Ситуація неприємна тим, що за побиттям слідкували люди, але ніхто не втручався. Ба більше – люди просто сміялися. На відео чути, як чоловіки кілька разів повторюють фразу “Курить нельзя”  та прицільними ударами б’ють лежачого чоловіка в голову.

Фарас Аль Хурані допомагав у реабілітації українським бійцям. Віталій Чукавін до інциденту працював вчителем у школі №13, викладав німецьку мову. Андрій Дзядик – був тренером спортивної школи.

У розмові з місцевим активістом Чукавін каже, що сталася “звичайна бійка”. У цій же розмові чоловік апелює до арабської нації, яка ніби-то в Україні “веде себе неадекватно”, а в Європі “гвалтує на новий рік дівчат”. За словами пана Чукавіна, він “наказав громадянина, який вів себе неадекватно на нашій землі”.

Ми попросили вінницьку правозахисницю Світлану Дубину переглянути відео та прокоментувати зокрема вищезазначені вислови. За словами пані Світлани, запитання інтерв’юера формулювалося таким чином, що передбачало уже певну відповідь та вже було оціночним. Нижче публікуємо повну відповідь пані Світлани:

– З того сюжету, який мені представлено, громадянин, який не називає себе, починаючи з третьої хвилини тридцятої секунди вищезазначеного сюжету, з моєї точки зору, у відповідь на маніпулятивно та провокативно (як на мене) сформульоване запитання інтерв’юера, використовує мову ворожнечі щодо осіб арабської національності та демонструє ксенофобію.

Як розповів Veжі адвокат пана Фараса Аль Хурані Сергій Павлюк, притягнути чоловіків до відповідальності «по расовій неприязні не вийде, тому що склад злочину не той». Він пояснив, що між чоловіками зав’язалася бійка через ніби-то куріння в невстановленому місці, а не через нелюбов до людини іншої національності.

За його словами, натомість вони намагатимуться клопотати про додаткові експертизи, щоб вони встановити вищий рівень тілесних ушкоджень, отриманих Аль Хурані у бійці.

Справу неодноразово переносили з “класичних” причин – хворобах та неявках то прокурора, то обвинувачених, то їх захисників.

Як розповіла Veжі Олена, дружина пана Аль Хурані,  також на деякі засідання не з’являлися свідки та медексперти, “потім суддя почав затримуватися у нарадчій”.

Я взагалі вже не вірю у вирок. Мої адвокати мали подавати на оскарження експертизи, бо зник перелом носу. Мали подавати клопотання на перекваліфікування справи на расовому підґрунті. Але як я бачу вже ніхто нічого не подає та не оскаржує. Судячи з усього – просто доведуть до умовного вироку і всі вільні.

– Зуби йому (потерпілому, – прим. ред.) ставили за власний кошт. Дуже багато часу пішло на реабілітацію кістки після травми. Тому вставити зуби зміг лише через рік після того, що сталося. Звичайно ніяких відшкодувань не було. Лише кинули сім тисяч гривень перед першим допитом у суді, мабуть, аби їх не “закрили” до суду. В нас лише переклади, завірення та пересилання обстежень обійшлися в цю суму. Про кошти на лікування, зуби та адвокатів я вже мовчу. Але все це ніщо у порівнянні з емоційним станом нашої родини. У Вінницю дуже різко перестало тягнути.

Під час судових засідань педагоги агресивно нарікали на те, що їх фотографують та погрожували журналістам Veжі позовом.

За словами медіаюриста Інституту масової інформації Алі Сафарова, з-поміж причин “затягнення” справи у сторін спору може бути мотив “тягнути” її, допоки не закінчаться строки, після якого людину не можна притягнути до відповідальності. Також розгляд справ переносять через некомплектність судів, відтак через об’єктивну нестачу часу.

Пивовар / Комарніцький

 11 червня 2019

Екс-поліцейський Сергій Пивовар обвинувачується у перевищенні службових повноважень, пов’язаних з побиттям Олександра Комарніцького. Останній від отриманих травм помер, походження цих травм та обставини інциденту наразі встановлюється судом.

Що загрожує: позбавлення волі на строк від семи до десяти років за зловживання повноваженнями правоохоронцем, що призвело до тяжких наслідків (частина 3 статті 365);

Передано до суду: 26 листопада 2019;

Чи є запобіжний захід: “нічний” домашній арешт;

Номер кримінального провадження: 62019240000000477.

Як відомо, сутичка розпочалася після того, як вночі під час виконання обов’язків Сергій Пивовар запропонував Олександру Комарніцькому стати понятим – правоохоронець вилучав гранату в іншої людини.

Спочатку поліція повідомляла про те, що Комарніцький почав вести себе агресивно, Пивовар його відштовхнув, від чого Комарніцький впав та пошкодив голову.

Досудовим слідством встановлено, що Пивовар ударив Комарніцького в лице.

Водночас рідні та знайомі кажуть, що загиблий був спокійним та доброзичливим чоловіком, який ніколи не зміг би спровокувати бійку з поліцейським.

Олександр Комарніцький з дружиною Лесею.

Після нічного інциденту Олександра Комарніцького доставили до лікарню з сильною кровотечею та травмами голови, від яких чоловік помер, так і не виходячи з коми.

Джерело – “20 хвилин”

Паралельно з розглядом цієї судової справи, Сергій Пивовар намагався поновитися на посаді та отримати грошову компенсацію за “незручності”, викликані кримінальним провадженням. Зокрема він не погоджувався з рішенням про його звільнення.

На відео журналістам “Віти” Сергій Пивовар каже, що “стався прикрий випадок”, і якщо суд доведе його вину – він буде відповідати по закону. У тому ж відео завідувачка вінницького відділення Національної академії внутрішніх справ каже, що Сергій Пивовар, як студент, був “нормальним, адекватним та грамотним”.

На попередньому судовому засіданні почали слухати свідків – їх по справі більше двадцяти. Зокрема, уповноважений київського відділу поліції Ігор Омельянчук розповів, що самого конфлікту між Пивоваром і Комарніцьким він не бачив, однак йому розповіли колеги, що “була штовханина, внаслідок якої чоловік (Комарніцький) впав”.

Надія Кравчук та Анна Омельченко, продавчині магазину на Київській, біля якого стався конфлікт, розповіли, що бачили лише, як якогось чоловіка (Олександра Комарніцького) забрала швидка. Також, попри те, що вони значаться як поняті при місці огляду події, Кравчук та Омельченко розповіла, що просто підписали якісь документи, які дали їм правоохоронці, не читаючи їхнього змісту.

Голі та босі: жорстоке поводження у Плисківському інтернаті 

Активісти зафіксували на відео, як підопічні Плисківського інтернату утримувалися в зачиненій кімнаті повністю роздягненими, босоніж і без доступу до туалету, а на підлозі були помітні фекалії. Згодом з’ясувалося, що деякі продукти харчування в інтернаті були простроченими, без відповідного маркування та в невідповідній до документів кількості.

Плисківський психоневрологічний інтернат утримує людей, які мають психоневрологічні захворювання, громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, які потребують стороннього догляду та допомоги.

Фігурант: Плисківський психоневрологічний інтернат.

Що загрожує: від обмеження волі до трьох років до позбавлення волі на строк від двох до п’яти років за вчинення катування, привласнення та розтраті майна та незаконному позбавленні волі. (ч.2 ст. 146, ч.3 ст. 191, ч.1 ст. 127 Кримінального Кодексу України).

Початок слідства: 16 жовтня 2019

Ще не передано до суду, ведеться досудове слідство.

Номер кримінального провадження: 12019020270000244

Також інтернат звинувачували в антисанітарних умовах – спальні корпуси смерділи фекаліями та сечею, на стіні були пліснява та грибок, санвузли не оброблялися дезінфікуючими засобами, відсутність дверцята та тонованих плівок на вікнах. Підопічні інтернату спали на ліжках, розміщених впритул, не мали своїх приватних тумбочок чи стільців, подекуди одяг підопічних зберігається на підлозі.

Окрім санітарних порушень, досудовим слідством також встановлено, що з ощадних книжок підопічних централізовано знімалися кошти великими сумами, раз в рік. Керівник закладу пояснював це ніби то проведенням дня іменинника, згодом повідомив, що кошти використані на придбання одягу для підопічних, при цьому чеків надано не було.

Як розповів Veжі Руслан Імереллі, який зняв усе це на камеру, основні порушення в Плисківському інтернаті були виправленні одразу після інциденту новим директором. Також в інтернаті розпочали ремонт на першому поверсі.

За словами директорів інших закладів, куди переводилися підопічні з Плисківського інтернату, за декілька місяців люди реабілітуються та почуваються краще. “Вони почали розуміти, що можна виходити на вулицю без дозволу і робити, що хочеш”, – каже пан Руслан, додаючи, що цей інтернат він взагалі розформував би.

– Чи загрожує екс-директору відповідальність, зокрема кримінальна?

– Звичайно. Це справа принципу. Якщо з’явиться документ про закриття справи, значить мені доведеться оскаржувати це. Я це просто так не залишу. […] Він (екс-директор Катрук, – прим. ред.) не відвертиться.

Нагадаємо, чинного на той момент директора Плисківського інтернату Івана Катрука звільнили “за згодою сторін”,  також повідомлялося, що директор відмовлявся працювати зі слідством.

Інтернат планують реорганізувати та приєднати до обласного пансіонату для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку. Наразі в обласній раді кажуть, аби таке рішення набрало сили, за нього депутати голосуватимуть на сесії.

За словами речниці поліції Вінниччини Ірини Добровольської, в цьому кримінальному провадженні назначено ряд експертиз, зокрема пов’язаних з фінансами, тому судовий розгляд розпочнеться “не скоро”.

–––

Більше року тому у Вінниця сталася ще одна “гучна” подія – група невідомих людей увірвалися до колишнього консервного заводу, що на Старому місті, та зайняли територію. Тоді поліція затримали більше півсотні людей. Поліція повідомляє, що наразі досудове розслідування у цій справі завершене, обвинувальний акт готують до суду.

Veжа й надалі стежитиме за розвитком цих кримінальних справ, а також інших важливих та “болючих” подій – для вінничан та усієї України.

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.