В інтернаті на Вінниччині психічно хворих утримують голими в зачиненій кімнаті без доступу до вбиральні. ВІДЕО

14:15
Автор: Vежа
Become a Patron!

Оновлено: 31 Жовтня 2019, в 17:19

Повністю роздягненими, навіть без білизни, чоловіків, жінок та дітей разом утримували в зачиненій кімнаті на холодній кахельній підлозі у Плисківському психоневрологічному інтернаті на Вінниччині. 

Такими виявилися результати раптового “рейду” громадських активістів та керівництва Департаменту соціальної політики Вінницької ОДА до села Плисків Погребищенського району на Вінниччині. Скарги від громадян щодо нелюдських умов, в яких утримуються клієнти закладу, вже надходили активістам, тож вони вирішили перевірити все на власні очі.

– Ми очікували побачити зачинені двері (закладу – ред.,) – те, що ми ніби підозрювали. Насправді ми побачили набагато жахливішу картину. Просто нелюдське поводження з тими клієнтами, які проживають в тому закладі, – говорить директорка Департаменту соцполітики Вінницької ОДА Наталія Заболотна. 

На кадрах, продемонстрованих телеканалом UA Вінниця, що їх зняли активісти ГО USER, видно кімнату в напівтемряві, де абсолютно голими перебуває група людей різної статі та віку. За словами активістів, цих людей утримували тут довгий час, не даючи змоги вийти навіть до вбиральні. Через це в кімнаті – жахливий сморід випорожнень.

 

“Під час відвідування двоповерхового корпусу інтернатної установи, моніторингова група виявила групу на другому поверсі людей жіночої статі, роздягнуті наголо, що є підопічними психоневрологічного інтернату, які були на ніч зачинені під замком в правому та лівому крилі коридора, без особи, в повноваження якої входить чергування та надання необхідної допомоги в справлянні людських потреб, в доступі до води та наданню негайної необхідної першої домедичної допомоги.

В іншому одноповерховому приміщенні інтернатної установи, моніторингова група виявила групу людей жіночої та чоловічої статі, роздягнуті наголо, що є підопічними психоневрологічного інтернату, які знаходились в одній великій кімнаті а інші підопічні допомагали їм одягатись.

Підопічні психоневрологічного закладу не позбавлені та не обмежені в дієздатності, стан здоров’я яких не потребує ізоляції на певний час та в обмеженому приміщенні. Підопічні протягом нічної доби не мали можливості користуватися санітарним вузлом, вимушені були справляти людські потреби в кімнаті проживання: на підлогу, постіль. Зазначене поводження, стійкий смрад фекалій принижує людську гідність”, – ідеться у звіті ГО USER.

Знімальна група UA Вінниця також приїхала до закладу без попередження. За словами старшої медсестри, всі їхні підопічні сплять на застелених ліжках, нормально харчуються та мають доступ до санвузлів. Також працівниці установи відкидають звинувачення в тому, що клієнтам закладу нібито не додають м’яса, а замінюють його салом.

Проте числені порушення, приниження людської гідності та антисанітарію в Плисківському інтернаті фіксують і на сайті Уповноваженого з прав людини. Крім переліченого активістами, вони також звертають увагу на грибок у приміщеннях, а ще – на можливі фінансові махінації з ощадними книжками клієнтів психоневрологічного інтернату. Зокрема, в офісі Уповноваженого стверджують, що в грудні 2018 року в один день 22 підопічних інтернату зняли зі своїх ощадних книжок по п’ять тисяч гривень.

Директор закладу спершу пояснював ці витрати проведенням Дня іменинника, потім – потребою придбати одяг підопічним інтернату. Водночас не зміг продемонструвати жодних підтверджуючих документів.

В сюжеті UA Вінниця стверджують, що обласні представники Омбудсмена відмовилися коментувати ситуацію, тому до поліції звернулися громадські активісти.

Зі слів начальника Погребищенської поліції Володимира Гавриша, “на даний час проводиться слідча перевірка за ч. 2 ст. 146 ККУ “Незаконне позбавлення волі”.

Цікаво, що директор інтернату – Іван Катрук – після скандалу звільнився “за згодою сторін”. У телефонній розмові з журналістами ексдиректор відкидає звинувачення та заявляє, що підопічні “не ночували на кахелі”, а просто “рано в спальні встали та перейшли до кімнати перебування”. А зрештою послався на те, що перебуває в лікарні та йому “важко говорити”.

Журналісти з’ясували, що наказ про звільнення Катрука підписав голова Вінницької обласної ради Анатолій Олійник. Однак зі слів прес-служби обласної ради, жодних коментарів з приводу того, чому директора звільнили саме “за згодою сторін” – не буде.

Наразі виконувати обов’язки директора Плисківського інтернату буде новопризначений Максим Гвоздінський. З його слів, передусім він має намір налагодити роботу кухні та медперсоналу. За інформацією журналістів UA Вінниці, поки правоохоронці проводять перевірки, в інтернаті цілодобово залишаються на утриманні 94 вихованці.

Реакція чиновників (оновлено від 31 жовтня)

Vежа спробувала таки добитися коментарів чиновників та з’ясувати, чому за середньовічні знущання з хворих людей, директор інтернату відбувся “легким переляком”.

Спершу відбувся традиційний, для української бюрократії, чиновницький “футбол”: нас відправляли з установи до установи, пояснюючи, що той чи інший чиновник не уповноважений коментувати ситуацію.

Так, у Вінницькій обласній раді на перший наш запит пояснили, що обласна рада є виключно балансоутримувачем приміщення, де розташований інтернат. А те, що відбувається за його стінами, а зокрема і питання кадрової політики – є зною відповідальності Департаменту соціальної політики Вінницької облдержадміністрації.

Ми зв’язалися з очільницею Департаменту Наталією Заболотною, з проханням пояснити ситуацію.

Пані Наталія пояснила, що головною метою Департаменту було те, аби вже директор Іван Катрук якнайшидше пішов зі своєї посади. “Ми запідозрили, що там щось відбувається не те, ще коли побачили замки та ланцюги на дверях. Потім громадські активісти відзняли це відео, і ми відразу запропонували директору звільнитися за власним бажанням”.

Наталія Заболотна

За словами пані Заболотної, Катрук написав заяву на звільнення і вже 15 жовтня мав бути знятий з посади. Проте в останній момент директор відкликав свою заяву. Тоді, за словами Заболотної, громадські активісти передали відзняте відео журналістам, а Департамент подав клопотання в обласну раду про негайне звільнення з посади Катрука з формулюванням “за одноразове грубе порушення”.

– Ми маємо розуміти, що керівників цих закладів звільняє та призначає на посади власним рішенням обласна рада. Якби все відбувалося за звично процедурою, процес його звільнення міг би розтягнутися на місяці. Ці рішення мали би виноситися на розгляд сесії якимось, припустимо, 125-им питанням, коли в сесійній залі вже банально немає кворуму – ви ж знаєте, як це відбувається. І людина б і далі лишалася на посаді. Ми свідомо спровокували цей резонанс, аби він негайно написав заяву, – прокоментувала Vежі ситуацію Наталія Заболотна

 

Тож чому “за згодою сторін”? 

Після такої відповіді очільниці профільного Департаменту тим більше дивною виглядає рішення голови обласної ради Анатолія Олійника відпустити Катрука “з миром” і звільнити його “за згодою сторін”. І це попри клопотання Департаменту, в якому Заболотна вимагала звільнити Катрука за грубе порушення згідно зі п.1 ст. 41 КЗпП України.

Анатолій Олійник

Після кількох запитів до обласної ради, нам зрешту надіслали реліз від прес-служби. Згідно з ним, обласна рада просто не встигла звільнити Катрука “за статтею”. І в той же час до голови обласної ради Олійника надійшла заява Катрука про звільнення сторін. А Олійник її підписав. Нижче – повна відповідь прес-служби обласної ради:

 

 

“Департаментом соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації підготовлено проєкт рішення «Про директора Плисківського психоневрологічного інтернату», який надійшов до обласної Ради 17 жовтня 2019 року о 16.30 з проханням внести його на розгляд позачергової сесії, яка мала відбутися наступного дня, 18 жовтня 2019 року. Цим проєктом було запропоновано звільнити за одноразове грубе порушення п.1 ст. 41 КЗпП України директора інтернату Івана Катрука.

Звертаємо увагу, що перевірка, яка стала підставою для звільнення Івана Катрука, була здійснена Департаментом соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації ще 23 вересня 2019 року, і лише 17 жовтня 2019 року о 16.30 (напередодні проведення позачергової сесії) матеріали перевірки з проектом рішення були передані до обласної Ради, що унеможливило внесення його на розгляд депутатського корпусу, адже згідно з Регламентом обласної Ради проект рішення має бути розглянутий на засіданнях профільних постійних комісій.

В той же час надійшла заява від Івана Катрука про звільнення за згодою сторін. Головою обласної Ради, відповідно до наданих йому повноважень, було видано розпорядження «Про директора Плисківського психоневрологічного інтернату», яким з посади звільнено директора закладу Івана Катрука.

Усі матеріали щодо результатів перевірки, які є у розпорядженні обласної Ради, невідкладно передані до правоохоронних органів для відповідного реагування”.

 

Подібна ситуація – не лише у Плисківському інтернаті?

Станом на зараз поліція здійснює перевірку за виявленими фактами порушень в інтернаті за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 146 КК України – незаконне позбавлення волі щодо двох та більше осіб. За такий злочин винним може загрожувати покарання у вигляді обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

“Ми відкрили кримінальне провадження за статтею” Незаконне позбавлення волі “, проводяться слідчі дії. Відео, яке було оприлюднено в соцмережах, долучено до матеріалів виробництва. На збір інформації потрібно близько 10 днів. Попередньо відомо, що люди перебували в таких умовах, які принижували їх честь і гідність “, – сказала у коментарі виданню “Сегодня” речниця обласної поліції Анна Олійник.

Прикметно, що голова ГО USER Руслан Імереллі, який і відзняв резонансне відео, стверджує, що такими знущанням над підопічними в інтернаті займалися систематично:

 – Коли ми почали опитувати тих, хто працює в інтернаті, ніхто не дав чіткої відповіді. Я вважаю, що справа в тому, що на ніч пацієнтам потрібно було одягати памперси, але ніхто цього не робив. Простіше було зігнати людей в одну кімнату, економлячи на памперсах, на обслуговуванні. Зайшовши в цю кімнату, я сам вступив в фекалії. Чесно кажучи, з таким я стикаюся вперше. Я шокований тим, що сталося. В однієї з жінок я запитав, чи завжди їх там зачиняла. Вона мені сказала, що так. І показала на пальцях, що це відбувається з 10 вечора до 5 ранку “, – розповів Руслан Імереллі.

Не під запис чиновники та активісти розповідають, що подібна ситуація як в цьому інтернаті, так і в інших подібних закладах спостерігається роками. Однак вплинути на неї досить тяжко, позаяк директори таких підприємств перебувають на своїх посадах роками та десятиріччями та “покриваються” значно більш впливовими особами на рівні області.

Дехто з наших співрозмовників прямо зізнавався, що у випадку, якщо подібні перевірки продовжаться щодо інших подібних закладах на Вінниччині, у профільних структурах можуть відбутися “роківровки” керівництва, аби зупинити цей процес.