Чому директора інтернату, де знущалися над психічно хворими, звільнили “за згодою сторін”? Коментарі чиновників

21:38
Автор: admin
Become a Patron!

Жахлива історія про знущання над людьми в Плисківському психоневрологічномі інтернат, що на Вінниччині, в останні дні вразила всю країну. 

Відео, що його відзняли громадські активісти та показали по телебаченню, справді змушує засумніватися, в якій епосі ми живемо і чи можна Україну назвати європейською країною.

Лише на Vежі цю резонансну історію прочитали понад 80 тисяч людей з усього світу. Проте наших читачів обурила не лише ситуація в інтернаті, де людей голими під замком тримали в холодній кімнаті без доступу до вбиральні. Але й те, як легко відбувся директор закладу Іван Катрук: адже чоловіка, під керівництвом якого відбувалися такі знущання, просто звільнили, ще й “за згодою сторін”.

Нагадаємо, що в сюжеті UA Вінниця, яка першою розповіла про цю історію, журналісти зазначали, що прес-служба Вінницької обласної ради відмовилася коментувати ситуацію зі звільненням директора інтернату. Vежа спробувала таки добитися коментарів чиновників та з’ясувати, чому за середньовічні знущання з хворих людей, директор інтернату відбувся “легким переляком”.

Спершу відбувся традиційний, для української бюрократії, чиновницький “футбол”: нас відправляли з установи до установи, пояснюючи, що той чи інший чиновник не уповноважений коментувати ситуацію.

Так, у Вінницькій обласній раді на перший наш запит пояснили, що обласна рада є виключно балансоутримувачем приміщення, де розташований інтернат. А те, що відбувається за його стінами, а зокрема і питання кадрової політики – є зною відповідальності Департаменту соціальної політики Вінницької облдержадміністрації.

Ми зв’язалися з очільницею Департаменту Наталією Заболотною, з проханням пояснити ситуацію.

Пані Наталія пояснила, що головною метою Департаменту було те, аби вже директор Іван Катрук якнайшидше пішов зі своєї посади. “Ми запідозрили, що там щось відбувається не те, ще коли побачили замки та ланцюги на дверях. Потім громадські активісти відзняли це відео, і ми відразу запропонували директору звільнитися за власним бажанням”.

Наталія Заболотна

За словами пані Заболотної, Катрук написав заяву на звільнення і вже 15 жовтня мав бути знятий з посади. Проте в останній момент директор відкликав свою заяву. Тоді, за словами Заболотної, громадські активісти передали відзняте відео журналістам, а Департамент подав клопотання в обласну раду про негайне звільнення з посади Катрука з формулюванням “за одноразове грубе порушення”.

– Ми маємо розуміти, що керівників цих закладів звільняє та призначає на посади власним рішенням обласна рада. Якби все відбувалося за звично процедурою, процес його звільнення міг би розтягнутися на місяці. Ці рішення мали би виноситися на розгляд сесії якимось, припустимо, 125-им питанням, коли в сесійній залі вже банально немає кворуму – ви ж знаєте, як це відбувається. І людина б і далі лишалася на посаді. Ми свідомо спровокували цей резонанс, аби він негайно написав заяву, – прокоментувала Vежі ситуацію Наталія Заболотна

 

Тож чому “за згодою сторін”? 

Після такої відповіді очільниці профільного Департаменту тим більше дивною виглядає рішення голови обласної ради Анатолія Олійника відпустити Катрука “з миром” і звільнити його “за згодою сторін”. І це попри клопотання Департаменту, в якому Заболотна вимагала звільнити Катрука за грубе порушення згідно зі п.1 ст. 41 КЗпП України.

Анатолій Олійник

Після кількох запитів до обласної ради, нам зрешту надіслали реліз від прес-служби. Згідно з ним, обласна рада просто не встигла звільнити Катрука “за статтею”. І в той же час до голови обласної ради Олійника надійшла заява Катрука про звільнення сторін. А Олійник її підписав. Нижче – повна відповідь прес-служби обласної ради:

 

 

“Департаментом соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації підготовлено проєкт рішення «Про директора Плисківського психоневрологічного інтернату», який надійшов до обласної Ради 17 жовтня 2019 року о 16.30 з проханням внести його на розгляд позачергової сесії, яка мала відбутися наступного дня, 18 жовтня 2019 року. Цим проєктом було запропоновано звільнити за одноразове грубе порушення п.1 ст. 41 КЗпП України директора інтернату Івана Катрука.

Звертаємо увагу, що перевірка, яка стала підставою для звільнення Івана Катрука, була здійснена Департаментом соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації ще 23 вересня 2019 року, і лише 17 жовтня 2019 року о 16.30 (напередодні проведення позачергової сесії) матеріали перевірки з проектом рішення були передані до обласної Ради, що унеможливило внесення його на розгляд депутатського корпусу, адже згідно з Регламентом обласної Ради проект рішення має бути розглянутий на засіданнях профільних постійних комісій.

В той же час надійшла заява від Івана Катрука про звільнення за згодою сторін. Головою обласної Ради, відповідно до наданих йому повноважень, було видано розпорядження «Про директора Плисківського психоневрологічного інтернату», яким з посади звільнено директора закладу Івана Катрука.

Усі матеріали щодо результатів перевірки, які є у розпорядженні обласної Ради, невідкладно передані до правоохоронних органів для відповідного реагування”.

 

Подібна ситуація – не лише у Плисківському інтернаті?

Станом на зараз поліція здійснює перевірку за виявленими фактами порушень в інтернаті за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 146 КК України – незаконне позбавлення волі щодо двох та більше осіб. За такий злочин винним може загрожувати покарання у вигляді обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

“Ми відкрили кримінальне провадження за статтею” Незаконне позбавлення волі “, проводяться слідчі дії. Відео, яке було оприлюднено в соцмережах, долучено до матеріалів виробництва. На збір інформації потрібно близько 10 днів. Попередньо відомо, що люди перебували в таких умовах, які принижували їх честь і гідність “, – сказала у коментарі виданню “Сегодня” речниця обласної поліції Анна Олійник.

Прикметно, що голова ГО USER Руслан Імереллі, який і відзняв резонансне відео, стверджує, що такими знущанням над підопічними в інтернаті займалися систематично:

 – Коли ми почали опитувати тих, хто працює в інтернаті, ніхто не дав чіткої відповіді. Я вважаю, що справа в тому, що на ніч пацієнтам потрібно було одягати памперси, але ніхто цього не робив. Простіше було зігнати людей в одну кімнату, економлячи на памперсах, на обслуговуванні. Зайшовши в цю кімнату, я сам вступив в фекалії. Чесно кажучи, з таким я стикаюся вперше. Я шокований тим, що сталося. В однієї з жінок я запитав, чи завжди їх там зачиняла. Вона мені сказала, що так. І показала на пальцях, що це відбувається з 10 вечора до 5 ранку “, – розповів Руслан Імереллі.

Не під запис чиновники та активісти розповідають, що подібна ситуація як в цьому інтернаті, так і в інших подібних закладах спостерігається роками. Однак вплинути на неї досить тяжко, позаяк директори таких підприємств перебувають на своїх посадах роками та десятиріччями та “покриваються” значно більш впливовими особами на рівні області.

Дехто з наших співрозмовників прямо зізнавався, що у випадку, якщо подібні перевірки продовжаться щодо інших подібних закладах на Вінниччині, у профільних структурах можуть відбутися “роківровки” керівництва, аби зупинити цей процес.

Читайте також: В інтернаті на Вінниччині психічно хворих утримують голими в зачиненій кімнаті без доступу до вбиральні. ВІДЕО

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.