Суд знову не виніс вирок “феменці”, яка спалила трамвай у Вінниці. ФОТО

15:09
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

Розгляд справи відомої активістки Femen, яка у листопаді минулого року спалила у самому центрі міста декоративний трамвайчик поруч із магазином Рошен, знову було перенесено Вінницьким міським судом.  Причиною тому є відсутність необхідних свідків у залі суду. 

Нині, 23 березня, у залі судового засідання зібралися, щоб розглянути справу № 127/792/18 під головуванням судді Руслана Каленяка. Жодних акцій на підтримку активістки чи проти неї – не відбулося.

   

На засіданні був присутнім ще один обвинувачений – Іван Войтенко та його адвокат Таксер. Сама Аліна Виноградова з’явилась на засідання без адвоката, ніяк не пояснивши його відсутність.

Представник потерпілої сторони (Дочірнє підприємство «Ізюмінка») була правозахисниця Ірина Кузіна. Вона зауважила, що після підрахунків з’ясували, що сума збитків становить 71 773,19 гривень (за даними бухгалтерського обліку).  Відтак позивачі вимагають стягнути з обвинувачених зазначену суму, додавши до неї судові витрати.

Прокурор повідомив, що Іван Войтенко, побачивши оголену жінку, підійшов до трамвайчика і фактично також вирішив здійснити правопорушення. Як стверджує обвинувачення, саме Войтенко зрештою здійснив підпал, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння. Сама ж Виноградова після цього підтримувала вогонь.

– Не зовсім зрозуміло про що каже прокурор, коли каже що я робила це з особливим цинізмом. Те саме і про зухвалість: чому це так сказано у обинуваченні? Про оголену верхню верхню частину тіла – взагалі схоже на сексизм та мізогінію, – заявила Виноградова.

– Бо це громадське місце. Тому так. Ви оголюєтесь і підпалюєте трамвай, – відповів прокурор.

– В Європі жінки по вулицям так можуть оголеними ходити, – сказала Виноградова у відповідь. – Що стосується того, що нібито трамвайчик був одним з улюбленим місць, то хіба є якісь соціологічні дослідження? Можливо, вінничани вважали трамвайчик святинею, може більше ніж пам’ятник Шевченку, але підтверджень немає. Свою провину не визнаю повністю. 

В свою чергу, Іван Войтенко провину визнав частково.

– Умислу в мене не було. На даній стадії не бажаю давати показання. Частково погоджуюсь із обвинуваченням. Визнаю 40 тисяч матеріальної шкоди, – заявив Войтенко.

Прокурор попросив суд надати можливість допитати представника потерпілої сторони та переглянути відеодокази, документи.

Адвокат Войтенка Таксер не погодився із зазначеною сумою штрафу.

– Не було експертиз, трамвайчик не оглядався. Звідки така сума?

На що отримав відповідь від позивачів, що трамвайчик відновленню не підлягає.  Тому вказано всю суму: балансова вартість майна на момент його установки (за даними бухгалтерського обліку).

Нагадаємо, дівчину звинуватили за другою частиною статті 296 Кримінального кодексу України – у хуліганстві, вичиненому групою осіб, тобто хуліганство, грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалось особливою зухвалістю та винятковим цинізмом, вчиненого групою осіб. Це загрожує ув’язненням терміном до чотирьох років.

Зрештою суддя відклав розгляд справи на 11:00 5-го квітня. Додаткові дати судових засідань: 20 квітня 15:00, 16 травня 10:00 та 30 травня 16:00. Це потрібно, щоб допитати усіх свідків та дослідити усі матеріали справи.

Нагадаємо, Аліса Виноградова 14 листопада минулого року у Вінниці на центральній вулиці Соборній спалила картонний макет трамвая поблизу фірмового магазину солодощів «Рошен». На трамвайчик був наклеєний напис «Tram to offshore».

 

Минулого судового засідання, 16 листопада, Алісі Виноградовій обрали міру запобіжного заходу у виді домашнього арешту терміном на 60 діб за місцем її проживання у Київській області, термін якого сплив 14 січня.

Тоді Виноградова пояснила, що її акція була спрямована проти Президента України Петра Порошенка та його бізнесу, а не проти громадськості. Щодо запобіжного заходу, вона наголосила що не планує переховуватися і вона, як громадський активіст, готова співпрацювати із слідством. На питання чому для своєї акції вона обрала центр міста, дівчина відповіла:

  • Це було в той час, коли у центрі не було дітей або великого скупчення людей. По-друге і трамвай «Рошен», і зупинка «Рошен» – і сказати, що воно ніяк не має відношення до президента – це сперечатися зі здоровим глуздом. Я завершила подію, поліції не було і я залишила місце події.

Попри це, 25 грудня Аліса Виноградова «засвітилася» у Ватикані. Там вона у день Різдва західного обряду спробувала викрасти лялькового Ісуса з вертепу. Втім, була одразу затримана місцевою поліцією.

Також нагадаємо, що це не перша пригода активісток у Ватикані: 24 грудня одна із них оголилася перед початком різдвяної служби, а 25 грудня, окрім Аліси Виноградової, також затримали журналістку видання “Страна. ua” Анастасію Товт, яка знімала перфоманс Femen-ки.

Також зауважимо, що перерва між засіданнями по справі Аліси Виноградової склала майже 4 місяці: активістка була вільною (тобто, міри запобіжного заходу не обиралося) протягом двох місяців.

Як пояснили журналістам, ймовірно такий великий проміжок часу був обумовлений тим, що суддя, на котрого була розподілена справа – пішов у відпустку до 15 березня (дата, на яку було призначене засідання, але не відбулося і було перенесене на 23 березня). Втім, у міському суді цю інформацію спростовують.

Фото Ольги Мірошниченко

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.