Справу щодо двох вінницьких вчителів, які стали учасниками бійки з іноземцем, буде розглянуто 31 жовтня у міському суді. Нині достеменно відомо, що одного з них (вчителя німецької мови Віталія Чукавіна) – звільнено “за власним бажанням”.
Йдеться про конфлікт, що стався у Вінниці 4 липня цього року. Тоді двоє чоловіків – Віталій Чукавін та Андрій Дзядик, зробили зауваження громадянину з Еміратів за те, що той палив у недозволеному для цього місці.
Врешті, розмова переросла у бійку. Ферас Аль Хурані та його неповнолітній син (який намагався заступитись за батька) отримали серйозні тілесні ушкодження: у батька вибито три передні зуби, лікарі діагностували струс мозку, закриту черепно-мозкову травму, у нього пошкоджене перенісся, видно садна на тілі. У його 16-річного сина також струс мозку, синець на шиї і психологічна травма.
Читайте також: З’явилося відео, як вінницькі вчителі побили волонтера з Еміратів
У зв’язку із цим нині іноземець разом із родиною виїхав за кордон на лікування, а його інтереси представляє у суді правозахисник Сергій Павлюк. До речі, постраждалий іноземець допомагав українським військовим проходити реабілітацію у тих же Об’єднаних Арабських Еміратах. Але про все по черзі.
Читайте також: Мешканець ОАЕ, якого жорстокого побили вінницькі педагоги, в Еміратах рятував українських «кіборгів»
Вінницький волонтер та активіст Ярослав Пашкевич, розповів Vежі, що є інформація, що за кілька хвилин до інциденту з іноземцем Чукавін та Дзядик чіплялися до працівниці “Макдональдсу”.
– Я так розумію, вони просто вийшли на вулицю у пошуках, до кого б причепитись. Стояв іноземець зі свою дитиною, і стояли хлопці спортивні такі, теж курили, між іншим. Вони (Чукавін та Дзядик) спочатку до дитини по питанню шнурків (на взутті розмотався шнурок і хлопець присів, аби його зав’язати – авт.) і природно, що батько підійшов і запитав, чого вони до його сина чіпляються. А вони вже на нього переключилися, бо Ферас був з цигаркою. Вони почали йому говорити про те, що тут курити не можна.
– Врешті як вони стверджували, батько зняв рюкзак, бо хотів їх бити, але він (Ферас – авт.) його просто хотів передати сину, бо бачив, що починається конфлікт. І всі, хто займається спортом, можуть підтвердити, що перший удар, який був від педагога, був саме для того, щоб “вирубити” людину. Поруч стояли “спортивні” хлопці, курили та дивились, посміхались. Коли Ферас упав, чоловіки його били по голові. Вибили три зуби, переламаний ніс. Причому, в суді, коли дитина почала розповідати, як вони били його і тата, ці почали просто сміятись.
Також Ярослав Пашкевич говорить із посиланням на слова свідків, що коли на місце події прибула поліція, чоловіки намагалися втекти, а потім, коли врешті їх спіймали, відмовилися проходити перевірку на тверезість. Щодо міри покарання, Пашкевич вважає, що вона має бути найвищою по статті 296, в першу чергу через те, що постраждала дитина. “Вони вдарили з ноги йому в область горла, коли дитина намагалася закрити батька. І це викладачі”.
“Якась дурниця між чоловіками”?
VежА з’ясувала, що одним із учителів є Віталій Чукавін, який викладав німецьку мову у школі №13. За словами директорки закладу, Світлани Лученко, чоловік звільнився “за власним бажанням” 7 липня, в останній день відпустки. Водночас очільниця Департаменту освіти Вінницької міської ради Оксана Яценко, стверджує, що це було у перший день виходу з відпустки.
– Чукавіна звільнили в липні після виходу з відпустки, згідно Закону про працю на наступний день, бо у відпустці звільняти не можна. Тоді б він подав у суд, виграв і йому мали б давати відкшодування, – зазначила Оксана Яценко.
Vежі вдалося поспілкуватися телефоном зі Світланою Лученко. Директорка школи №13, де викладав Чукавін, впевнена, що цей випадок можна пояснити хіба що чоловічою запальністю.
– Ми з ним (Чукавіним – авт.) спілкувалися із самого початку, як це відбулося. І я надавала пояснення, і йому радила про все говорити журналістам. Бо ми відкриті й не маємо наміру нічого приховувати.
То він Вам одразу все розповів?
– Знаєте, як чоловіки: натворили справ і потім ще не зізнавались. Взагалі дізналась про його товариша (Андрія Дзядика – авт.), коли мені подзвонили і почали розпитувати, хто він такий. Я й кажу, що не знаю. Питаю Чукавіна і він каже, що то його товариш, він є тренером футбольного клубу. А сам навіть не запитав мене, чого це в мене раптом такий інтерес. А вже потім я його спитала: то що там трапилось? “Ой, та Ви знаєте, така неприємна ситуація” – і все мені виклав.
То що саме він розповів? Як усе було?
– Каже, що взагалі нікуди не мав виходити. “Я не хотів нікуди йти. А у цього товариша щось там відбулося і він мене “витягнув”. Ми випили пляшку коньяку, а потім пішли ото на каву” – каже. Тож я вам хочу сказати, що це товаришкування якесь ненормальне, і цей (Чукавін – авт.) став просто жертвою цього всього. І він ж не хотів нікуди йти.
То що зі слів Чукавіна відбулось на місці події?
– Вони були на касі, там на відеозаписі все є. Він (Дзядик – авт.) йому (постраждалому – авт.) зробив зауваження, а по-перше, він не знав, що то іноземець, там не було видно. То він зробив зауваження про те, що взагалі-то в нас не курять в таких загальних місцях. А той (постраждалий – авт.) послав його, продовжував курити. І той (Чукавін – авт.) хотів вибити цигарку з рук, стукнув його по руці, і у відповідь, як має бути, отримав. Його там теж добряче в асфальт ляпнули, поліція на силу підняла потім. Насправді, пояснення цьому немає. Це просто якась така дурниця між чоловіками, бо жінки б порозумілися.
– Чукавін сам має німецьке коріння і батько його має корені по всьому світу, – продовжує Світлана Лученко. – Він читав мову іноземну, німецьку, і її дуже добре знає. Його діти любили, він дітей любить. Він не знав, і я в це вірю 100%-во, що то був іноземець. Якби знав, то напевно, десятою дорогою обійшов.
– Після цього всього всі піднялися і сказали, що йому не місце в школі й так далі. То він сказав, що не хоче підставляти заклад та попросив звільнити його за власним бажанням. Він звільнився у останній день відпустки, 6 серпня.
– Потім вже він мені говорив, що “не такий він вже злочинець”, і ображений такий. І я йому кажу, що “в усьому, що сталося винні тільки ви, сталася помилка і її потрібно виправити. Але ж звільнення не по статті, це не те, що перекреслило Вам майбутнє. Ви пішли самі і якось владнаєте свої справи, які накопичились із судами. Розгрібайтесь і потім десь шукайте собі роботу і будете працювати”. Він дуже якийсь ображений. Але агресії від нього ніколи не було, він клявся, що не знав, що то іноземець. Головне, щоб з честю вийти з ситуації.
“Араб забажав крові”
Водночас зауважимо, що Чукавін особисто в коментарі місцевому активісту зазначає, що зробив зауваження саме “громадянину арабської національності”, який за словами Чукавіна був напідпитку.
У цьому відео вчитель (як він сам зазначає, вищої категорії) заявив, що бійка справді була жорсткою, але травми отримали обидва.
– Я намагався всіляко вирішити це питання цивілізовано, але від мене вимагалося 10 тисяч доларів (з боку “посередників” громадянина). Далі мене було звільнено з роботи під тиском, хоча всі розуміють, що це було незаконно. Всі розуміють, включаючи місцеву владу, верхівку місцевої влади, директриса (вочевидь, школи №13 – авт.) до останнього була за мене, департамент (вочевидь, освіти – авт.) до останнього був за мене, але мене звільнили з роботи. Як звільнили… попросили написати заяву про звільнення за власним бажанням, інакше б звільнили по статті. Що це означає? Що я, вчитель вищої категорії, іноземної мови, вже ніколи б не працював, не лише в школі, а й взагалі ніколи б не працював.
Після цього Чукавін стверджує, що іноземець поскаржився до “Арабських Консульств” й тиск був саме звідти і саме “вони керують процесом”.
– Чиновники з мерії змушені були під тиском цих консульств чи посольств арабських звільнити мене з посади.
На запитання активіста про те, чи замість таких серйозних наслідків могла б бути “адмінка” чи штраф, Чукавін сказав, що “араб забажав крові”:
– Вони так думають, і я так теж думаю, але хтось думає інакше, – каже Чукавін. – Араб забажав крові. Він у судовому засіданні сказав “покарать по повній”, ледь не найвищу міру. Звичайна бійка, між одним громадянином й іншим громадянином, який був один молодший, інший – старший, один, скажімо так, зробив зауваження, інший – зухвало відповів на це.
Після цього активіст та педагог почали говорити про те, як “араби та представники таких населень зухвало себе поводять”. Наприкінці відео Чукавін сказав, що буде добиватися справедливості.
Комітет фізичної культури не коментує скандал
Що стосується іншого учасника бійки, Андрія Дзядика, очільниця департаменту освіти ВМР повідомила, що він є не педагогом, а тренером спортивної школи. Тож ми намагалися отримати відповідний коментар у комітеті з фізичної культури і спорту ВМР, у відомстві якого й перебувають спортивні школи міста. Проте, протягом декількох днів нам це зробити так і не вдалося, оскільки у Комітеті просто не брали слухавку, а лист від журналіста із запитаннями так і залишився без відповіді.
Підготовче судове засідання по справі мало відбутися 1 жовтня, проте його перенесли на 31 жовтня на 12:00 у Вінницькому міському суді. Причиною перенесення було те, що суддя по справі працював над іншою справою. Втім, Vежі вдалося поспілкуватися із адвокатом Фераса Аль Хурані та жінкою, яка знайома із постраждалим, але яка не забажала називати своє ім’я. Адвокат іноземця, Сергій Павлюк, розповів, що справу розглядатимуть за відсутності постраждалих, оскільки родина виїхала за кордон.
– Нині зібрано достатньо доказів, щоб притягнути їх (вчителів – авт.) до кримінальної відповідальності, яку передбачає дана 296 стаття – “Хуліганство”. Друга частина цієї статті передбачає до 5 років обмеження волі і третя частина – від 5 років. Є також відеоматеріали долучені, висновки експертизи тощо.
За словами Сергія Павлюка, стверджувати, що конфлікт відбувся саме через неприязнь до осіб іншої національності – не можна, проте й виключати таку вірогідність – також.
Жінка, яка не хоче розголошувати своє ім’я, каже, що їй дуже важко усвідомити те, що сталося.
– Ферас від початку війни допомагав нашим, українським військовим, – каже жінка. – Українська громада в Арабських Еміратах з початку війни в Україні, об’єдналася та створила проект, в рамках якого бійців забирали на реабілітацію до Еміратів. Перші поїхали хлопці з ампутаціями. Бійці поверталися в Україну і могли почати нове життя. Так ці волонтери змогли допомогти їм.
– А Ферас з родиною хотіли взагалі переїхати жити в Україну, бо ж дружина – українка, вони щоліта приїздили сюди, бо діти дуже люблять Україну, спілкуються українською мовою, – продовжує розповідати жінка. – І мати їх водила там (в ОАЕ – авт.) до української школи, яку українці зробили, тобто вони – справжні українці. Та й Ферас дуже любить Україну, всім у Еміратах розповідає, яка в нас тут чудова країна, ходить там у вишиванці й каже, що то наш національний одяг. Так, араб у вишиванці. І ось вони приїхали знову сюди і в них була мета залишитись та народити тут ще одну дитинку (жінка нині вагітна), але, певно, тепер вони навряд наважаться. Дуже шкода.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.