2020 рік багато з нас вважають одним з найскладніших у сучасній історії всього світу. Для нашої держави він був ще складнішим: вперше за часи незалежності Україна потрапила в глобальну пандемію ще й в умовах зміни влади, невмирущої корупції, інформаційних маніпуляцій, політичної турбулентності та війни.
Проте водночас він подарував нам і масу визначних подій, людей та явищ. І попри все, ми продовжували радіти, творити, жити, боротися і перемагати. А все пережите вочевидь допоможе нам зорієнтуватися у році наступному і дасть багато корисних уроків.
Саме тому ми вирішили пригадати головні віхи життя Вінниці 2020 разом з вами. Що нас турбувало, що вражало, що нас вчило і що засмучувало, що лякало, а що – дарувало радість і нові знання.
Сьогодні на Vежі – спогади про вінницьку осінь-2020, якою ми її запам’ятали завдяки рейтингу ТОП-50 найпопулярніших текстів на Vежі протягом вересня-листопада 2020 року.
Вересень
Якщо більшість року пройшла під знаком коронавірусу та карантину, то восени топ-темою в усій країні та Вінниці зокрема безумовно стали місцеві вибори. Вже в середині вересня ми дізналися перших головних кандидатів на посаду міського голови Вінниці.
Хоч більшість аналітиків розуміли, що в даному випадку найпевніше йдеться про змагання за друге місце.
Але насправді перший місяць осені розпочався для Вінниці майже традиційно: з Дня знань і святкових лінійок, хоч і з карантинними обмеженнями.
Проте вже наступного дня цілі класи почали закривати на карантин.
На початку вересня нібито почали розставляти крапки над “і” в одній з найбільших афер останніх років з вінницьким корінням – “піраміди” B2B Jewelry. Щоправда, остаточних вироків у цій гучній справі досі немає.
Наприкінці літа та на початку вересня вінничан шокувала ДТП на Соборній, коли водій “Lexus” на центральній вулиці міста, де заборонений рух приватного автотранспорту, насмерть збив дівчину, яка переходила дорогу.
10 вересня увага всієї країни була прикута до важливої археологічної знахідки у Вінниці. Саме цього дня на загал показали результати розкопок, під час яких знайшли, вірогідно, найбільше у світі кладовище бійців Української Галицької Армії.
17 вересня Вінниця, а згодом – кілька інших міст України із захватом спостерігали польоти в українському небі американських конвертопланів Osprey, які вперше прибули до України в рамках навчань “Об’єднані зусилля 2020”. Ми ще довго згадуватимемо фото та відео, як унікальні літальні апарати ВПС США перебувають на вінницькому аеродромі.
А поки над вінницьким небом літала військова авіація США, на вулиці Київській створювали майже паризьку майже Ейфелеву вежу.
Щоправда невдовзі з’ясувалося, що на встановлення такої конструкції забудовник не має дозволів, тож під час виборів металевий “скелет” спершу використовували як банерну конструкцію для агітації, а зараз “французька” недобудова так і бовваніє неподалік Київського мосту.
26 вересня місто перебувало в жалобі: цього дня ми дізналися, що серед загиблих в авіакатастрофі на Харківщині, де розбився військовий літак АН-26 під час навчального польоту – двоє курсантів з Вінницької області: Максим Хомячук та Роман Корчовський.
Наприкінці місяці до Вінниці нарешті прибув президент Володимир Зеленський – вперше з моменту свого обрання на посаду. Цей візит постійно відкладався без пояснень причин, а під час прибуття Зеленського на Вінниччину журналістів допустили лише до однієї локації, де він мав з’явитися.
З величезною кількістю охорони та особливим пропускним режимом – чого у Вінниці ніколи не бачили за часів попереднього президента – Зеленський привіз до міста топ-посадовців країни, проте зустрічалися вони лише з наближеними людьми та уникали спілкування з місцевою громадою та пресою. Пізніше це вірогідно відобразилося на скромних результатах його партії під час місцевих виборів на Вінниччині.
А ще у вересні ми продовжили досліджувати Вінницю і цього місяця в нас вийшла чергова серія про Слов’янку та Поділля.
Жовтень
Цей місяць став фінішною прямою виборів, коли сотні кандидатів змагалися за нечислені мандати в радах усіх рівнів. Соцмережі почали наповнюватися промо роликами, місцева преса – політичною рекламою, а вулиці заполонила агітація.
Проте загалом місяць почався з хороших новин: наприклад, Центральний парк нарешті отримав ім’я Леонтовича.
А допоки на рівні держави регулярно виникали проблеми з додатковим фінансуванням роботи лікарів, з бюджету вінницької громади вирішили доплачувати медикам муніципальні надбавки у розмірі від 8 тисяч до 15 тисяч гривень.
У той же час на районному рівні з “ковідними” грошима виникали скандали: так, “випадково” з’ясувалося, що у Вінницькій центральній районній лікарні хворі на COVID-19 лікувалися за свій рахунок. Здається, ця справа досі не доведена до логічного кінця.
Майже одночасно з цими подіями на Вінниччині відбувалися гучні викриття. Так, 8 жовтня на хабарі затримали керівника служби автодоріг у Вінницькій області Ігоря Алексєєва. І не просто на хабарі, а на хабарі голові ОДА Сергію Борзову в розмірі понад 4 мільйони.
Ігор Алексєєв
Напевно, завершення цієї справи ми побачимо вже наступного року.
А днем раніше в результаті спецоперації затримали банду з чотирьох братів, які на території області підривали банкомати і забирали звідти готівку.
При затриманні в бандитів знайшли автоматичну зброю, гранати і наркотики.
Велика кількість поліції виїжджала цьогоріч у Вінниці не лише на затримання. Десятки бійців, у повному обмундируванні 13 жовтня охороняли міський суд під час мітингу на захист Андрія Вербецького.
Активісту інкримінують напад і побиття прихильника Шарія у Вінниці й цього дня могли взяти під варту. Проте із судової зали Вербецький вийшов з гарним настроєм і під вигуки десятків своїх прихильників.
За девять днів до виборів поліція відкрила провадження за фактом можливого підкупу виборців з боку ОПЗЖ. Тоді вся Вінниця бачила, як кандидати від проросійської партії безкоштовно роздавали гречку, вже варену, прямо в центрі міста.
Проте пізніше поліція вирішила, що нічого не було.
А тим часом в Україні стартували аукціони з продажу заводів “Укрспирту”. А стартували вони саме з Вінниччини, де Немирівський спиртзавод придбали за 55 мільйонів
До виборів лишалися лічені дні, проте один з найкумедніших зашкварів кампанії відбувся саме в її фіналі. Надзвичайно емоційний спіч кандидатки від “Слуги народу” Олени Жучинської для сторіс з власного авто не залишив байдужим нікого, хто його бачив.
Єврейські організації зрештою не висунули кандидатці жодних претензій, проте емоції глядачів не вщухали, а сама кандидатка заявила ледь не про політичні переслідування. Зрештою, цей епізод дещо пожвавив загалом нуднувату виборчу кампанію у Вінниці.
Зрештою, 25 жовтня відбулося голосування: вперше в історії України у карантинних умовах.
Після відносно спокійного дня голосування, вже надвечір ми знали результати екзитполу, які не суттєво відрізнялися від результатів паралельного підрахунку голосів, а зрештою – і від остаточних офіційних результатів.
Результати голосування, загалом, виявилися цілком передбачуваними. Чому так сталося і чого від цього можна очікувати – спробували розібратися у цій публікації.
Водночас у новий політичний сезон перейшли і старі “зради”. Так, правоохоронці продовжили успішно і з ознаками “кругової поруки” затягувати розслідування знищення національної пам’ятки архітектури на Вінниччині, вочевидь діючи в інтересах російської церкви.
У цьому акті цієї п’єси абсурду прокуратура не стала перевіряти бездіяльність поліції у справі знищення старовинної церкви на Вінниччині
Проте водночас у жовтні Вінниця отримувала й нові історичні надбання. Наприклад, коли вінницькі митці просто під час прогулянки лісом знайшли зуб мамонта, якому майже 200 тисяч років.
А завершився рік довгоочікуваним концертом легендарного Андрія Макаревича в Будинку офіцерів.
Як це було – читайте та дивіться у нашому репортажі “Поезія” з джазовою душею: як у Вінниці виступив Андрій Макаревич з гуртом YO5″
Листопад
Поствиборчий місяць дещо зняв напругу і сфокусував нас на інших темах. Тож поки депутати розподіляли мандати і місця в радах, ми на Vежі зайнялись творчістю і презентували новий відеопроект “Вінниця у порівнянні”. У ньому ми намагалися порівняти Вінницю з кількома сусідніми обласними центрами, аби зрозуміти, які Вінниця насправді має переваги, а в чому наші недоліки і що хорошого ми можемо запозичити у сусідів.
І першим містом, яке ми оглянули та презентували цей випуск у листопаді став Хмельницький.
У листопаді нам набридло ігнорувати дику ситуацію з мовними правами україномовних людей у Вінниці, навіть якщо ці люди – іноземці. Так ми вирішили поговорити з іноземними студентами, які навчаються у Вінниці та вивчили українську. І запитати: як вони ставляться до того, що в українському місті з україномовними людьми багато персоналу зі сфери обслуговування спілкуються російською. Їхні відповіді нас вразили. Так з’явився матеріал “Російськомовний бар’єр”
11 листопада мешканці Вінниччини офіційно дізналися про те, про що давно могли здогадуватися: один з молокозаводів на Вінниччини підробляв молочні продукти, які постачалися зокрема у школи та дитсадки. За це “Гайсинський молокозавод” отримав штраф від держави в розмірі 3,6 мільйони гривень.
Цього ж дня Вінницю сколихнув масовий протест підприємців, які вийшли на вулиці з вимогою скасувати “карантин вихідного дня”, який на їхню думку “доб’є малий бізнес”.
Такі ж протести відбулися по всій країні, а невдовзі після рішення ОДА таки впровадити карантин “вихідного дня”, деякі міські ресторани почали закриватися.
Майже кіношна історія відбулася на Вінниччині, про яку стало відомо 12 листопада. Як виявилося, у Жмеринському районі 25-річній шахрайці якимось чином вдалося виманити у знайомого чоловіка 1,3 мільйони гривень, які вона витратила на азартні ігри.
Чи вдалося дівчині щось виграти з таких ставок і як до цього поставився ошуканий чоловік – прокуратура, на жаль, не повідомила
20 листопада стало відомо про пожежу на Вінниччині з величезними збитками. Так, у смт Шпиків Тульчинського району загорілося хлібоприймальне підприємство. Як наслідок – 45 тонн соняшникового зерна було знищено.
А ми своєю чергою продовжили досліджувати міста і 19 листопада на каналі Vежі з’явився черговий випуск проекту “Вінниця у порівнянні”, цього разу – про Житомир. Мабуть, одна з найцікавіших серій.
Цікаві релізи про Вінницю в листопаді були не лише від нас. Саме наприкінці останнього місяця осені в Мережі презентували молодіжний серіал про вінницьких школярів “Секс, Інста і ЗНО від режисера Антоніо Лукіча.
Ми, до речі, подивилися серіал і можемо сказати, що зауваження до нього є, але загалом продукт досить непоганий.
А наприкінці листопада, “готуючись” до нового року вінничани, переймаючись можливим спалахом коронавірусу, запропонували не встановлювати цьогоріч головну ялинку міста та не влаштовувати велелюдних гулянь.
Відповідна петиція напрочуд швидко зібрала велику кількість голосів. І зрештою міська влада погодилася з думкою вінничан та скасувала масові святкування новорічних свят на вулицях міста.
Зате саме цієї ночі вінницькі автомобілісти склали свою “ялинку” з автомобілів. Як це виглядало з повітря – можна подивитися за цим посиланням.
Тож сподіваємося, що попри все у наших читачів збережеться святковий настрій і ми всі з радістю проведемо рік, що минає, і з надію – зустрінемо рік новий.
З прийдешніми святами всіх!
Дякуємо!
Тепер редактори знають.