Вінниця – столиця УНР: шлях військово-історичного фестивалю у фото та відео

16:00
Автор: admin
Become a Patron!

Цьогоріч карантин не пощадив не лише концерти, День міста та футбольні матчі, але й один з найулюбленіших вінницьких фестивалів – “Вінниця – столиця УНР”.

Це свято військово-історичної реконструкції вже давно вийшло за межі самої Вінниці й щороку лише нарощувало оберти, стаючи все більш масовим, масштабним та різноманітним. Адже історично-мілітарний фест у Вінниці з часом став не лише “днем, коли відтворюють історичні битви біля Вежі”, а подією, яку чекають люди з багатьох міст України і зачіпає теми не лише “реконструкторські”. А передусім нагадує Вінниці, якою вона була і який шлях подолала, аби стати такою, як є зараз.

“Вінниця-столиця УНР” за останні чотири роки залишив по собі відкриті пам’ятники і меморіальні дошки, історичний трамвай з дореволюційними офіцерами в салоні, гільзи на Європейській площі, сліди від панцирника “Петлюра” на бруківці Соборної, дим з самої верхівки Вежі Артинова і чудові спогади у тисяч людей з усієї країни.

Сьогодні, в День захисника України, пригадаймо, якими були наші воїни сто років тому, які перемоги вони здобували і як це зображували в сучасній Вінниці зусиллями “Центру історії Вінниці” та десятків причетних.

2016. Штурм Вежі

Перша масштабна і театралізована реконструкція бою армії УНР з росіянами у Вінниці відбулася в 2016 році біля Вежі Артинова. Тоді кілька десятків реконструкторів з усієї країни відтворювали події початку минулого століття, коли війська УНР виборювали незалежність української держави відразу проти кількох потужних ворогів, зокрема російських більшовицьких військ та білогвардійців-денікінців.

 

Організатори фестивалю – Вінницьке історичне товариство та ГО “Честь і Слава”. У реконструкції взяла участь майже сотня реконструкторів з різних міст та областей України, а також актори вінницького театру ім. Садовського.

Головними подіями тодішньої реконструкції стали ефектна сутичка прямо на верхівці Вежі Артинова, стрілянина звідти, дим з верхівки вежі та вихід на поле бою панцирника “Отаман Петлюра”, створений силами місцевих реконструкторів. Тоді “Петлюру” вперше показали широкому загалу у Вінниці, а відтоді він став постійним учасником фестивалів не лише в нашому місті.

Як все було – дивіться у нашому ролику.

 

А детальніше про відтворення бою – читайте у нашому репортажі 2016 року “Військо УНР вибило росіян з Вінниці. ФОТОРЕПОРТАЖ з історичної реконструкції”

Взагалі презентація панцирника того року стала окремою ефектною подією. Його тривалий час відновлювали на території місцевого військового заводу і врешті він виїхав на вулиці міста.

Аби вперше стати перед поглядами містян на Майдані Незалежності.

 

 

 

А ще того ж року Вінниці та всій Україні була презентована перша історична почесна варта, яка супроводжувала фестиваль “Вінниця – столиця УНР” у всі подальші роки.

Тоді в пам’ять про Національно-визвольні змагання у місті відкрили меморіальну таблицю Начальній команді Української Галицької армії, біля якої почала роботу перша в Україні Почесна варта.

 

 

Як все було – читайте у нашому репортажі за цим посиланням. 

 

2017 рік. Спецпризначенці, гармати і кулеметний вогонь по російським військам в центрі Вінниці

Фестиваль 2017 року обіцяв бути ще більш масштабним і всеохоплюючим, адже саме цього року відзначали сторіччя Української революції.

Крім власне реконструкції бою, історики обіцяли ходу реконструкторів, участь у фестивалі спецпризначенців ЗСУ і мало не головну подію фестивалю – відкриття першого в Україні пам’ятника Симону Петлюрі в повний зріст. Чого вартий лише відеоанонс фестивалю:

 

Почалося все на площі ім. Стуса біля “Книжки”, де відбулися показові виступи спецпризначенців 8-го окремого полку спеціального призначення ЗСУ з м. Хмельницький.

Під час виступу кілька десятків бійців відтворили умовне знешкодження двох терористичних груп, які прибули для здійснення терактів на автомобілях. Напавши із засідки на УАЗ терористів, бійці знешкодили зловмисників та влаштували засідки обабіч на газоні. За тим всі охочі могли поспілкуватися зі “спецурою” і пофотографуватися зі зброєю.

 

 

 

 

 

Пізніше того ж дня відбулося урочисте відкриття першого в Україні пам’ятника Головному Отаману УНР Симону Петлюрі у повний зріст.

Пам’ятник встановили за адресою вулиця Симона Петлюри, 15 (колишня Чкалова), біля будівлі Вінницького обласного радіо, де колись була канцелярія Головного Отамана в часи, коли Вінниця мала статус Тимчасової столиці Української Народної Республіки.

 

Подія так обурила представників “руского міра”, що з приводу вінницького пам’ятника Петлюрі висловився навіть очільник держави-агресора Владімір Путін. 

 

 

Після відкриття пам’ятника реконструктори урочистою ходою попрямували до місця, де невдовзі мав відбутися “бій”.

 

 

 

 

Реконструкторів на Європейській площі чекали вже сотні глядачів. За кілька хвилин тут мали відтворити запеклий бій: учасники видовища представляли відразу чотири військові потуги, котрі змагалися за панування в Україні та Вінниці зокрема у 1919-му році: армії УНР та УГА з одного боку та росіяни у складі білогвардійських та більшовицьких військ. Цього разу в реконструкції використовували не лише вже знайомий вінничанам панцерник “Петлюра”, але й гармати.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Детальніше про те, як все було та більше фото – читайте та дивіться у нашому матеріалі “Петлюрівці гарматами та броньовиком знищили російських окупантів біля вінницької Вежі”

 

2018 рік. Хода бійців УНР та військ Півдня Росії по Соборній та бій у парку

Презентацію третього фестивалю вирішили провести ще більш креативно, ніж зазвичай і запросили журналістів в історичний трамвай, де вже їхали до наступної зупинки українські та російські офіцери в супроводі сестри-жалібниці.

 

 

 

 

Тож прямо у вагоні розповіли, як все буде відбуватися 2018 року. Адже тепер мала відбутися не лише реконструкція бою, а й масова хода у супроводі оркестру та техніки по вулиці Соборній, виставка сучасних бронемашин біля Вежі та й власне бій. Він вперше мав бути відтворений не на Європейській площі, а в Центральному парку Вінниці.

Почалося все вранці біля Вежі, де дітвора і дорослі змогли роздивитися і навіть залізти всередину історичної та сучасної бронетехніки.

 

 

Саме тут збиралися реконструктори усіх військових формувань, які вже за годину мали зійтися в сутичці. Звідси ж рушили центром Вінниці до місця проведення бою. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Того року в Центральному парку вдалося влаштувати більш масштабну та ефектну реконструкцію, основою для якої стали події 13, 14 та 15 жовтня 1919 року, коли українське здійснило свій останній успішний в тому році наступ.

Показані під час реконструкції бої відбувались на Вінниччині, в лісах неподалік містечка Бершадь.

 

 

 

 

 

 

 

Детальніше про перше відтворення бою в Центральному парку читайте і дивіться фото у нашому матеріалі “Українське військо звільнило Бершадь від росіян: як відбулася реконструкція бою армії УНР проти “білих”

 

2019 рік. Битва панцирників

Наймасовіший фестиваль який цього разу розтягнувся аж на п’ять днів відбувся у Вінниці минулого року. В рамках фесту вінничани та гості міста побачили вже не просто військові техніку, реконструкторів та бій, а й прем’єру тематичного кіно “Таємна операція”, презентацію батальної картини “Звільнення Вінниці. 1919 рік”, “модний” захід про сукні, емансипацію та війну в будівлі вінницької Міської думи і звісно – вражаючу ходу реконструкторів за участі чотирьох панцирників та бій з ними між деревами в Центральному парку.

 

 

 

Головні ж події дня відбувалися в центральній частині міста, де на Майдані Незалежності ще вранці з’явилися аж чотири панцирники з різних міст України.

 

 

 

 

Біля них разом зі зброєю збиралися реконструктори, аби згодом вирушити на місце проведення наймасштабнішої військово-історичної реконструкції, яка коли небудь відбувалася у Вінниці.

Рівно о 14:00 підрозділи усіх армій, які невдовзі мали зійтися в бою, почали шикуватися, а броньовики – заводити двигуни для урочистого маршу центральною вулицею.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Реконструкція почалася з виконання гімну: для цього над галявиною  залунав раритетний запис “Ще не вмерла України”, зроблений в 1919 році у Нью Йорку співаком Михайлом Зозуляком. За тим ведучі оголосили хвилину мовчання за загиблими у сучасній російсько-українській війні, а зокрема за бійцем Сашком Марківим.

 

 

Що відбувалося на плац-театрі – дивіться на фото та читайте у нашому репортажі з події. 

 

 

 

 

 

 

 

Сподіваємося, що до наступної осені ми подолаємо вірус або хоча б навчимося з ним ефективно боротися, і панцирники, вибухи, кулеметні черги та яскраві загони військових повернуться до Вінниці. Але лише у вигляді історичних реконструкцій.