У Вінниці відкрили перший в Україні повноцінний пам’ятник Петлюрі. ФОТО

14:58
Автор: Андрій Качор
Become a Patron!

Сьогодні, 14 жовтня на честь Дня захисника України відбулося урочисте відкриття першого в Україні пам’ятника Головному Отаману УНР Симону Петлюрі у повний зріст.

Пам’ятник встановили за адресою вулиця Симона Петлюри, 15 (колишня Чкалова), біля будівлі Вінницького обласного радіо, де колись була канцелярія Головного Отамана в часи, коли Вінниця мала статус Тимчасової столиці Української Народної Республіки.

Пам’ятник зроблений місцевим скульптором Володимиром Оврахом на замовлення вінницького мецената Сергія Капусти, він виконаний повністю з бронзи. За основу монумента взяли найвідоміше фото Симона Петлюри, на якому він сидить на лавці, однак додали в нього кілька деталей, аби тематично пов’язати з Вінницею.

  • Радилися з цього приводу з істориком Олександром Федоришеним. Вирішили, що буде цікавим художнім поворотом “вставити” у руки Петлюрі мапу України, на яку він дивитиметься і бачитиме дві головних позначки – “Вінниця” – тимчасова столиця УНР, – та “Київ” – столиця України, яку тимчасово було захоплено більшовиками в ході історичних подій. А встановити його плануємо на території двору будівлі обласного радіо. Це логічно, адже, як мені розповіли, в цьому будинку знаходився Будинок канцелярії Симона Петлюри у 1920-му році, – каже Володимир Оврах. – З пропозицією створити цю скульптуру до мене звернувся меценат Сергій Капуста. Дуже приємно, що у Вінниці буде така скульптура.

Церемонію відкриття разом з почесною вартою УНР проводив очільник “Центру історії Вінниці”, організатор фестивалю “Вінниця – столиця УНР” Олександр Федоришен. Першим слово під час відкриття взяв керівник Вінницького архіву, історик Юрій Легун.

– Сто років тому українців, які боролися за незалежність власної держави, вороги називали саме “петлюрівцями” – тоді ще не було терміну “бандерівці”. Та незалежність постала тому, що люди перейшли від справ до дій, хоч і не змогли у ті роки на довго втримати державність.

 

Сьогодні ми бачимо, що у Вінниці також знайшлися кілька людей, які від ідеї перейшли до справи – історики, чиновники, меценати, митці, просто люди, котрі люблять власне місто і власну державу – і саме тому перший повноцінний пам’ятник Петлюрі з’явився не у величному Києві чи патріотичному Львові, а у Вінниці. Однак я впевнений, що скоро такі пам’ятники з’являться і в інших містах держави.

 

За тим квіти до пмонументу поклали очільники міста та області – міський голова Вінниці Сергій Моргунов, голова ОДА Валерій Коровій та десятки вінничан.

– Я і все місто пишаємося, що перший пам’ятник Симону Петлюрі у повний зріст з’явився саме у Вінниці. Я впевнений, що це стане черговим кроком для створення музею Історії Вінниці як Тимчасової столиці, і ми вже маємо для нього перший цінний експонат – копію військового прапора Третьої Залізної Дивізії УНР, – сказав міський очільник.

 

 

– Ми змогли створити і відкрити цей пам’ятник: попри окремий спротив, який, я впевнений, також відбувався в рамках гібридної війни, яка ведеться проти України. Але так, як ми сьогодні перемагаємо на фронті, так ми переможемо і на історичному, культурному та просвітницькому фронті, – сказав голова вінницької ОДА Валерій Коровій.

Нагадаємо, що сьогодні у Вінниці запланована ще низка заходів, присвячених Дню захисника України в рамках фестивалю “Вінниця – столиця УНР”.

Так, о 14:30 відбудеться урочиста хода військових реконструкторів вулицею Соборною до Європейської площі. Вже тут о 15:00 відбудеться військово-історична реконструкція умовного бою армій УНР та УГА проти російських військ.

Раніше, о 12:00 на площі ім. Стуса біля “Книжки” відбулися показові виступи спецпризначенців ЗСУ.

Фото Андрія Завертаного