Панцерник «Петлюра» повернувся до столиці УНР. ФОТОРЕПОРТАЖ

13:59
Автор: Андрій Качор

Оновлено: 14 Жовтня 2020, в 14:03

Сьогодні, 14 жовтня, на честь Дня захисника України в центрі Вінниці на Майдані Незалежності відбулася презентація відновленого панцерника часів визвольних змагань української держави з російською армією початку ХХ століття. 

Як пояснюють місцеві історики – саме такий панцерник використовував Симон Петлюра під час бойовоих дій проти більшовицьких та царських військ у т.зв. “чотирикутнику смерті” в 1919-му році. Саме тому відновлений панцерник вирішили назвати на честь видатного українського воєначальника та політика.

img_1487

Над бронемашиною ентузіасти працювали понад три місяці, витративши на всі матеріали і роботи близько 200 тисяч гривень. Кошти збирали як від спонсорів та меценатів, так і від звичайних громадян, реконструктори зазначають, що особливо в цьому посприяла місцева влада. Панцерник зібрали на базі шасі ГАЗ 51, котрий у свою чергу був скопійований з англійської вантажівки “Остін”: у часи Першої світової такі “остіни” як бойові машини використовували майже всі сторони конфлікту.

Броньований “Петлюра” вирушив до середмістя Вінниці з території 732-го військового заводу, – де його, власне, і збирали – близько 11:00. На машині в деяких місцях ще навіть не повністю висохла фарба: хлопці розповідають, що працювали над “Петлюрою” ще вчора до глибокої ночі, а сьогодні з самого ранку продовжили роботу. Безпосередньо перед виїздом у “Петлюри” пошкодився паливний шланг, тож вся мандрівка Вінницею опинилася під загрозою. Однак майстри з допомогою поліцейських патрульних швидко вирішили проблему.

img_1495

Панцерник прибув на Майдан Незалежності близько з 12:00 в супроводі поліції та натовпу захопленої публіки, яка зустрічала машину ще на початку вул. Соборної. Вже біля мерії бронеавтомобіль зустрічали військові реконструктори (котрі перед цим брали участь в презентації почесної варти) та чиновники на чолі з міським головою Сергієм Моргуновим. Журналісти жартома запропонували меру відразу залізти на броньовик, однак присутній на місці історик Олександр Федоришен закликав цього не робити, щоб “уникнути певних асоціацій”.

img_1509

 – “Я також не дуже добре вимовляю літеру “р”, як один відомий більшовик, однак сподіваюсь, що на цьому наша схожість з ним закінчується”, – сказав міський голова, уперше оглядаючи бойову машину. “І взагалі у нас декомунізація”, – підкреслив Моргунов.

img_1502

Після тривалої фотосесії біля панцерника “Петлюра”, Олександр Федоришен запросив усіх містян та очільників Вінниці побачити панцерник вже завтра в бою: під час історичної реконструкції битви армії УНР з російським військом 1919-го року. Вона розпочнеться на Європейскій площі 15 жовтня о 14:00.

Фото Андрія Завертаного

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.