Прокуратура перевірятиме бездіяльність поліції у зв’язку зі знищенням 300-літньої церкви на Вінниччині

21:01
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

У Вінницькій ОДА звернулись до прокуратури через бездіяльність поліції у ситуації з руйнуванням Покровської церкви в селі Лозова. Прокуратуру також просять відкрити кримінальне провадження за фактом знищення 300-літнього храму вірянами Московського патріархату.

Про це повідомили журналісту Vежі у відповіді на запит до Вінницької ОДА.

Крім цього, у Мінкульті вчергове підтвердили, що жодних дозвільних документів на демонтаж храму у парафіян РПЦ не було.

В обласній прокуратурі згадане звернення з Управління культури і мистецтв Вінницької ОДА перенаправили до Жмеринської місцевої прокуратури.

Трьохсотлітній храм і його руйнування

Нагадаємо, кілька місяців тому стало відомо про знищення понад 300-річного храму в селі Лозова, який був пам’яткою національного значення та яку деякі дослідники називають найстарішою дерев’яною церквою на території Поділля. Як повідомили місцеві краєзнавці, церкву демонтувати у 2016 році віряни Московського патріархату, аби збудувати на тому місці нову споруду.

Так вона виглядала у 80-х роках минулого століття:

Так виглядала церква побудови 1700-1702 років до 2016 року:

 

Так вона виглядала восени 2016 року:

 

Так виглядає нова споруда на місці зруйнованого старовинного храму

Як ми вже писали раніше, після публікацій у ЗМІ, Управління культури і мистецтв облдержадміністрації звернулося до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області з проханням відкрити кримінальне провадження за ч.3 ст. 298 Кримінального кодексу України (Умисне незаконне знищення, руйнування або пошкодження пам’яток національного значення чи їх частин) за фактом знищення пам’ятки архітектури.

Проте про результати цього звернення ні правоохоронці, ні в ОДА публічно не повідомляли. Відтак VежА звернулася з офіційним запитом до ГУ НП у Вінницькій області з проханням роз’яснити ситуацію: чи відкрито відповідне кримінальне провадження та чи притягнуто винних до відповідальності за знищення пам’ятки архітектури національного значення.

Райвідділок Шаргорода: “Відбудували аналогічно”

У відповіді на наш запит Шаргородське відділення поліції (яке й розглядало звернення з ОДА), серед іншого повідомили, що “реконструйована” вірянами російської церкви будівля козацького храму є аналогічною тому, який був збудований у 1700 році.

Крім того поліцейські підкреслили, що у “будівельників” на відповідні “роботи” були офіційні дозволи. Відтак складу злочину в діях осіб, які проводили “протиаварійні роботи”, за інформацією поліцейських Вінниччини, не вбачалося, а тому кримінальне провадження не відкривали.

Водночас у МВС повідомили, що в результаті “проведення робіт” відбувся обвал однієї зі стін старовинного храму. 

У той же час у поліції не надали документальних підтверджень, які свідчать про “аналогічність” новобуду тій споруді, яка була збудована тут у 1700 році.

Так само поліцейські не надали копій дозволів на проведення таких робіт, які зрештою призвели до руйнування пам’ятки архітектури.

Довге очікування

В Управлінні культури нам ще кілька місяців тому розповіли, що не згодні з такою позицією шаргородських поліцейських, однак для подальших дій в Управлінні потрібна була інформація з Міністерства.

Зі слів Михайла Потупчика, завідувача сектором охорони культурної спадщини Управління культури і мистецтв Вінницької ОДА в Управлінні відправили копію відповіді з поліції (про відмову відкривати провадження через нібито наявність дозволів) в Міністерство ще 8 квітня, разом із запитом, чи надавало Мінкульт такі дозволи на роботи в церкві.

 

 

 

Однак відповідь в Управлінні не отримували протягом кількох місяців.

4 серпня необхідну інформацію від Міністерства таки отримали: там підтвердили, що жодних дозволів на виконання будівельних робіт не видавали (про що Vежа писала ще 26 березня). Цікаво, що інформація, надана до Управління була майже аналогічною наданій журналістам. Також примітно, що необхідну інформацію до ОДА направили ще 21 квітня.

 

Відповідь на інформаційний запит журналістів

  

 

Разом з тим, 10 серпня у в Управлінні звернулись до прокуратури Вінницької області зі скаргою про бездіяльність Шаргородського відділу ГУНП у Вінницькій області та проханням відкрити кримінальне провадження за фактом знищення пам’ятки архітектури національного значення “Покровська церква та дзвіниця” у Лозовій.

Там ще раз зазначили, що релігійна громада Московського патріархату не отримала дозволів на роботи, хоча у поліції стверджували протилежне.

Як наслідок, в обласній прокуратурі 14 серпня направили згадане звернення (начальниці Управління культури і мистецтв Дернової О.М.) до Жмеринської місцевої прокуратури. Там мають “організувати перевірку всіх доводів, вказаних у зверненні та вжити, за наявності підстав, заходів реагування”.

Разом з тим, сконтактувати зі Жмеринською місцевою прокуратурою нам не вдалося – за офіційним номером телефону протягом кількох годин не брали слухавку.

Відтак, наразі хід за жмеринською прокуратурою. Vежа сподівається, що наявність однозначних позицій Міністерства та Управління культури і мистецтв щодо того, що жодних дозволів на виконання робіт не було, збільшить шанси на належну реакцію правоохоронців.

Детальніше про те, чому понад пів року (з моменту розголосу ситуації зі знищенням храму) кримінальне провадження не відкрили, читайте ТУТ.

 

     

 

  

Фото з фейсбук-сторінки “Подільські мандри”

Читайте також: Поліція не вбачає складу злочину в демонтажі старовинної церкви на Вінниччині вірянами Московського патріархату. ДОКУМЕНТ

Читайте також: Знищення козацької церкви на Вінниччині: чиновники звертатимуться до поліції. ФОТО

Читайте також: На Вінниччині віряни Московського патріархату демонтували старовинну козацьку церкву. ФОТО

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.