Влада розводить руками: на Вінниччині не можуть покарати винних у знищенні старовинної церкви. ДОКУМЕНТ

21:58
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Попри офіційне повідомлення Міністерства культури України про те, що Московський патріархат незаконно зруйнував старовинну козацьку церкву на Вінниччині, у Вінницькій ОДА не можуть вжити заходів, аби винних притягнули до відповідальності. 

Про це Vежа дізналася від завідуючого сектором охорони культурної спадщини Управління культури і мистецтв Вінницької ОДА Михайла Потупчика та з відповіді на інформаційний запит до Міністерства культури.

Причина в тому, що у Вінницькій ОДА не можуть звернутись до правоохоронних органів щодо руйнування старовинного храму на Вінниччині через відсутність відповідних документів з Мінкульту. Проте у самому Міністерстві стверджують, що Управлінню культури і мистецтв Вінницької ОДА необхідну інформацію надали вже давно.

Трьохсотлітній храм і його руйнування

Нагадаємо, кілька місяців тому стало відомо про знищення понад 300-річного храму в селі Лозова, який був пам’яткою національного значення та яку деякі дослідники називають найстарішою дерев’яною церквою на території Поділля. Як повідомили місцеві краєзнавці, церкву демонтувати у 2016 році віряни Московського патріархату, аби збудувати на тому місці нову споруду.

Так вона виглядала у 80-х роках минулого століття:

Так виглядала церква побудови 1700-1702 років до 2016 року:

 

Так вона виглядала восени 2016 року:

 

Так виглядає нова споруда на місці зруйнованого старовинного храму

Як ми вже писали раніше, після публікацій у ЗМІ, Управління культури і мистецтв облдержадміністрації звернулося до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області з проханням відкрити кримінальне провадження за ч.3 ст. 298 Кримінального кодексу України (Умисне незаконне знищення, руйнування або пошкодження пам’яток національного значення чи їх частин) за фактом знищення пам’ятки архітектури.

Проте про результати цього звернення ні правоохоронці, ні в ОДА публічно не повідомляли. Відтак VежА звернулася з офіційним запитом до ГУ НП у Вінницькій області з проханням роз’яснити ситуацію: чи відкрито відповідне кримінальне провадження та чи притягнуто винних до відповідальності за знищення пам’ятки архітектури національного значення.

Райвідділок Шаргорода: “Відбудували аналогічно”

У відповіді на наш запит Шаргородське відділення поліції (яке й розглядало звернення з ОДА), серед іншого повідомили, що “реконструйована” вірянами російської церкви будівля козацького храму є аналогічною тому, який був збудований у 1700 році.

Крім того поліцейські підкреслили, що у “будівельників” на відповідні “роботи” були офіційні дозволи. Відтак складу злочину в діях осіб, які проводили “протиаварійні роботи”, за інформацією поліцейських Вінниччини, не вбачалося, а тому кримінальне провадження не відкривали.

Водночас у МВС повідомили, що в результаті “проведення робіт” відбувся обвал однієї зі стін старовинного храму. 

У той же час у поліції не надали документальних підтверджень, які свідчать про “аналогічність” новобуду тій споруді, яка була збудована тут у 1700 році. Так само поліцейські не надали копій дозволів на проведення таких робіт, які зрештою призвели до руйнування пам’ятки архітектури.

Майже одразу після цього ми звернулись до Михайла Потупчика, аби з`ясувати, що в Управління культури і мистецтв Вінницької ОДА робитимуть після такої відповіді поліції.

Що робили увесь цей час в ОДА?

Зі слів Потупчика, в Управлінні культури і мистецтв відправили копію відповіді з поліції (про відмову відкривати провадження через нібито наявність дозволів) в Міністерство ще 8 квітня, разом із запитом, чи надавало Мінкульт такі дозволи на роботи в церкві.

 

 

Як розповів чиновник, в Управлінні після отримання письмового підтвердження з Мінкульту про те, що дозволів у вірян Московського патріархату таки не було, планували ще раз звернутись до правоохоронних органів, вже зі скаргою на дії поліції, аби справу таки відкрили.

Ми без цієї відповіді (з Мінкульту – авт.) не можемо звернутись до прокуратури. Нам потрібно аргументувати чимось, що дозволи не надавались. Поки не буде офіційної відповіді, зв`язані руки – розповідав чиновник ще 17 квітня.

Однак відповіді з Міністерства, зі слів Потупчика, не було. Ні станом на 17 квітня, ні на 30 квітня, ні на 5 травня, ні на 14 травня і т.д. – протягом всього часу, коли VежА зверталася до відповідального чиновника з цим питанням. Понад те: в ОДА протягом всього цього часу взагалі достеменно не знали, чи відправляло Мінкульт згадану відповідь.

Сконтактувати телефоном, зі слів Потупчика, з чиновниками Міністерства не вдалося, позаяк через карантинні обмеження їх не було на робочих місцях. Про те, чи намагались в ОДА вийти на зв`язок іншим способом, нам не розповіли.

Нарешті, завідуючий сектором охорони культурної спадщини повідомив нам, що 24 травня вони відправили повторний запит у Міністерство щодо дозволів на роботи у храмі в Лозовій. З моменту першого запиту Управління минуло 46 днів.

Що кажуть у Міністерстві?

Ми відправили запит щодо заходів, вжитих владою, пов’язаних з демонтажем Покровської церкви, до Міністерства культури та інформаційної політики. Відповідь нам надійшла ще 21 квітня.

У ній Vежі підтвердили, що про відповідь поліції знають, однак ще раз підкреслили, що дозволів на проведення будь-яких робіт на пам’ятці національного значення в Лозовій в базі документообігу Міністерства не встановлено.

В свою чергу, Міністерством культури та інформаційної політики Управлінню надана необхідна інформація для продовження проведення заходів по притягненню винних у знищенні пам’ятки національного значення до відповідальності згідно чинного законодавства – йшлося у відповіді на запит.

21 травня журналіст Vежі знову відправив запит на інформацію до Міністерства культури та інформаційної політики України (з проханням надати  копію відповідного документу, надісланого до Управління, на основі якого вказаний орган може продовжувати проведення заходів). Однак станом на 13 червня відповіді ми так і не отримали.

Цього ж дня ми відправили запит до Вінницької ОДА з проханням надати копію відповіді з Міністерства (якщо вона таки приходила) або ж підтвердити її відсутність. Також ми, серед іншого, просили назвати перелік дій, які вчинило Управління для продовження проведення заходів з притягнення винних у знищенні пам’ятки національного значення до відповідальності.

Відповідь (датовану 27 травня) нам надали лише 11 червня, після нашого дзвінка до ОДА з метою дізнатись про долю запиту. Цього ж дня Михайло Потупчик розповів, що відповідь на повторний запит до Міністерства Управління так і не отримало.

Безкарне знищення національних пам’яток

Які висновки можна зробити з усіх описаних подій? Перший – в органах влади різних рівнів, щонайменше, існує дискомунікація (чи то через погано побудовані механізми взаємодії, чи то через їх цілеспрямоване ігнорування).

Другий – через бюрократичні процедури отримання банальної відповіді з інформацією, яка й так відома загалу, можна отримувати місяці (навіть якщо ви представник влади).

     

 

  

І третій – якби Московський патріархат почав демонтажні роботи у трьохсотлітньому храмі лише на початку квітня, вірогідно, він мав би всі шанси їх завершити ще до будь-якого втручання державної влади з огляду на якість комунікації, яка існує між органами державної влади. Або ж з огляду на небажання “органів” втручатися в ситуацію.

Фото з фейсбук-сторінки “Подільські мандри”

Читайте також: Поліція не вбачає складу злочину в демонтажі старовинної церкви на Вінниччині вірянами Московського патріархату. ДОКУМЕНТ

Читайте також: Знищення козацької церкви на Вінниччині: чиновники звертатимуться до поліції. ФОТО

Читайте також: На Вінниччині віряни Московського патріархату демонтували старовинну козацьку церкву. ФОТО

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.