На Вінниччині віряни Московського патріархату демонтували старовинну козацьку церкву. ФОТО

16:48
Автор: Андрій Качор
Become a Patron!

Оновлено: 27 Березня 2020, в 10:25

У селі Лозова Шаргородського району Вінницької області віряни Московського патріархату зруйнували старовинну козацьку церкву побудови 1700-1702 років. Дехто з дослідників вважає, що це була найстаріша дерев’яна церква на території Поділля.

Про це повідомляє портал “Релігія в Україні” з посиланням на спільноту “Подільські мандри”. Як йдеться в публікації, унікальна споруда була пам’яткою національного значення. Древню козацьку споруду демонтували, щоб спорудити на тому місці нову.

 

Останнє фото – 80-х років минулого століття

«Красуня та берегиня духу свободи України проіснувала 314 років такою, як на 1 фото. Потім – руйнація, будівельні ліси і нова “репліка” – останні 4 фото», – пише у Фейсбуці Наталія Пудайло зі спільноти “Подільські мандри”.

«Кожну лекцію, кожен виступ про національну архітектуру 18 ст. я починав згадуючи цю невеличку, але особливу церковцю. Тепер – пустка! Хто ми тепер без неї?», – коментує руйнування церкви екс-голова Ради у справах релігій при Кабінеті міністрів України Арсен Зінченко.

 

 

 

Як повідомляє “Релігія в Україні”, Покровський храм в с. Лозова займає громада Шаргородського благочиння Могилів-Подільської єпархії УПЦ (МП), яка і замінила церкву на нову.

«Ми прибули до Лозової в той час, коли стара Покровська церква перестала існувати. Вона була розібрана, тому що… “да она вся гнилая, вот и разобрали – теперь соберем новую, из нових брёвен и будет как новая”… – розровіли дядьки з бензопилкою, розпилюючи колоди старого зрубу.

 

 

Так виглядає нова споруда на місці зруйнованого старовинного храму

“Так, деякі з них виглядали дуже погано, але більшість ще можно було би використовувати, і це була би автентична, стара церква, з заміною пошкодженного… Як там було далі – ми не знаємо, стверджувати, що старі колоди були використані в відновлені церкві, не можемо, бо бачили, як їх знищують. Коли розбирають старі зруби з метою їх перезібрати – їх маркирують, роблять карту понівеченого – ми цього теж не побачили…Також не відома доля старого іконостасу, живий, чи вже “…как новый…”»,  – йдеться 11 лютого 2020 р. на сторінці проєкту “Українські Архітектурні Пам’ятки. Спадщина”.

Нагадаємо, що 8 березня у Вінниці Московський патріархат влаштує хресну ходу, щоб “захистити святині”.

Фото parafia.org.ua, m-a-d-m-a-x.livejournal.com