У Польщі встановили пам’ятник з Симоном Петлюрою. ФОТО

11:37
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

У польському місті Скерневіце до 100-річчя Варшавської битви відкрили пам’ятник з Головним Отаманом УНР Симоном Петлюрою. Монумент встановлено на згадку про підтримку Польщі іншими країнами у 1920 році – під час польсько-радянської війни.

Про це пише “Європейська правда” з посиланням на офіційне повідомлення міністерства культури та національної спадщини Польщі.

Монумент “Перед Варшавською битвою” („Przed Bitwą Warszawską”) зображує лідера Польщі маршала Юзефа Пілсудського разом із угорським прем’єром Палом Телекі, Шарлем де Голлем, який тоді був військовим радником польської армії, та отаманом Симоном Петлюрою. Зазначено, що він символізує підтримку цих країн під час польсько-радянської війни 1920 року.

 

“Варшавська битва («Диво на Віслі», 13—25 серпня 1920) — вирішальна битва Радянсько-польської війни 1919—1921 років, у результаті якої Польська Республіка зуміла відстояти незалежність, завдавши поразки військам СРСР. Союзником польських військ були українські військові з’єднання УНР” – Вікіпедія.

Як повідомляється, заступник прем’єр-міністра культури, національної спадщини та спорту Пьотр Глінський під час церемонії відкриття зазначив, що це пам’ятник “міжособистісній та міжнаціональній солідарності” тих, хто допоміг захистити Польщу та Європу від більшовиків.

“Пам’ятник нагадує також про польсько-український союз того часу, завдяки якому близько 20 тисяч українських вояків билися в одних лавах з поляками”, – йдеться у повідомленні.

 

 

Зазначено, що пам’ятник створили зусиллями соціальної ініціативи Stowarzyszenie Skierniewice 2019-2020 у співпраці з польським міністерством культури та владою Скерневіце.

“Автором проєкту є Кароль Бадина з краківської академії мистецтв. Скерневіце обрали через роль цього міста у подіях 2020 року – саме туди прибув перший потяг з військовою допомогою від Угорщини” – йдеться у повідомленні.

 

Перший в Україні пам’ятник Петлюрі у повний зріст

Нагадаємо, перший в Україні повноцінний пам’ятник Симону Петлюрі в повний зріст з’явився у Вінниці 2017 року. Урочисте відкриття відбулось 14 жовтня, на честь Дня захисника України.

Пам’ятник встановили за адресою вулиця Симона Петлюри, 15 (колишня Чкалова), біля будівлі Вінницького обласного радіо, де колись була канцелярія Головного Отамана в часи, коли Вінниця мала статус Тимчасової столиці Української Народної Республіки.

 

Пізніше встановлення пам’ятника Симону Петлюрі у Вінниці викликала агресивну реакцію Володимира Путіна. У відповідь на це міський голова Вінниці Сергій Моргунов заявив, що “не російській владі вказувати українцям, як вшановувати героїв”.  

Згідно з даними, що оприлюднені у Вікіпедії, після цього в Україні встановлювалися лише меморіальні дошки, бюст та два барельєфи на честь Симона Петлюри.

– 2001 року в Рівному на майдані поряд з Народним домом встановлено пам’ятник-погруддя Симону Петлюрі.
– 14 жовтня 2017 року у Вінниці відкрили пам’ятник Симону Петлюрі роботи скульптора Володимира Овраха та його синів Романа та Андрія. Основою для пам’ятника стала відома світлина, зроблена у 1919 році в Кам’янці-Подільському.
– 22 травня 2018 року відбулося відкриття другої меморіальної дошки на честь С. Петлюри у Полтаві, приурочене до 139-ї річниці дня його народження.
– 24 серпня 2018 року на бульварі Симона Петлюри в Тернополі встановлено бюст.
– 22 січня 2019 року у Києві було відкрито барельєф на його честь на вулиці Симона Петлюри.
– 22 січня 2019 у Хмельницькому було відкрито барельєф.

Симон Васильович Петлюра (10 [22] травня 1879, Полтава, Російська імперія — 25 травня 1926, Париж, Франція) — український державний, військовий та політичний діяч, публіцист, літературний і театральний критик. Організатор українських збройних сил.

Член Генерального секретаріату Української Центральної Ради на посаді Генерального секретаря з військових справ (28 червня — 31 грудня 1917[2]). Головний отаман військ Української Народної Республіки (УНР) (з листопада 1918). Голова Директорії УНР (9 травня 1919 — 10 листопада 1920). Борець за незалежність України у ХХ сторіччі. Дядько по матері патріарха Мстислава (Скрипника)” – Вікіпедія.

Читайте також: У Вінниці відкрили перший в Україні повноцінний пам’ятник Петлюрі. ФОТО

Читайте також: Садиба Львовича, канцелярія Петлюри та обласний радіовузол: сто років історії вінницької будівлі

Фото з сайту міністерства культури Польщі та з архіву Vежі

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.