Пірнання в ополонку, “Чай фест” і музика: як вінничани святкували Водохреща на Вишенському озері. ФОТОРЕПОРТАЖ

14:58
Автор: Ольга Каплун
Become a Patron!

19 січня українці традиційно відзначають Водохреща. Саме тому десятки вінничан зібрались сьогодні на Вишенському озері, щоб пірнути в крижану воду.

Цього ранку на стовпчику термометра було -4°, але девайси показували, що по відчуттю – як -10°. Близько 11:00 на Вишенському озері, що у парку “Дружби народів”, гуртується чимало людей.

 

 

Попри те, що православна церква України зазначає, що купання у відкритій водоймі на Водохреща ніяк не призводить до духовного очищення й не “звільняє” від гріхів, вінничани все одно, з різних причин, готуються до водохрещенського купання. З собою люди беруть рушники та гумові капці, аби витертись та перевзутись після пірнання в крижану воду.

 

 

Треба зазначити, що цього року дійсно чимала кількість вінничан прийшли на Вишенське озеро – дехто підтримати своїх близьких, проте більшість – поспостерігати за традиційним “очищенням” на Водохреща. Дехто занурювався, а потім швидко одягався, отримавши свою дозу “адреналіну”. Проте чимало людей після занурення спокійно стояли та спілкувались, роблячи селфі або ж позуючи для фото.

 

Хоча й священник освятив місце купання в ополонці, прочитавши молитву лише близько 11:40, проте до цього часу вже чимала кількість містян встигли провести традиційний ритуал занурення у воду, отож після 12 охочих ставало все менше.

 

Варто додати, що на території озера були спеціальні роздягальні для чоловіків та жінок, де можна було комфортно переодягнутись та дещо зігрітись.

 

Після ж – декілька яток пропонувало скуштувати страви з “козацької кухні”, зокрема, бограч, грибну юшку та навіть свинячу рульку без кістки. Для тих, хто хотів більше зігрітись – можна було придбати наливки зі Львова, каву чи глінтвейн.

 

А тих, хто так і не наважився повністю пірнути в ополонку на Водохреща, священник освятив водою. Варто зазначити, що люди були не проти.

 

Окрім того, на святкуванні відбувся фестиваль гарячих напоїв “Чай фест”, на якому анонсували приготування 1001 літру гарячого напою в одній ємності. Чай дійсно був, проте близько дванадцятої його стало доволі мало. Нам розповіли, що чай заварювався на основі апельсину, яблука, цукрових сиропів та різних трав. Коштувало 400 мл напою 30 гривень.

 

Додавали настрою виступи гурту українських музик “Заграй”. Вони виконували народні пісні, зокрема, “Червону руту”, “Зеленеє жито, зелене”, “Василина” та “Горіла сосна, палала”. Люди радо підспівували та підтанцьовували музикантам.

 

Близько 12:00 на сцену вийшла співачка Вероніка Пінчук.

Ми поспілкувались з містянами, які вирішили підтримати щорічну традицію зануритись у крижану воду та запитали про їх відчуття.

Пані Наталя розповіла, що вона працює у лікарні й вже сьомий рік пірнає на Водохреща. За словами жінки, вона просто захотіла і тепер щороку таким чином оздоровлюється, долучає до цієї традиції й свого чоловіка. “Я, якщо скупаюсь на Водохреща, цілий рік не хворію”, – додає вона.

Антон також вже сьомий рік купається в ополонці на Водохреща, однак вдома постійно приймає контрастний холодний душ:

Контрастний душ оздоровлює, так само, мені здається, й оздоровлює холодна вода. Я купаюсь кожен рік і майже не хворію за цей рік.

А ось Сергій вперше занурюється в крижану воду. Він розповідає, що думав, що буде дуже холодно, і навіть вагався, чи наважиться пірнути, однак повністю три рази занурився у воду і не пошкодував. Каже, йому сподобалось:

Зараз кожен рік це вже буде традицією. Рік був трохи невдалий, і думаю, що треба в цьому житті щось трошки міняти, очиститись.

Богдан тринадцятий раз традиційно купається на Водохреща. Він вірить в Бога, саме тому хоче підтримати ці християнські традиції. Його залучив до купання на свято хрещений батько. Раз в тиждень він пірнає у воду з метою посилення імунітету:

Занурюючись у воду, всередині підвищується адреналін, органи починають виробляти більшу кількість енергії й температуру, так можна навіть лікуватись від різних хвороб, – вважає хлопець.

Миколі Павловичу 69 років. Він з дитинства любить холодну воду, пояснюючи, що від цього дуже приємні відчуття та адреналін. Розповідає, що пірнає в ополонку не лише на Водохреща. Однак йому подобається ця щорічна традиція:

Дуже корисно для здоров’я. Разом з тим, як кажуть, гріхи за рік змиваються. Відчуваєш себе після цього зовсім по-іншому. Здоров’я на цілий рік прибавляється, то чому б не зануритись у ці 30 секунд?

 

 

Паралельно з цим відбувались дитячі спортивні змагання та інтерактиви між школами.

 

Традиційно за порядком та безпекою стежили нацгвардійці, рятувальники, а також чергувала швидка медична допомога.

Нагадаємо, минулого року святкування Водохреща скасували через пандемію коронавірусу, однак це не завадило вінничанам все одно пірнути в крижане озеро при -18°.

Фото – Зорини Гаджук

Читайте також: Купатися чи не купатися: про вплив крижаних пірнань на Водохреща та позицію церкви

Читайте також: Купання в -18: у Вінниці пірнали в озеро попри карантин. ФОТОРЕПОРТАЖ

Читайте також: Погода не завадила: як у Вінниці купалися в крижаному озері на Водохреща. ФОТОРЕПОРТАЖ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.