«Народжуватися і помирати взутими»: у Вінниці презентують книгу, написану під час подолання важкої депресії

16:33
Автор: Марина Однорог
Become a Patron!

Нова збірка прози Христі Венгринюк була написана під вимушеним впливом речовин і про досвід, пов’язаний з ними, пошуки любові, істини та Батька. Сюрреалізм та психоделічність – це не лише фантазія авторки, але й відображення пережитих відчуттів, емоцій та страхів.

Презентація збірки оповідань «Народжуватися і помирати взутими» відбудеться 21 листопада о 18.30 в книгарні «Є» за участю авторки. Сім років письменниця тримала в собі цей текст, допоки він перестав пекти її і переріс у нове бачення сенсу життя.

Під час презентації у Чернівцях Христя зазначила, що ця дуже важлива для неї:

– В ній вміщено дуже багато болю, пошуків, радості і того, з чим ми дуже часто стикаємося – станів, різних відчуттів, різних емоцій. Ця книга була написана у дуже непростий час, якому я, насправді, дуже вдячна. Час, який допоміг мені змінити своє життя і віднайти гармонію і щастя в цьому житті.

Писати авторка почала дуже рано, перша прозова збірка вийшла друком, коли їй було 17 років. Тоді Христю разом із Любком Дерешом внесли у Книгу Рекордів України, як наймолодших авторів, які пишуть прозу. Авторка говорить, що тоді це було бажання висловитися, описати те, що вона відчуває.

– Зараз я можу вільно визнати, що моє письмо було проявом психотравм і хвороби. Мабуть, великою мірою тому у своїх 30 років я написала 7 книжок. Це було шансом вижити, шансом не ввійти в ту страшну екзистенцію, яка може затягнути назавжди, – говорить Христя.

Оповідання зі збірки – дуже різні, проте кожен герой щоразу втікає від дійсності та по-своєму прагне зцілення.

– Я не боюся говорити про сумний досвід і роки боротьби з хворобою саме тому, що знаю – депресію можна подолати. А негативне пережиття, насправді, вчить цінувати світ і насолоджуватися кожним моментом. Будьте уважнішими одне до одного, можливо, хтось близький потребує допомоги. А ще – бережіть себе, не замикайтеся, діліться своїми проблемами й переживаннями, – ділиться внутрішніми переживанням авторка.

Загалом книга має три елементи: безсоння як хвороба, шизофринія та депресія. Христя зізнавалася, що свого часу близько торкалася цих тем, а згодом вивчала і захищала дисертацію «Між літературою і психіатрією».

– Я просто з власного досвіду переконалася наскільки важливим є про це говорити, бо я нічого про це не знала, коли потрапила сама в таку ситуацію, тому я хочу просто могти про це говорити, бо знаю, як це важливо, навіть, якщо мої історії видаються не надто прозорими стосовно теми депресії, але все воно насправді про це, у різних вимірах та станах, – говорить авторка.

 

 

Христя Венгринюк – письменниця, художниця, видавчиня. Співзасновниця дитячого арт-видавництва «Чорні вівці». Народилася та мешкає в Чернівцях. Організаторка молодої літератури міжнародного поетичного фестивалю «Meridian Czernowitz». Займається відео- та кінопоезією і прозою. Отримала премію літературного конкурсу «Смолоскип» (2011). Стипендіантка програми Польського уряду для молодих науковців у галузі літературознавства (2010-2011). Перемогла у конкурсі на участь у варшавському фестивалі міжнародної поезії (2013). Авторка прозових збірок «Катарсис» (2005); «Голий нарКОТИК» (2006); «Бог у стіні» (2008), двомовної поетичної збірки «Довгі очі» (2013), роману «Хутір Америка» (2013), книги для сімейного читання «Легенди Чернівців від Чорної Вівці» (2017), збірки малої прози «Народжуватися і помирати взутими» (2018).

Фото: ВСЛ, Читомо