«Мистецтво не має бути предметом маніпуляцій»: чому виставку «Квантовий стрибок Шевченка» у Вінниці перенесли

15:59
Автор: Марина Однорог
Become a Patron!

Виставка ілюстрацій «Квантовий стрибок Шевченка», яка 10 лютого була експонована на станції столичного метро «Тараса Шевченка» і яку пошкодив вінничанин Юрій Павленко (“Хорт”), у березні цього року мала би бути експонована у Вінниці. Однак тепер показ виставки у Вінниці – під великим питанням. 

На постерах у митця Олександра Грехова класик української літератури постав у нетипових для себе образах – Термінатора, Барака Обами, Че Гевари, Спайдермена та навіть Фріди Кало. Виставка демонструє постать українського поета в образі відомих кіногероїв та історичних постатей, кожна ілюстрація супроводжується текстом-поясненням, як саме персонаж пов’язаний з Тарасом Шевченком.

— Спочатку з’явилися кілька робіт, а потім вже сама ідея. Вони легкі і веселі, такі ж, як і був Шевченко свого часу. Разом з музеєм вирішили, що вже пора відійти від шаблонного образу старого в шапці, адже він так зазвичай не ходив і не завжди був максимально сумний, як всі його зображували десятиліттями радянської влади, а потім вже і незалежної України.

Образи були обрані випадково, але вони добре з’єдналися з текстовою частиною, яка невідривна від ілюстрацій, з історіями з його життя, творчості, які зазвичай не розповідають в школах, — розповів Vежі автор робіт Олександр Грехов.

«Квантовий стрибок Шевченка» був запланований ще у двох містах України – Львові та Вінниці.

Проте, як повідомив Олександр Грехов, за ініціативи вінницької сторони її перенесли на невизначений термін. В той же час, у Львові, вже першого березня інноваційного Шевченка покажуть в книгарні «Книжковий Лев». Власниця книгарні Катерина Іванова в дописі на Фейсбук зазначила, що вони не бояться неадекватної реакції від певного роду активістів і готові захищати своє бачення.

Вінничанин зіпсував виставку “Квантовий стрибок Шевченка” в київському метро. ФОТО, ВІДЕО

В той же час у Вінницькому краєзнавчому музеї, де виставка мала відкритися вже шостого березня, пояснюють, що «виставку перенесено з тієї причини, що мистецтво не має являтися предметом політичних маніпуляцій».

— Ми проти агресії та варварського ставлення до мистецтва. Воно може подобатись, може не подобатись,   сприйматися або не сприйматися, але не нищитись. І неприйнятно робити з нього «яблуко розбрату», — пояснює старший науковий співробітник музею Олександр Фіщук та додає, що дата виставки наразі невідома.

Як розповів Олександр Грехов про перенесення виставки йому стало відомо вчора. Автор пояснює ситуацію тим, що краєзнавчий музей був стороною, що запрошує і має повне право змінювати дати, попередньо погодивши з музеєм Шевченка, що вони і зробили.

— Більше нічого не можу сказати, так як тут завжди була більше музейна комунікація, в якій я брав участь опосередковано. Попередньо плануємо на квітень, але ніяких точних дат поки немає, —додає автор.

Фото: ВВС