Вінничанин зіпсував виставку “Квантовий стрибок Шевченка” в київському метро. ФОТО, ВІДЕО

22:52
Автор: Андрій Качор

Вінницький активіст Юрій “Хорт” Павленко пошкодив картини із зображенням Тараса Шевченка, що були експоновані в столичному метрополітені в рамках проекту “Квантовий стрибок Шевченка”. 

Виставка художника Олександра Грехова, яку організував Національний музей Шевченка та Київський метрополітен, викликала великий резонанс не лише в Києві, але й в країні. Як повідомляє BBC, багато пасажирів столичної підземки часто пропускають по кілька потягів поспіль, аби ретельно роздивитися незвичні картини.

“Проект “Квантовий стрибок Шевченка” – це сплав вільнодумства та науки, це спроба осучаснити старе та архівувати популярні культурні образи. Це мандрівка з українським Вергілієм – Тарасом Григоровичем, де глядач часто бере на себе роль самого Шевченка”, – повідомляють організатори виставки.

Серед кіногероїв, в яких перевтілили Кобзаря – пірат Джек Горобець, магістр Йода, Вільям Воллес з фільму “Хоробре серце”, Термінатор та інші.

Проте 17 лютого фейсбук-паблік “Киев оперативний” опублікував відео, на якому видно, як скандальний вінницький активіст Юрій Павленко. більш відомий як “Хорт”, пошкодив картини. На відео видно, як Павленко ріже ножем картини: пасажири обурюються такими діями, але “Хорт” щось каже про “євреїв, донощиків та фарисеїв”.

На відео не видно, чи втрутилися в ситуацію правоохоронці, однак в коментарях на своїй сторінці Павленко пояснює, що попри заклики працівниці метрополітену, працівник поліції не зміг затримати “Хорта” і той безперешкодно поїхав зі станції на черговому потязі метро.

Як ідеться в матеріалі BBC,  “на думку художника, можливо, виставка спонукає глядачів почитати більше про українського поета та його насичене життя, яке виходить далеко за рамки біографічних даних зі шкільної програми.

Реакцією глядачів ОлександрГрехов задоволений: “95% з тих, з ким спілкувався, позитивно оцінили. Обіймали, дякували. Навіть в соцмережах негативу не бачив”.

Під кожною ілюстрацією на виставці можна знайти текст-пояснення, як саме персонаж пов’язаний з Шевченком, розповіла BBC News Україна піарниця Національного музею Тараса Шевченка, кураторка виставки Анастасія Аболєшева.

“Ці тексти – якраз той освітній момент, який музей, як інституція, привносить до такої розважальної, на перший погляд, виставки Ми розуміємо, що сучасна дитина знає Дарта Вейдера, але не знає Шевченка. Або ж знає те, що їй насильно вклали в голову у школі. І ось ця радість впізнання (яка присутня і дорослим, що зберегли в собі внутрішню дитину) – найкращий відгук для музею”, – пояснює вона.

На думку пані Аболєшевої, не можна зробити Шевченка популярним просто цитуючи його поезію чи поклавши квіти до його пам’ятника”.

Нагадаємо, що Юрій Павленко відомий тим, що перебував під слідством за спробу захоплення будівлі Вінницької ОДА в грудні 2014 року. “Хорт” і його прибічники вважають, що ця справа – політичне переслідування за зіпсований портрет Петра Порошенка того дня.

Пізніше у Вінниці “Хорта” закидали яйцями за те, що він виступив на підтримку активістки Femen, яка спалили декоративний трамвай, встановлений біля магазину “Рошен” у Вінниці.

Організатори повідомили, що 6 березня виставка “Квантовий стрибок Шевченка” приїде до Вінниці.

Фото BBC