“МЕТАХРАМ” у підземеллях: у Вінниці презентували виставку експериментального медіа-арту. ФОТОРЕПОРТАЖ

17:40
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Сьогодні, 30 жовтня, у Вінниці відбулась презентація виставки інсталяції та експериментальної скульптури “МЕТАХРАМ”. Місце обрали символічне та дещо незвичне для подібних заходів — підземелля храму Святої Діви Марії Ангельської.

Другий день у Вінниці триває фестиваль сучасного мистецтва “Air Fest Vinnytsia”. Одним із заходів цього дня стала презентація виставки “МЕТАХРАМ” від українського митця Сергія Ніжинського. До речі, вінничани вже могли бачити одну з його робіт на площі перед міською радою — це медіаінсталяція, яка реагує на дотики.

На фото: Сергій Ніжинський

Інші роботи митця можна знайти у підземеллях храму Святої Діви Марії Ангельської (вул. Соборна, 12). Зайшовши у невеликі двері (орієнтуйтесь на прикріплену афішу виставки) та пройшовши лабіринт з вузьких коридорів ви опинитесь у прохолодних підземних приміщеннях й майже одразу побачите креативні інсталяції.

У виставці органічно поєднуються фізичні об’єкти з цифровими: крила з милиць, хрестоподібні пружини, місто з відбитка пальця, багато візуальних ефектів, графіки та технологій, які поєднуються у єдину експозицію.

– Ці крила з милиць символізують внутрішню подорож. Синопсисом цього об’єкту є теза: “Справжня подорож відбувається всередині”. Коли ми без цього розуміння дивимось на світ, коли ми подорожуємо й у нас немає особливого бачення, то ми не подорожуємо. У нас не з’являється нового досвіду.

Ще одним артоб’єктом у приміщенні є модель міста. Якщо подивитись на нього згори, то можна побачити, що це нагадує відбиток пальця. Митець додав, що хотів створити алюзію на Вавілон.

 

На нижньому ярусі підземелля є ще одна інсталяція, яка працює у взаємодії з глядачем. До речі, її створили спеціально для виставки “МЕТАХРАМ” й раніше не експонували.

– Там встановлена глибинна камера, яка розуміє, коли ви входите до кімнати. Коли інсталяція розуміє, що ви увійшли — з’являється портал за яким ми бачимо продовження коридору, а там обертається фрактал, — розповів Сергій Ніжинський.

До речі, це не єдина інсталяція, яка потребує спільної роботи з глядачем. Є ще одна з назвою “Дескриптор”: одягнувши електроенцефалограф, можна стимулювати графіку на стіні рухатись. До речі, зображення, за словами Сергія Ніжинського, ніколи не повторюються.

 

– Коли активність мозку стає високою, то наша програма це розуміє та створює нові композиції з цих чотирьох фігур. Фігури не випадкові, це геометрична інтерпретація слова “хаос”. Квадрат це буква “Х”, трикутник — “А”, коло означає “О”, а півколо — “С”. Тому зараз творять біологічні процеси мого мозку, а мене, як автора, у цьому немає. Це хаос, який твориться хаосом.

Катерина Рай, співкураторка X-Platform, зазначила, що, на її думку, мистецтво та релігія базуються на однакових речах — дотичність до світобудови.

– Це намагання зрозуміти, як побудований світ, що таке є Бог, що таке людина, навіщо  вона приходить сюди, що таке життя та смерть — такі глобальні метафоричні питання живуть у храмі, а також у храмі мистецтва. Справжнє мистецтво й задає собі ці глобальні питання, а відповідаючи на них, — створює шедеври, які є поза часом. Створити експозицію у храмі це абсолют. Це найкраща зала, найкращий центр сучасного мистецтва. який міг би бути. Я дуже радію за Сергія, він давно про це думав і відбувся такий подарунок долі, коли Air Fest  запросили його і всі були “за”. Навіть ті, хто працює у храмі, хоча я уявляю, що їм могло бути складно з цим змиритися. Тим паче з такими складними речами, які запропонував Сергій. Тому що тут є речі на межі. 

 

 

Наприклад, цікавою є ідея хрестів з пружин. Катерина Рай розповіла, що ця інсталяція про баланс стискання та розширення всесвіту: “Коли ти торкаєшся пружини, то надаєш їй енергію і лише завдяки тобі вона працює. Так, як і світ, якому ми надаємо значення та який концептуалізуємо”. Вона також додала, що мистецтво та технології це взаємопов’язані речі, оскільки сучасні технології це інструмент, який надає мистецтву можливість розвиватися.

Сергій Ніжинський розповідає, що працює вже понад 10 років, хоча це не завжди був медіаарт, адже починав він з літератури. Пояснює, що саме оздоблення літературних творів привело його у візуальну площину мистецтва, а згодом — у медіаарт. Крім того, він є співзасновником X-Platform — платформа, яка займається новими медіа, інтеграцією ІТ технологій у креативні сфери, зводять аналогових митців з ІТ-розробниками для спільних проектів.

 

Монтували виставку у підземеллях храму впродовж двох днів і її автор додає, що це було досить непросто. Зокрема, через особливості локації, адже у підземеллі немає інтернету та зв’язку, а працювати довелось з новою апаратурою.

Виставка триватиме у підземеллях собору Святої Діви Марії Ангельської (вул. Соборна, 12) протягом 30-31 жовтня. Її можна буде відвідати з 12:00 до 21:00. Вхід за абонементом фестивалю “AIR Fest Vinnytsia” – безкоштовний. Для всіх охочих, які не мають абонементу, вартість входу становить 100 гривень.

 

 

ПРОГРАМА ФЕСТИВАЛЮ та вартість квитків

День 2. Субота 30 жовтня

SPACE Hall колишнього кінотеатру “Росія” (вул. Соборна, 4)

17:00 – Мар’яна Савка. Радуйся, жінко! Презентація збірки поезій.
18:00 – Тарас Прохасько і Микола Доляк “Так але” і “Але не так”
20:00 – Перформанс Гліба та Катерини Зельгіних “Наскрізь”
23:00 – Ocean Bloom

Вінницький коледж культури і мистецтв ім. М.Д. Леонтовича (вул. С. Петлюри, 40)

17:00 – Вистава “Стус перехожий” (Театр “ДАХ”)

Підземелля капуцинів (вул. Соборна, 12)

13:00 – 21:00 – site-specific проект “МЕТАХРАМ”

Main stage – кінозала колишнього кінотеатру “Росія” (вул. Соборна, 4)

15:00 – Короткий метр
19:00 – The Hypnotunez
20:30 – Стас Корольов
22:00 – Kurs Valut
23:30 – The Psyhotronics

00:30 – Комора + Dj set (Suxxy, Tatie Kru, Maks Advanced)

Підкова (вул. Соборна, 4)

18:00 – “Лісова пісня”
19:00 – Дискотека 60+ (Dj Shemet)

Вартість одноденного квитка на суботу – 250 гривень.

День 3. Неділя 31 жовтня

CHERDAK (вул. Соборна, 24; 8-й поверх ТРЦ SKY PARK)

11:30 – Панель “Ревіталізація”

SPACE Hall колишнього кінотеатру “Росія” (вул. Соборна, 4)

12:00 – Анастасія Друсінова. Екскурсія Херсоном
13:00 – Ганна Прокаєва. Лекція еко-фейки
14:00 – Блекаути. Дарина і Лесик
15:00 – Юлія Мусаковська – презентація поетичної збірки “Бог свободи”
17:00 – МК Гліба Зельгіна – Фанк
18:00 – Вluberry jam

Підземелля капуцинів (вул. Соборна, 12)

12:00 – 21:00 – site-specific проект “МЕТАХРАМ”

Main stage – кінозала колишнього кінотеатру “Росія” (вул. Соборна, 4)

14:00 – фільми
15:00 – фільм “Вусатий фанк”
16:30-19:30 – фільми

Вхід у неділю вільний.

Фото Зорини Гаджук

Читайте також: Від “Внутрішньої Єдинорогії” до “Знамення часу”: як у Вінниці стартував AIR Fest Vinnytsia. ФОТОРЕПОРТАЖ

Читайте також: Шабаш, медитація та вимкнене світло: як “Dakh Daughters” і “Ragapop” виступили на Air Fest Vinnytsia. ФОТОРЕПОРТАЖ

Читайте також: Від “ГогольFest” до “AIR Fest”: у Вінниці розпочався самостійний мультидисциплінарний фестиваль. ФОТО

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.