КВУ та ОПОРА: позбавити мандатів депутатів-«драчунів» буде складно

18:16
Автор: Vежа
Become a Patron!

Сьогодні, 28 квітня, після завершення сесії міської ради відбулась сутичка між депутатками Ганною Давиденко («ВО «Батьківщина») та Наталією Панчук (“ВЄС”), в результаті чого травми отримали обидві учасниці конфлікту.

Версії щодо причини та деталей бійки в обох депутаток різняться.

За словами Ганни Давиденко, конфлікт стався через те, що її колега відмовилася ознайомити Давиденко з протоколом про визнання діяльності депутатки від “Батьківщини” незадовільною. Такий протокол кільком хвилинами раніше надав Наталії Панчук голова квартального комітету “Надія”, що на Тяжилові.

Давиденко запідозрила, що протокол міг бути сфальшований, тож хотіла отримати його в руки для перевірки. Натомість Панчук закликала Давиденко написати офіційний запит.

На жаль, отримати коментар від Наталії Панчук не вдалося: після сутички її доправили до невролога в лікарню швидкої допомоги, де в депутатки діагностували струс мозку та закриту черепно-мозкову травму.

Ганна Давиденко у свою чергу викликала поліцію та написала заяву про отримані ушкодження, адже за її словами, Наталя Панчук вдарила п.Ганну у груди, шию та розірвала жакет.

Щоб дізнатися, до яких наслідків для обох учасниць конфлікту може призвести ця ситуація, ми звернулись до голови правління Вінницького осередку Комітету виборців України Владислава Теленя, голови комісії з депутатської етики та моралі Юрія Зажирка та координатора мережі «ОПОРА» у Вінницькій області Олега Левченка.

Владислав Телень, КВУ:

  • В Законі є норма, за якою можна відкликати депутата, але вона сформована таким чином, що на практиці це важко зробити, – пояснює Телень. – В даному випадку йдеться про моральну відповідальність депутатів, які кулаками вирішують свої питання. Це неповага до виборців, до самого органу влади – міської ради. Люди голосували, щоб депутат працював. Я, звичайно, не був особисто свідком конфлікту, але з того, що мені відомо – вважаю таку поведінку неприпустимою. Особливо для доктора педагогічних наук. Особливо враховуючи, що Давиденко – молодша у конфлікті. Хочу звернути увагу, що саме фракція «Батьківщина» не підтримала прийняття Етичного кодексу вінницького депутата: не голосувала за нього під час сесії, за виключенням депутата Кудіярова. Хоча раніше під час громадського обговорення вони завзято говорили, що «нам Кодекс треба, давайте, ми за». Сама пані Давиденко під час громадського обговорення особисто говорила, що Кодекс підтримує і буде голосувати за нього. Але під час сесійного засідання виявилось інакше.

Олег Левченко, ОПОРА

  • Преценденти по відкликанню депутатів в Україні були, але це були кримінальні справи, кримінальна площина – хуліганство абощо. Мені відомо, що депутат Давиденко була в Швеції, вивчала досвід діяльності тамтешніх депутатів. Я розумію, що в різних парламентах бійки є, але хочу зрозуміти навіть просто для себе – чи це в Швеції вона навчилась, чи це звідки такий досвід відстоювання інтересів? Питання цього конфлікту слід звернути до партії, яку представляє депутат – це партійна дисципліна.
  • Громадськість має висловитися, голосуючи наступного разу на виборах, має визначитись: що було стандартом депутатської діяльності, а що не було стандартом. У цьому конфлікті питання в іншому: чому може навчити студентів заклад під керуванням такого педагога?

Юрій Зажирко, голова постійної комісії міськради з питань законності, депутатської діяльності і етики:

  • Мені дуже прикро, що така ситуація взагалі має місце, щоб між депутатами, а особливо жінками, сталась бійка. Водночас, сподіваюсь, що ніхто внаслідок цього більше не постраждає і радикальних заходів до жінок не буде застосовано.
  • Ми провели оперативне засідання, щоб розставити всі крапки над «і». Проте, отримали лише певну інформацію, але не повну. Тому ми звернулись до відповідних органів: вони вже мають надати оцінку таким діям учасниць конфлікту та передати її нам. Нажаль, пані Давиденко давала коментарі тільки засобам масової інформації у холі міськради, а на наше засідання вона не з’явилась.

Втім, очільник комісії зауважив, що додаткова відповідальність у Ганни Давиденко може виникнути через те, що вона є педагогом, зокрема ректором університету «Україна».

  • Фактично пані Давиденко не тільки депутат, а й педагогічний працівник. Відповідно до законодавства, цей конфлікт може потягнути за собою додаткову відповідальність – звільнення із посади. До університету ми також подали звернення, щоб знати думку усіх представників та щоб рішення «етичної комісії» було об’єктивним. Наразі свою роботу мають виконувати правоохоронні органи – усі допити, експертизи і так далі. Тільки оцінивши усі дані, можна буде робити усі висновки.

«Позбавити Давиденко депутатства»: квартальні комітети Вінниці написали листа до Тимошенко

І поки комісія з питань депутатської етики намагається дати експертну оцінку діям обох учасниць інциденту, свій суд діям депутатки від «Батьківщини» Ганни Давиденко вирішили влаштувати голови квартальних комітетів Вінниці. Вони стали на захист своєї шефині – Наталі Панчук, котра очолює Асоціацію органів самоорганізації населення, фактично – контролює квартальні комітети. За кілька годин після бійки вони скликали позачергові збори голів квартальних комітетів, аби підписати колективне звернення до лідера партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко.

  • Щоб прояснити всю ситуацію з самого початку, розповідаю як все було, – почала заступниця голови органів самоорганізації населення Інна Вітенко. – Після сесії Ганна Давиденко прийшла до кабінету Наталі Володимирівни і почала вимагати показати їй протокол зборів засідання квартального комітету «Надія», що в мікрорайоні Тяжилів, де члени комітету визнали роботу депутата незадовільною. Наталя Володимирівна погодилася показати цей протокол, а Давиденко без дозволу почала його фотографувати.
  • Оскільки у протоколі вписано персональні дані членів комітету, пані Наталя попросила, що не можна цього робити, натомість пані Ганна може написати депутатський запит, аби їй дали витяг із протоколу. Сам же документ Наталя Володимирівна сховала в папку і поклала на стіл. Після цього Ганна Давиденко вихопила цю папку та почала її розривати, щоб забрати протокол, папери із папки розсипалися і депутат Давиденко почала шукати свій протокол. Пан Наталя намагалася це зупинити, на що Давиденко відреагувала неадекватно: почала її штовхати, шарпати, дряпати. Зірвала з шиї Наталі Володимирівни срібний ланцюжок, побила окуляри, телефон побила.

Говорячи це, Інна Вітенко показала на ці самі окуляри та ланцюжок, котрі вже лежали на столі.

Виявляється, така поведінка Ганни Давиденко є непоодиноким випадком. Усі голови квартальних комітетів – а їх є 24 – під час засідання як один заявляли про те, що депутатка намагалася вести свою діяльність далеко за межами свого округу, але тільки не в Тяжилові, яким мала б опікуватися як представник цього мікрорайону у міській раді.

  • Ганна Давиденко минулого року прийшла збурювати людей, коли дізналася якісь чутки про вирубку лісу на Кореї. Вона кричала, перегороджувала дорогу машинам. Ми казали їй хай веде діяльність на своєму окрузі, а тут в нас є свій депутат і зі своїми проблемами ми будемо розбиратися без неї. То вона погрожувала, викликала поліцію, – розповіла очільниця квартального комітету «Корея».

До речі, як повідомив керівник квартального комітету «Надія», за результатами нещодавніх зборів Ганна Давиденко знову викликала незадоволення своєю роботою.

Заслухавши виступи, головами квартальних комітетів було проголосовано за підписання до лідера партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко звернення, ключовим моментом якого є такі слова:

Вважаємо дії депутата Давиденко Ганни Віталіївни неприпустимими і як ті, що паплюжать честь депутат міської ради, так і честь всієї партії і Батьківщина і просимо відкликати цього депутата, замінивши його на наступного по рейтингу голосування на виборах до місцевих рад 2015 року.

Наприкінці засідання прийшла  сама Наталія Панчук, проте коментувати щось вона відмовилася – сказала тільки, що їй важко говорити.

Нагадаємо, що сьогодні, 28 квітня, після звершення сесії Вінницької міської ради відбулася бійка між депутатками Ганною Давиденко та Наталією Панчук. Давиденко вимагала у Панчук ознайомити її з протоколом кавартального комітету “Тяжилів” про визнання діяльності депутатки “незадовільною”. У відповідь Панчук відмовилася надавати Давиденко цей документ та запропонувала звернутися до міської ради з офіційним запитом.

Нагадаємо також, є подробиці діагнозів депутаток та відео кількох секунд бійки з камер спостереження.