Крадіжка лісу: як на Вінниччині «процвітає» незаконна рубка дерев

12:04
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Станом на кінець серпня 2021 року на Вінниччині нарахували 215 мільйонів гривень збитків за незаконну вирубку дерев у лісах області. Втрачено декілька десятків тисяч дерев.

VежA досить часто публікує новини про те, що в тому чи іншому районі області виявили незаконну рубку дерев. Іноді громадяни зрізають декілька дерев для власних потреб, а у деяких випадках злочин має масштабний характер. Здається, що з такими темпами в області незабаром просто не залишиться лісів.

Для того, щоб зрозуміти наскільки ситуація критична, VежA поспілкувалась з начальником Державної екологічної інспекції у Вінницькій області Юрієм Дубовим. Він розповів, що за вісім місяців 2021 року на Вінниччині виявили чимало фактів незаконної рубки, а загальні збитки нараховують сотні мільйонів гривень. На жаль, відшкодовують у рази менше.

Загалом ці збитки можна розділити на дві частини:

– самовільна рубка дерев без будь-яких дозвільних документів;

– рубка, яка була здійснена з порушеннями. Тобто, спеціальний лісорубний квиток був виписаний, але з порушенням відповідно до вимог чинного законодавства.

 

– Є різні види порушень і можна всі наші збитки розділити на кілька частин: ліс вирубано і вкрадено, або – ліс вирубано, сплачено податки, але ці всі рубки здійснили з порушенням чинного законодавства, – пояснює начальник Державної екологічної інспекції у Вінницькій області Юрій Дубовий.

Він додає, що вказані понад 200 мільйонів збитків нарахували протягом восьми місяців цього року. Переважно виявили рубки, які здійснили з 2019 по 2021 рік.

– Є у нас статистика ще минулорічна і ми постійно виявляємо й виявляємо (рубку дерев – ред.). Згідно з нашою статистичною інформацією, 215 мільйонів 763 тисячі – це у нас виявлено та розраховано збитків лише по лісах. 

Щоправда, станом на кінець вересня відшкодували лише 450 тисяч.

– Ці збитки здійснені державними лісогосподарськими підприємствами, комунальними лісогосподарськими підприємствами, підприємствами, у яких є ліс у розпорядженні, та ще ті незаконні рубки, які були здійснені громадянами, фізичними особами, в різних масштабах. Ті збитки, які досить великі, як правило, ніхто в добровільному порядку не відшкодовує. Тому ми звертаємось до суду, обходимо всі судові жорнова і тоді, за рішенням суду, видається виконавчий лист і через виконавчу службу стягують. Це може тривати декілька років, на жаль.

– Крім відповідальності матеріальної за такі види порушень передбачена ще кримінальна відповідальність. За нашою інформацією, цьогоріч було відкрито 11 кримінальних проваджень, саме по лісу. На сьогодні, якщо збитки перевищують 22 тисячі, то настає кримінальна відповідальність. Ці збитки розраховуються відповідно до постанови Кабінету Міністрів, там чітко визначено, яка сума шкоди передбачена за який діаметр дерева.

За словами Юрія Дубового у 2020 та 2021 роках «лідерами» з незаконної вирубки та завданих державі збитків є державні лісогосподарські підприємства. Якщо говорити про самовільну рубку без жодних дозвільних документів, серед найбільших:

– Дашівське дослідне лісогосподарське господарство. Перевірки були у 2020 році та частково у 2021. Сума розрахованих збитків складає 32 мільйони гривень. Було знищено близько 3000 дерев цінних порід, серед яких дуб та ясен.

– Також незаконна рубка була на території об’єкту природно-заповідного фонду. У ботанічному заказнику загальнодержавного значення «Дашівський» було знищено 114 дерев на один мільйон гривень.

Фото: незаконна рубка дерев без дозвільних документів на території ДП «Дашівське досвідне лісомисливське господарство»

– В Іллінецькому лісовому господарстві перевірки відбулися у 2021 році. Виявили незаконну рубку без будь-яких дозвільних документів на суму 2,5 мільйона гривень (близько 500 дерев).

– Гайсинське лісове господарство теж перевіряли цього року. Там виявили незаконну рубку 3,5 тисячі дерев на суму 33 мільйони.

Юрій Дубовий зазначає, що збитки за рубку дерев на підставі лісорубного квитка, який виписаний з порушеннями, теж багатомільйонні. Додає, що відповідно до Закону України передбачається, що у випадку рубки понад 1 гектара потрібно проводити оцінку впливу на довкілля. Лише на підставі цього документу дозволяється здійснювати рубку. Найбільші збитки за рубку з порушеннями:

– Гайсинське лісове господарство на суму 37 мільйонів.

Могилів-Подільське лісове господарство – 154 мільйони.

– Це саме рубка з лісорубним квитком, але без проведення оцінки впливу на довкілля. Позиція Міністерства екології та Інспекції України, що такі види рубки вважати незаконними. Відповідно ми нараховували збитки. Хоча та сторона апелює, тому знову ж таки слідство встановить і суд поставить крапку. На сьогодні всі матеріали направлені до ДБР, займається СБУ, а також слідче управління Нацполіції, – розповів Юрій Дубовий.

– Щодо підрозділу агролісу, то цього року лідером є Тульчинський райагроліс, де здійснили незаконних рубок на 8 мільйонів гривень. Там теж було декілька перевірок. Серед агролісів це найбільші збитки. Серед суб’єктів, які здійснили незаконну рубку, є Ялтушківська дослідно-селекційна станція. Там було зрубано 287 дерев, збитки близько 1,9 мільйона. Там рубка була здійснена з порушеннями.

Фото: незаконна рубка дерев на території «Тульчинського райагролісу»

– Хто фізично вирубував, хто дозволяв, хто «прикривав» – має встановити слідство. Ми не встановили по кожному факту, що ось саме цей працівник лісгоспу чи іншої служби здійснював фізичне видалення дерева, але кожен відповідає за свій напрямок роботи й саме лісогосподарським підприємствам держава доручила здійснювати охорону. Тому вони відповідають за збереження лісу на їхній території. Якщо виявляються порушення, тоді до них висуваються претензії, що вони не здійснили охорону або ж досить часто стають організаторами таких масштабних незаконних рубок.

Юрій Дубовий зазначив, що нині триває судовий процес по Хмільницькому району: там за участі працівників лісгоспу була група з чотирьох осіб, яка займалась незаконною вирубкою дерев. Щодо того, чи вдається притягнути порушників до кримінальної відповідальності, то, за словами керівника екоінспекції, переважно бувають саме строки з відстроченням, умовними термінами – відносно легкі покарання.

– Є частина громадян, які здійснюють вирубку навіть не в лісі, а в лісосмузі. Тому що ліс перебуває під певною охороною, а лісосмуги у нас переважно безгосподарські. Саме у лісосмугах вирізають все, що є там цінне. Тут потрібно дотриматись всіх вимог, пройти всі процедури й тоді не буде жодних претензій до того, що вони здійснили це видалення.

Фото: незаконна рубка дерев за дозволом, виписаним з порушенням, вздовж автомобільних шляхів на автодорозі М-21

VежA: З Вашого досвіду, громадяни найчастіше вирубують дерева для власних потреб чи все ж ця деревина йде на продаж?

– Громадяни є різні. Є такі, які шукають лісосмуги, де кращі дерева, їх вирізають з метою реалізації. Одну таку групу минулого року у Вороновиці затримали наші фахівці спільно зі службою безпеки. Там і кримінальне провадження існує. Це була організована група людей, які їздили та вирізали цінні дерева в лісосмугах з метою продажу. Вони хотіли підкупити нашого фахівця, дати йому хабар, то на цьому вони й «погоріли».

– Є люди, які їдуть, вирізають дерева на дрова чи для інших особистих потреб. Аргументи у них ті, що вони не мають дров і не можуть їх купити, але тоді кожен громадянин в принципі мав би право піти й для себе вирізати те, що він хоче. Тому ми все ж рахуємо збитки та звертаємось до суду про їхнє стягнення. Більшість попадаються на гарячому. Це теж досить велика кількість людей, які займаються таким видом правопорушень.

Вплив на довкілля

Юрій Дубовий пояснює, що коли діяльність здійснюється так, як вимагає закон, – передбачені різні ризики й те ж стосується оцінки впливу на довкілля – мають бути проведені різні дослідження, аби встановити чи від вирубки певних дерев буде негативний вплив на довкілля, чи ні.

– Самовільні рубки, без жодних документів, зрозуміло, несуть надзвичайно негативний вплив, оскільки вибираються найкращі дерева. Ніхто не рубає хворе дерево чи те, яке справді потрібно видалити. Ліс це такий організм, який потрібно лікувати й хворі дерева потрібно видаляти – це санітарна вирубка. Тому там, де самовільні незаконні рубки – там здійснюється негативний вплив, тому що там забирають найкорисніше з лісу, а залишають хворе та те, яке не зможе відтворити ділянку до первісного вигляду.

Фото: службові особи одного з лісових господарств Вінницької області за участі фізичних осіб-підприємців організували схему привласнення лісопродукції

– Там, де рубки заплановані, вирубуються і високоякісні дерева, і хворі, різні – для того, щоб підготувати ділянку під заліснення. Потрібно досліджувати ті рубки, які здійснені згідно з лісорубним квитком, але без оцінки впливу. Можливо, вони б і не пройшли цю оцінку і тоді їм могли б сказати, що на цій ділянці вирубувати дерева не потрібно, а варто зачекати, можливо, щось змінити… Питання впливу на довкілля потребує глибшого вивчення та дослідження, чи дійсно ця рубка вплинула якимось чином.

– Заліснення відбувається регулярно, але з такими темпами вирубки, новий ліс просто не встигатиме виростати. Для того, щоб довести до віку стиглості, має пройти 80 років. На жаль, дуже багато цінних порід знищується з року в рік. 

Куди повідомляти про незаконну рубку дерев

Юрій Дубовий зазначає, що за останні роки незаконних рубок дерев стало значно більше. В області регулярно відбуваються рейди, участь у яких беруть фахівці екологічної інспекції спільно з працівниками правоохоронних органів. Про частину порушень повідомляють самі громадяни.

Фото: у Тульчинському районі невідомі особи незаконно вирізали дерева та вивозили вантажними автомобілями у невідомому напрямку

Якщо ж громадяни стали свідками незаконної рубки, то Юрій Дубовий радить звертатись перш за все до поліції для того, щоб правоохоронці на місці могли зафіксувати факт правопорушення, затримати порушника й одразу провести слідчі дії.

– Тоді є висока ймовірність того, що цей порушник понесе покарання. Якщо просто стали свідками, нікуди не повідомили, а потім написали, що бачили когось десь, то у більшості випадків буде проблемою довести, що цей громадянин там був. Особливо, якщо громадянин, наприклад, ці дрова не собі завіз, а в інше місце й немає слідів, куди він подів деревину.

Також можна повідомляти до Державної екологічної інспекції у Вінницькій області, аби вони теж могли відреагувати та звернути увагу на злочин.

КОНТАКТИ:

– Поштова адреса: 600-річчя, 19, м. Вінниця, 2100;

– Електронна адреса: [email protected];

– Телефон: (0432) 560 647;

– сторінка у Facebook ТУТ.

Фото: державна екологічна інспекція у Вінницькій області,

ГУ НП та прокуратура області, а також з архіву Vежі

Читайте також: На Вінниччині поліція викрила злочинну групу, яка розкрадала лісопродукцію. ФОТО

Читайте також: Всихання легень країни: чому масово гинуть українські ліси та як їх врятувати? ГРАФІКА

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.