“Чорна каса” агітаторів за “рускій мір”: як фінансується політичний проект Шарія у Вінниці

15:01
Автор: admin
Become a Patron!

Про те, що багато партій, особливо перед виборами, частково фінансуються «в темну», напевно, давно не секрет для українських виборців.

Проте чимдалі, тим більше пристойних українських політичних сил намагаються вивести з “тіні” свої фінансові справи, аби ставати прозорішими для виборців та не привертати зайвої уваги контролюючих органів. Однак в деяких партій відбувається зворотній процес: коли чим більше коштів витрачається на їхню діяльність – тим частіше фінансування відбувається не просто непрозоро, а банально «чорним налом».

Днями відомий проект журналістських розслідувань Bihus.info та проект “Наші гроші” опублікували сюжет, в якому викрили систему вірогідного «чорного» фінансування проросійської «Партії Шарія».

Серед іншого, у розслідуванні йшлося про оплату згадувань прізвища Шарія на ефірах різноманітними експертами (від $40 за згадку прізвища в телеефірі), оплату роботи «тітушок», які захищають активістів партії під час вуличних акцій або ж «бонуси» підлеглим проросійського блогера у випадку, якщо їх поб’ють “вдячні” українці.

Проте мало не найбільше коштів «в темну» проросійська політична сила витрачає на оплату праці своїх представників у регіонах.

Так, як з’ясували журналісти Bihus.info, ще у довиборчий період (зима 2019-2020 років), щомісячний бюджет фінансування усіх регіональних осередків «Партії Шарія» міг сягати майже півтора мільйони гривень.

За результатами розслідування журналістів з’ясувалося, що кошти партійцям в регіонах спершу надходили на банківські картки звичайними переказами. Проте пізніше у підпільній бухгалтерії зрозуміли, що подібні регулярні перекази однакових сум одним і тим самим людям можуть викликати логічні підозри податківців про «чорні зарплати». Тож готівку почали розвозити просто по офісах.

У розпорядження Vежі потрапили кошториси фінансування регіональних осередків «Партії Шарія» з тих самих джерел, які в своєму розслідування використали журналісти «Bihus.info». Це – дампи (архіви) внутрішніх онлайн-чатів “шаріївців”, де вони обговорювали в тому числі фінансові питання.

Вінницька “чорна каса”

Так, з цих матеріалів стало відомо, що ще станом на грудень 2019 року вінницький осередок структури мав у «штаті» чотири людини на чолі з особою, підписаною в документі як «Світлана Магденко». За дивним збігом обставин, саме таке ім’я та прізвище має і офіційна керівниця Вінницького обласного осередку «Партії Шарія», яка крім того офіційно працює вчителькою молодших класів у Вінницькій гімназії №2.

Світлана Магденко

 

Світлана Магденко разом з Костянтином Мамросенком (крайній зліва) та Антоніною Бєлоглазовою (друга зліва) у с. Шершні Вінницької області.

Костянтин Мамросенкоучасник штурму Харківської ОДА спільно з терористом Моторолою.

Антоніна Бєлоглазова – колишня лідерка партії Шарія, яка публічно підтримала анексією Криму та заявляла про свою участь у війні проти України на боці Росії.

 

Щоправда, педагогічна робота Магденко може вважатися хіба що «прикриттям», адже навряд чи вчительська зарплата може конкурувати з тими коштами, які, згідно з розслідуванням Bihus.info, виділяється на фінансування проросійської партії.

Так, згідно з отриманими матеріалами, на фінансування чотирьох оплачуваних «юнітів» Шарія у Вінниці з «центру» готівкою виділялося 50 тисяч гривень. З них найбільше – по 15 тисяч щомісяця – отримували громадянки, підписані в звітах як «Світлана Магденко» та «Олександра Ройлян».

Людина з ім’ям та прізвищем «Олександра Ройлян» також відома нашим читачам: ми вже згадували про цю персону в попередніх розслідуваннях діяльності проросійської сили у Вінниці.

Так, навесні та влітку 2019 року її помічали чи не на кожній публічній акції партії Шарія в нашому місті. Там її роль зводилася до того, аби допомагати в проведенні заходів та знімати все на відео, для подальшого використання відзнятого матеріалу в блогах Анатолія Шарія.

Формально ж представниця проросійської сили працює у Вінницькому комунальному підприємстві “Зеленбуд” (принаймні станом на 10 серпня 2020 року) та вочевидь отримує офіційну зарплату коштом платників податків – тобто нас з вами.

Олександра Ройлян

Проте в документі зазначені ще дві особи, підписані як “Олександр Пшебельський” (8000 грн/міс) і “Максим Польгун” (12000 грн./міс).

Знову «неймовірний збіг», адже людина з ім’ям та прізвищем Олександр Пшебельський є в переліку кандидатів від партії Шарія на виборах до Вінницької міської ради.

Олександр Пшебельський

Проте вже в лютому 2020 «штат» структури у Вінниці вочевидь збільшився майже вдвічі й став налічувати вісім працівників.

Так, до вже згаданих Магденко, Ройлян, Польгуна і Пшебельського додалися персони, записані як “Вадим Павлович Савчук” (зазначений як «керівник – Гайсин»), “Петро Миколайович Кидь” (зазначений як «керівник – Іллінці»), “Ігор Олександрович Гурін” (зазначений як «координатор-орговик – Іллінці»), та “Валерій Олександрович Стрілець” (зазначений як «координатор-орговик – Козятин»).

Щоправда, на вінницьких неофітах проросійської структури вирішили цього разу зекономити, відтак троє з них, згідно з отриманими матеріалами, отримують всього по 4000 грн/міс, а людині, підписанія як «Ігор Гурін», взагалі видають менше ста доларів на місяць.  

До речі, «повний тезка» згаданого у відомостях «Петра Миколайовича Кидя» дійсно балотується за списками «Партії Шарія» до Вінницької міськради. Так само, як і офіційно безробітний, але також згаданий у видатках «чорної каси» Шарія, Ігор Гурін.

Найцікавіша історія з таким собі “Валерієм Олександровичем Стрільцем”. Людина з таким ім’ям та прізвищем також є у передвиборчому списку «Партії Шарія» до ВМР. І там зазначено, що така особа працює не де-небудь, а в складі Комендатури військових сполучень залізничної дільниці та станції Козятин. Але принагідно, судячи з документу, вінницький військовий може отримувати «чорний кеш» з рук проросійського проекту.

І це при тому, що саме сьогодні був оприлюднений черговий факт інформаційної підтримки Шарієм ГРУ РФ у справі про збиття малайзійського лайнера MH17 проросійськими терористами у небі над Донбасом.

 

Тож загальний бюджет, який розписаний на невідому «Світлану Магденко» в лютому складав вже майже 61 тисячу гривень.

Актив проросійської “Партії Шарія” у Вінниці під час передвиборчої фотосесії. По центру – керівниця осередку Світлана Магденко. Ліворуч від неї – учасник конфлікту між вірянами ПЦУ та РПЦ (під час сутичок перебував на боці російської церкви) в Луці-Мелешківській, кікбоксер В’ячеслав Отерянський

Водночас ми розуміємо, що в передвиборчий період у політичних структурах ставки зростають, і враховуючи динаміку збільшення зарплат, відображених у відомостях, можна говорити про тисячі доларів, які йдуть готівкою, без жодних оподаткувань і минаючі всі виборчі фонди.

Проте ці суми смішні в порівнянні з основною статтею витрат “шаріївців” у Вінниці.

 

Україна без Криму у вінницькій друкарні

Днями Вінницю та Україну сколихнула історія, як у Вінниці багатотисячним накладом надрукували газету, де була зображена мапа України без Криму. Як ви вже напевно здогадалися, це була агітаційна газета партії Шарія, лідер якої послідовно відстоює російські військові інтереси в Україні, й саме у Вінниці друкує всеукраїнський наклад своєї агітки.

Випуск цієї газети був надрукований на вінницькій друкарні з пафосною назвою “Press Corporation Limited” і факт випуску у Вінниці газети з відверто сепаратистським ухилом викликав реакцію націоналістичних спільнот міста.

Тож невдовзі під воротами друкарні організація «Едельвейс» влаштувала пікет, під час якого представники друкарні пообіцяли, що підтримують звернення до СБУ з приводу посягання на територіальну цілісність країни, з даним замовником працювати більше не будуть, а газету мусили надрукувати згідно із законодавством, позаяк дана газета має відповідну ліцензію, а сама «Партія Шарія» у Вінниці досі не заборонена.

Крім того представник друкарні на відео пообіцяв, що «Прес Корпорейшн» вибачиться перед суспільством на своїй фейсбук-сторінці, проте у відповідному дописі обіцянки більше не співпрацювати з проросійською силою вже не було.

І можна зрозуміти, чому.

Адже як випливає з оприлюдненою інформацією вже на Bihus.info, оплата друку газети ледь не мільйонним накладом на одну третину була здійснена… так, готівкою в розмірі 300 тисяч гривень! Знову ж таки – поза виборчими фондами, через рахунки підставних ГО, хоч у виборчій звітності «Партія Шарія» зазначає лише 40 тисяч гривень витрати «на поліграфію».

Водночас ми не можемо однозначно стверджувати, що йдеться про друк саме цього випуску газети. Швидше за все, йдеться про номери, які друкувалися раніше, адже дампи внутрішніх чатів партії Шарія переважно датуються груднем 2019-лютим 2020 років.

Проте лише один випуск газети – по «безналу» і «налом» – згідно з інформацією Bihus.info обходиться шаріївцям в майже мільйон гривень.

Ми звернулися за роз’ясненням до друкарні «Press Corporation Limited». Зокрема ми запитали, чи дійсно був факт готівкової оплати друку газети та чи продовжить друкарня співпрацю з проросійським політичним проектом після скандалу з мапою України без Криму.

У відповідь на наш запит «Press Corporation Limited» зазначило, що друк четвертого номера газети був повністю оплачений у безготівковій формі, а можливість співпраці з партією Шарія в друкарні більше не розглядають.

“1. Друк газети ПП “Партія Шарія” № 4 дійсно був віддрукований на нашому підприємстві. Це було замовлення 100% офіційне та було оплачено повністю в безготівковій формі. Тому податки будуть сплачені у повному обсязі.

2. Більше співпраці з ПП “Партія Шарія” не буде. Також ми підтримали звернення активістів в поліцію з приводу порушення законодавства в газеті.”, – йдеться у відповіді друкарні.

Відтак ми очікуємо офіційної реакції Служби Безпеки України у справі про посягання на територіальну цілісність України з боку партії Шарія та участь у цьому активістів Вінницького обласного осередку.

Команда Vежі висловлює вдячність колегам з Bihus.info та “Наші гроші” у сприянні при підготовці матеріалу