Як може виглядати майбутній “Музей Мужніх” у Вінниці. ГРАФІКА

15:19
Автор: Vежа
Become a Patron!

У Вінниці показали дизайн-концепцію майбутнього “Музею Мужніх”. Також триває робота над розробкою експозиції музею. 

Як зазначила в коментарі Veжі завідувачка відокремленого підрозділу “Музей Мужніх” Вінницького обласного краєзнавчого музею Олена Гордієнко, наразі ця концепція ще не затверджена і є пропозицією.

Сама концепція і тематико-експозиційний план зараз на стадії розробки. Є в нас дизайн-пропозиція – візуалізація, як “Музей Мужніх” буде виглядати. Її розробила майстерня музейних проєктів Олександра Антонця, з Сум, з якою ми співпрацюємо. І коли постало питання про те, що має створитися такий музей, який буде охоплювати чотири головні блоки, ми, як науковці, окреслили основні моменти, які ми б хотіли бачити у своїй експозиції. І ось майстерня Олександра Антонця зобразила це в такій дизайн-пропозиції, – розповідає науковиця.

Так, кожен з чотирьох блоків, які розміщуватимуться в залі, буде позначено окремим кольором.

Перший блок буде присвячений правоохоронцям-вінничанам, які загинули при виконанні службових обов’язків. Як видно з наданої Оленою Гордієнко графіки, блок матиме назву “Національна поліція на захисті правопорядку Вінниччини” і буде позначена сірим.

Другий блок буде присвячений вінничанам, які загинули під час війни в Афганістані. Він матиме назву “Далекий і невідомий Афганістан” та буде позначений кольором хакі.

В третьому блоці йтиметься про ліквідаторів Чорнобильської катастрофи. Сам блок буде позначений темно-сірим кольором.

Четвертий блок, “Вінничани – учасники Революції Гідності, АТО/ООС”, позначатиметься зеленим кольором.

Четвертий блок, найбільший і найголовніший, розповідатиме про події Революції Гідності та Героїв Небесної Сотні. Це Максим Шимко, місто Вінниця, і двоє жмеринчан: Валерій Брезденюк і Леонід Полянський. Ще є Роман Оліх з колишнього Шаргородського району та Юрій Нечипорук зі, здається, Хмільника, але вони не отримали статусу Героїв України. Тому поки що говоримо про трьох. Також йтиметься про полеглих в російсько-українській війні. Наразі про кількість полеглих казати важко, цей перелік сягає майже 300 загублених життів вихідців з Вінниччини, і сподіваємось, що він не буде рости, – каже Олена Гордієнко.

 

 

 

Наразі, за словами науковиці, фахівці майбутнього музею працюють над збором колекції.

На цей рік заплановано створення відеоконтенту, тому що згідно з цією дизайн-концепцією, музей має бути “таким, що говорить”. Тобто, в експозиційному просторі розташовуватимуться стели. Робоча назва: “Свідки пам’яті”. Там транслюватимуться відеоролики зі свідченнями різних учасників подій, яким присвячено музей. Також в експозиції буде активно використовуватись мультимедійне обладнання. Тому що зараз дуже багато цифрових світлин, роликів, знятих самими бійцями: полеглими, ветеранами та тими, хто досі залишається в зоні бойових дій. Це доволі великий масив даних, тому наша команда наразі працює над збором інформації, над збором предметів, над створенням відеоконтенту, – додає Олена Гордієнко.

Окрім того, на фасаді будівлі облаштують “Стіну пам’яті”, де поіменно згадають вихідців з Вінниці та Вінниччини, які загинули.

 

 

Відкриття закладу заплановане на 2023 рік. На сьогодні розроблена проєктна документація, але фактичні ремонтні роботи ще не розпочато. Наразі в музеї не можуть сказати, коли саме стартує ремонт, оскільки очікується фінансування.

Нагадаємо, у квітні 2020 року стало відомо, що “Музей Мужніх” планується облаштувати в приміщенні музею “Мій край – Поділля”, що по вулиці Пирогова, 148. В січні минулого року депутати міської ради ухвалили рішення про виділення мільйона гривень на ремонт приміщення майбутнього закладу.

Поки музей не відкритий, результат збирацької і комунікаційної роботи з рідними загиблих музейники презентують в залах Вінницького обласного краєзнавчого музею. Наприклад, стаціонарна виставка “Героям Слава” розповідає про Революцію Гідності. В цьому ж залі, як її продовження, розміщена стаціонарна виставка “Неоголошена війна, що триває”, що розповідає про події російсько-української війни.

Також до Дня захисників і захисниць України в музеї відкрили виставку “Герої не вмирають”, присвячену вінничанам, які загинули під час російсько-української війни. У квітні також було презентовано виставку “Чорнобильська трагедія. Післямова…”, присвячену 35-им роковинам катастрофи на Чорнобильській АЕС. Також музей отримав “Книгу пам’яті“, збірку, присвячену загиблим захисникам-добровольцям України, до якої записано імена п’ятьох уродженців Вінницької області. Матеріали з обох виставок, а також “Книга пам’яті” в майбутньому поповнять фонди “Музею Мужніх”.

Графіка – надана Veжі Оленою Гордієнко