Відповіді на війну: у Вінницькому краєзнавчому музеї презентували виставку від творчого об’єднання “MŌN”. ФОТО

22:22
Автор: Богдан Будай
Become a Patron!

У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкрили виставку “Відповідь” від творчого об’єднання “MŌN”. Експозиція є результатом низки перформансів, організованих митцями у Вінниці від початку повномасштабного вторгнення. 

Запитання – це початок діалогу. Запитання – це основа пошуку. Хороше запитання – таке, що рухає вперед. Хороше запитання із часом залишається актуальним, а відповіді на хороше запитання із часом змінюються. Відповідь – це прояв думки, позиції. Відповідь допомагає осягнути невідоме. Відповідь може освітити шлях. Але існують запитання, на які неможливо відповісти. Зараз таких питань надто багато. Ми, “MŌN”, створюємо експозиційний ряд із власних запитань. Тих, які один за одним розкривали з початку війни. Ті, які пронизують болем та ті, що наповнюють любов’ю. Запитання перетворюються у відповіді. Кожен з представлених проєктів – наша відповідь на війну, – коментують митці з “MŌN”  назву виставки.

Як під час її відкриття розповів один із засновників творчого об’єднання, хореограф Гліб Зельгін, на виставці презентовані результати перформансів “Заголовок”, “People kill, People heal”, відеопроєкт “YADRO”, плакати авторства Ліни-Марії Шлапак, плакати, зроблені іншими людьми під час воркшопів, декілька маніфестів та вірш Гліба. Кожен з трьох перформативних проєктів було презентовано на окремих моніторах, розміщених в двох залах музею.

Детальніше про проєки “YADRO”, “Заголовок” та “People kill, People heal” можна прочитати в ЦЬОМУ матеріалі, інтерв’ю Гліба ТУТ та репортажі за ЦИМ посиланням відповідно. 

 

 

 

 

 

 

За словами митця, до експозиції увійшли не лише відповіді на війну самих митців, але й глядачів, які долучалися до перформансів. Зокрема, між поверхами було розміщено ту частину перформансу “Заголовок”, де люди могли поділитися своїми словами та емоціями, викликаними війною.

 

 

 

 

Окрім того, митець також поділився подальшими планами та вже виконаною роботою, окрім презентованої в межах виставки. Так, частину плакатів нещодавно привезли назад до Вінниці з Берліна, де вони експонувалися, відеороботи наразі демонструються в Литві, Естонії та Польщі. Планується перевезти також експозицію, презентовану у Вінниці, до Франції – в Марсель. Однак, наразі постає питання, яким чином та чи зможе Гліб в умовах воєнного стану отримати дозвіл на тимчасовий перетин кордону.

Частина перформансу “Заголовок” ще буде використана в Україні, адже це дослідження я хочу провести в багатьох містах, щоб мати широкий спектр відповідей про емоції, тригери та слова, які зараз турбують українців. У Вінниці ще раз хочу зробити “Заголовок” для того, щоб підкріпити цю акціонну складову сучасного мистецтва. У Вінниці дуже складно було дати поштовх, щоб вона розпочалась, і якщо зараз не утримати цю хвилю, то вона досить швидко забудеться, – додає митець.

На відкритті експозиції чимало об’єктів прикрасили червоними трояндами. Як розповів “Вежі” хореограф, це, зокрема, данина пам’яті Донецьку та його жителям, які одними з перших зіштовхнулися з російською агресією 8 років тому.

Донецьк нерідко називали також “Містом мільйона троянд“. Ця неофіційна назва закріпилась за містом з 70-х років минулого століття. За часів перебудови традиція квіткового розмаїття була частково втрачена: троянди гинули під час зимових відлиг, а коштів на їх підтримання у великій кількості не вистачало. Згодом, вже за часів Незалежності, місто почало повертати собі славу “Міста мільйона троянд” – авт.

 

Ще однією особливістю відкриття виставки у музеї став музичний супровід від діджея з творчим псевдонімом “Kaif-C”, митця з Чернігова. Основою для сету він обрав народні мотиви.

Загалом, розмістили експозицію у залах “етнографія” та “козацтво”, частково демонтованих після початку повномасштабного вторгнення. Відтак, наразі в музеї постери, що є реакціями на війну, сусідять зі старими фото, мапами та портретами різних історичних постатей.

Виставка такого прояву сучасного мистецтва стала своєрідним викликом і для самого музею. Як під час презентації зазначала мистецтвознавиця, членкиня Національної спілки художників України Тетяна Журунова, така виставка – абсолютно незвична ані для музейників, ані для його відвідувачів.

Коли Ліна-Марія запитала під час нашого спілкування, чи не можна зробити виставку їхніх плакатів, я спочатку сказала, що у нас немає місця. А потім прийшла ідея, що в тих залах, які ми поки що не відкриваємо для відвідувачів, ми можемо зробити таку виставку. Війна змусила ці зали спорожніти. Війна ж стала імпульсом для такого творчого сплеску. Це нашарувалось одне на одне, і тепер ми можемо бачити таку несподівану в наших класичних, академічних залах, – коментує мистецтвознавиця. 

Загалом, триватиме експозиція до 19 червня.

Як йдеться на сайті краєзнавчого музею, наразі вартість вхідного квитка в музеї становить:

– Для дітей (до 18 років) – 20 грн.

– Для студентів – 30 грн.

– Для дорослих – 50 грн.

– Екскурсійне обслуговування – 100 грн.

Фото – автора

Читайте також: Хореограф Гліб Зельгін влаштовує у Вінниці благодійні заняття з тілесних практик

Читайте також: “People kill, People heal”: у Вінниці відбувся перформанс про інформзвикання та рани під час війни. ФОТОРЕПОРТАЖ

Читайте також: Вінницьке мистецтво під час війни: про перші тижні, єднання та працю для повоєнного майбутнього. Ч.1

Читайте також: “Мистецтво – наша зброя”: у Вінниці митці з різних регіонів кооперуються для спільних проєктів. ФОТО, ВІДЕО

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.