У повітрі Вінниці минулого тижня зріс рівень діоксиду азоту в 3,7 разів. ГРАФІКА

18:42
Автор: Катерина Дядюк
Become a Patron!

У Вінниці за минулий тиждень зріс рівень кількох небезпечних речовин у повітрі: діоксиду азоту – у 3,7 раза, фтористого водню – у 0,9.

Крім того рівень забруднення атмосферного повітря характеризувався, як підвищений. У лабораторії Вінницького обласного центру з гідрометеорології припускають, що це могло статися через пожежі в екосистемах.

Сьогодні питання стану забрудненості повітря в Україні, зокрема й у Вінницькій області, як ніколи актуальне, адже з приходом весни на всій території України люди почали палити суху рослинність.

Пожежі, які розпочалися в Чорнобильській зоні 4 квітня, тривають досі (до їхнього гасіння залучили навіть вінницьких рятувальників). Вже понад 2000 гектарів згоріло у Житомирській області, а у Вінницькій, за повідомленням начальника прес-служби ГУ ДСНС Олександра Кутового, щодня виникає по 15-20 пожеж.

Фото – vn.dsns.gov.ua

Олександр Ярмолінський, начальник лабораторії Вінницького обласного центру з гідрометеорології, розповів, що минулого тижня (6-18 квітня), середня концентрація по діоксиду азоту в місті перевищувала середньодобову гранично допустиму концентрацію у 3,7 раза, а по фтористому водню – у 0,9 раза.

З його слів, у період з 13 по 18 квітня концентрація по діоксиду азоту була значно вища у порівняні з попереднім тижнем. А за індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) загальний рівень забруднення загалом по місту характеризувався, як підвищений (6,03).

Сьогодні я робив звіт на Київ, то за минулий тиждень спостерігався помірно високий вміст діоксиду азоту (це речовина 3 класу небезпеки) і фтористого водню (речовина 2 класу небезпеки), – розповів начальник лабораторії. Скоріш за все це через пожежі в екосистемах (те, що ви кажете). Діоксид азоту ще не вийшов за межі допустимого, але значно перевищує свою норму. А за теперішній період я зможу тільки в кінці тижня сказати, коли робитиму наступний звіт на Київ

Відповідно до даних звіту за минулий тиждень, максимальні концентрації по діоксиду азоту досягали 5,3 ГДКм.р, а по фтористому водню 1,2 ГДКм.р. Кількість випадків перевищення ГДКм.р. з діоксиду азоту становила 22. По фтористому водню було зафіксовано 6 випадків перевищення ГДКм.р. і 1 випадок перевищення 5ГДКм.р. по діоксид азоту.

Зі слів Олександра Ярмолінського, середньомісячні та максимальні з разових концентрацій інших забруднювальних домішок не перевищували відповідні санітарно-гігієнічні нормативи, а вміст важких металів у повітрі був значно нижче рівня відповідних гранично допустимих середньодобових концентрацій.

У Вінниці стоять два стаціонарні пости: по вулиці Київська, 25 та Немирівському шосе, 29. Там відбирають проби повітря і передають їх в лабораторію, де шляхом аналізів  визначають речовини, рівень яких підвищився у повітрі: основні (завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю та діоксид азоту), специфічні (фтористий водень, аміак, формальдегід) та вісім важких металів (залізо, кадмій, манган, мідь, нікель, свинець, хром, цинк). Зі слів Олександра Ярмолінського, проби повітря беруть щодня о 7:00 та 19:00.

Тиждень тому Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки опублікував прогноз переміщення потенційно забруднених повітряних мас внаслідок пожеж у Чорнобильській зоні відчуження. Згідно з ним, 14 та 15 квітня ці маси мали оминути Вінниччину.

Але на подібному моделюванні впливу пожеж у зоні відчуження, яке зробили в Інституті ядерної та радіаційної безпеки Франції (IRSN),  видно, що Вінницьку область повітряні маси із Зони відчуження все одно не оминули б. Наприклад столиця, за повідомленням “Суспільного”, почала потерпати від диму, який дістався Київського регіону через пожежі у Чорнобильській зоні та на Житомирщині, тільки вечері 16 квітня. Крім того зранку того ж дня Київ накрила пилова буря.

Моделювання було проведено за припущенням, що середні радіоактивні викиди, які відбулися між 3 та 12 квітня 2020 року, триватимуть з 14 по 20 квітня 2020 року.

За даними порталу “IQ Air”, що відстежує рівень забруднення повітря в режимі реального часу, рівень забруднення у Києві 18 квітня сягнув найвищого показника у світі (255 пунктів при нормі у 50 пунктів).

Наразі стан повітря у Києві покращився і станом на 21 квітня він посідає п’яте місце в рейтингу міст планети із найбільш забрудненим повітрям (221 пунктів). За даними ДСНС, радіаційний фон по м. Києву та Київській області, станом на 21 квітня,  у межах норми та не перевищує природних фонових значень, а стан забруднення атмосферного повітря дещо перевищують гранично допустимі показники.

Фото – slovoidilo.ua

Зображення – iqair.com

У Державному науково-технічному центрі з ядерної та радіаційної безпеки наголошували: прогнозовані концентрації небезпечних речовин у повітрі з Чорнобильської зони не перевищують ті, які спостерігалися раніше, та не завдають шкоди здоров’ю населення.

Вже 20 квітня вінничани також поскаржилися на “запах горілого” у мікрорайоні Вишенька та у центрі Вінниці, а також в окремих районах області. Однак на Вінниччині теж тривають пожежі в екосистемах. Олександр Кутовий, начальник прес-служби ГУ ДСНС у Вінницькій області, зазначив, що “пожежі у Київській та Житомирській областях мають зовсім інший масштаб, але вінничани також будуть відчувати наслідки лісових пожеж, на жаль”.

У зв’язку із цим, для мешканців Вінниччини актуальним є писання стану забрудненості повітря та його моніторингу.

Де шукати актуальні дані рівня забрудненості повітря у Вінниці

Фото – engineering.nyu.edu

У Вінниці зразки повітря досліджують щодня і навіть по два рази, але ці дані ніде не публікують. Дізнатися про рівень забрудненості повітря можна хіба що з електронного табло перед входом до міської ради (для цього фізично потрібно перебувати там), або ж за допомогою різноманітних сервісів і додатків.

За повідомленням “Громадського”, державного моніторингу, який видавав би дані в онлайн-режимі, в Україні немає. Такі дані надають окремі державні установи (“Укргідрометцентр” ДСНС і її найбільша організація — київська Центральна геофізична обсерваторія імені Бориса Срезневського), громадські проекти (наприклад, “SaveEcoBot”, який інформує про стан повітря у всіх регіонах України, окрім окупованого Криму), мобільні додатки (як “AirVisual” від сервісу IQ Air, що збирає дані від різних джерел по всьому світу в режимі реального часу і визначає ступінь забруднення) чи сайти (The World Air Quality Index тощо).

 

– Український гідрометеорологічний центр –

На сайті Укргідрометцентру окрім прогнозу погоди можна стежити лише за рівнем радіоактивного забруднення. У розділі “Радіологія” можна переглянути як поточну ситуацію, так і місячний огляд.

Станом на 20 квітня, радіаційна ситуація в Україні була у своїх звичних межах (50-150 нЗв/год). У Вінниці рівень радіоактивного забруднення, як переважно по Україні, становив 130 нЗв/год. Найбільша потужність експозиційної дози в Україні зафіксована лише у Чорнобилі (183 нЗв/год) та Коростені (174 нЗв/год). Водночас максимальний рівень радіоактивної небезпечності настає при потужності експозиційної дози вище або рівній 250 нЗв/год.

Крім того у Київській області за рівнем забруднення повітря спостерігає Центральна геофізична обсерваторія Українського гідрометцентру. Обсерваторія 3-4 рази на добу вимірює вміст шкідливих речовин в атмосфері на 16 стаціонарних постах, де визначається 21 забруднююча домішка. Детальніше про це ТУТ.

 

– SaveEcoBot –

На цьому сайті зображуються дані зі станцій моніторингу, встановлених незалежними проєктами, організаціями та органами місцевого самоврядування, такими як: Save Dnipro, luftdaten.info, Eco City, AirVisual, Air Pollution, Kyiv Smart City, Київський національний університет імені Тараса Шевченка. У Вінницькій області, наприклад, встановлено таких 6 станцій моніторингу стану атмосферного повітря, 4 з яких працює (вони зображені кольоровими колами на мапі).

Так, станом на 8:00 21 квітня, за даними “Eco City”, рівень забруднення атмосферного повітря (провулок 2-й Константиновича, 4) є помірним: тобто може викликати незначний дискомфорт при диханні у чутливих людей.

Індекс якості атмосферного повітря, розрахований за формулою NowCast (US EPA) для головного забрудника повітря – дрібнодисперсного пилу фракції PM2.5. saveecobot.com

Також цей ресурс показує індекс забруднення за останні 48 годин.

На графіку видно, що найбільш забруднене повітря у Вінниці було зранку 19 квітня (шкідливий рівень, AQI – 151). Але до 14:00 ситуація стабілізувалася й індекс забрудненості повітря становив 35 (добрий рівень). Зранку 20 якість повітря знову погіршилася (до шкідливого рівня для чутливих груп населення), але вночі індекс забрудненості знову зменшився до показника 45-47 (добрий рівень).

Фото – saveecobot.com/station/1433

– “AirVisual”

Мобільний додаток “AirVisual”дозволяє стежити за якістю повітря у різних містах, в тому числі й у Вінницькій області.

За даними цього додатку, 21 квітня у Вінниці повітря було в хорошому стані (на рівні 46 US AQI). Згідно з прогнозом, його якість дещо погіршиться лише у суботу: AQI зросте до рівня “помірний” (від 51). Наразі ж такий стан повітря у Калинівці, Жмеринці, Немирові та інших населених пунктах.

Значення AQI:
– від 0 до 50 – безпечний для здоров’я рівень;
– від 51 до 100 – найбільш чутливим людям рекомендується обмежити фізичні навантаження на повітрі;
– від 101 до 150 – може з’явитися легке подразнення дихальних шляхів;
– від 151 до 200 – повітря може нести шкоду дітям, літнім людям і хронічно хворим, а також викликати неприємні відчуття у здорових;
– від 201 до 300 – може істотно погіршитися стан здорових людей, чутливим групам населення не рекомендується виходити з дому;
– від 301 до 500 – у здорових людей може знизитися витривалість і з’явитися виражене подразнення дихальних шляхів, мінімізувати перебування на відкритому повітрі рекомендується всім (джерело – kurs.if.ua).

Зображення – iqair.com/earth

 

– Waqi.info –

Забруднення повітря у світі також можна дивитися на ресурсі “waqi.info”, де індекс якості зображується в реальному часі.

Згідно з даними цього ресурсу, зранку 21 квітня у Вінниці індекс якості повітря був помірним. Це означає, що якість повітря є прийнятною; однак, для деяких забруднюючих речовин може спостерігатися помірна загроза здоров’ю для дуже невеликої кількості людей, які незвично чутливі до забруднення повітря.

Зображення – waqi.info

Для порівняння, індекс якості повітря у Києві та Київській області, за даними цього ресурсу, коливається від цілком задовільного до нездорового (коли кожен може почати зазнавати впливу на здоров’я).

Зображення – waqi.info

 

– Windy –

Це міжнародний сервіс моніторингу якості повітря, який у реальному часі дозволяє відстежувати рівень забруднення чадним газом (СО). Так, наприклад, станом на 13:00 21 квітня у Вінниці – 187 ppbv (по шкалі у правому нижньому кутку графіки – забруднення трохи вище середнього).

Для порівняння: Київ – 189 ppbv, Чорнобиль – 180 ppbv,  Хмельницький – 166 ppbv, Полтава – 159 ppbv. Зауважимо, що найбільша концентрація СО спостерігається наразі там, де тривають пожежі.  Наприклад, у с. Пояски Житомирської області – 195 ppbv.

*ppbv – одиниця виміру, кількість частин об’єму газу-забруднювача (напр. мілілітрів) на 1 мільярд одиниць об’єму чистого повітря.

 

За прогнозом (згідно з моделюванням сервісу Windy), найвища концентрація СО у Вінниці буде о 6:00 ранку 22 квітня. Але до 13:00 рівень знизиться до 160 ppbv.

Ілюстративне фото – engineering.nyu.edu

Читайте також: 16 гектарів за добу: на Великдень на Вінниччині загасили 15 пожеж в екосистемах. ФОТО

Читайте також: Вінницькі рятувальники поїхали гасити лісові пожежі у зоні відчуження на Київщині. ФОТО, ВІДЕО

Читайте також: Штрафи до 61 тисячі гривень: в Україні посилили відповідальність за спалювання рослинності

Читайте також: Повітря з пожеж у Чорнобильській зоні направлене у південному та південно-східному напрямку. ГРАФІКА

Читайте також: Рятувальники б’ють на сполох: на Вінниччині за три місяці спалили 416 гектарів сухої рослинності. ФОТО, ВІДЕО

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.