“Це все через уряд”: як на “Водоканалі” обговорювали підвищення тарифів на воду у Вінниці. ФОТОРЕПОРТАЖ

23:15
Автор: admin
Become a Patron!

Сьогодні у приміщенні “Вінницяоблводоканал” відбулися відкриті обговорення щодо нових тарифів на воду, які планує встановити обласне підприємство. 

Не зважаючи на те, що захід широко обговорювався в місті напередодні, а до містян лунали заклики взяти в ньому активну участь, до “Водоканалу” на Київську, 173 о дев’ятій ранку приїхали нечислені вінничани.

Переважно серед учасників – депутати обласної та міської ради, самі працівники Водоканалу, журналісти та навіть народна депутатка від правлячої партії.

 

Тож від обговорень на чутливу тему, в якій зацікавлені без виключення всі вінничани, можна було очікувати дебатів не стільки “господарських”, а передусім – політичних. Що зрештою і сталося.

 

“У підприємства купа проблем”

Захід розпочався з не тривалої презентації представника “Вінницяоблводоканалу”, в якій фахівець пояснював, як формується ціна на воду, перед якими проблемами постає підприємство, як страждає від відтоку кадрів, а також через борги.

На екрані в цей час демонстрували слайди з відповідною інфографікою, а паралельно пояснювали, що питання підняття тарифів – не в компетенції “Вінницяоблводоканалу”, адже такі рішення згідно із законом ухвалюють в НКРЕКП.

 

Представники підприємства зокрема намагалися пояснити, що в нові тарифи вони вкладають прогнозовані зростання цін на електроенергію та реагенти для очистки води, частину з яких доводиться імпортувати з-за кордону.

 

 

Окремо заступниця директора КП «Вінницяоблводоканал» Раїса Півторак обурювалася коментарями в соцмережах, в яких користувачі “фантазували”, буцімто вартість води, що її постачає в помешкання людей “Вінницяоблводоканал”, можна порівняти з мінералкою “Боржомі”.

Аби відповісти на такі закиди, на Водоканалі навіть підготували спеціальний слайд, щоб пояснити, що насправді вода в кранах – значно дешевша і за бутильовану, і за ту, що продається у вуличних автоматах.

 

Чому не проводять аудит? 

Проте присутніх передусім цікавила не стільки ціна, скільки якість води і стан самого підприємства. А ще те, чому підприємство, яке обслуговує понад 80% мешканців саме міста Вінниці, перебуває в обласній, а не міській комунальній власності. І вже на цьому етапі до обговорення активно підключилися народні обранці.

Так, емоційно і намагаючись перебувати перед об’єктивами, на ситуацію скаржилася народна депутатка від “Слуги народу” Ірина Борзова та представниця “Батьківщини” у міській раді Ганна Давиденко. Претензії депутаток адресувалися також Голові постійної комісії з питань бюджету, фінансів та обласних програм Вінницької обласної Ради Геннадію Мазуру, присутньому на обговореннях, а також очільнику Водоканалу пану Олександру Чернятинському.

Так, з вуст Борзової пролунало запитання-пропозиція, що підприємству потрібен якісний аудит, аби зрозуміти, звідки взялися багатомільйонні борги і що з цим можна зробити. На це Чернятинський парирував, що підприємство перевіряють регулярно, в тому числі й Контрольно-ревізійне управління за запитом СБУ, однак порушень в роботі не знаходять.

Геннадій Мазур же у свою чергу відповідав ще більш категорично:

– Область не буде з бюджету виділяти 1,2 мільйони на аудит, які потім будуть закладені в тариф! – відрізав голова комісії.

На цьому місці зі свого боку нагадаємо, що ще в березні між Вінницькою міською радою, в контексті можливого переходу Водоканалу з обласної у міську комунальну власність, було підписано договір з однію з найбільш авторитетних світових аудиторських компанії Deloitte. Компанія мала здійснити фінансово-господарський аудит діяльності Водоканалу та надати свої пропозиції щодо оптимізації її діяльності.

 

Проте за інформацією депутата обласної ради Андрія Ковальова, дотепер аудиторів Deloitte не допускають до ознайомлення з жодним документом КП “Вінницяоблводоканал”. 

 

Vежа зі свого боку ще вчора звернулася до Водоканалу з проханням підтвердити або спростувати цю інформацію та надати відповідні пояснення. У прес-службі “Вінницяоблводоканалу” нас запевнили, що 28 травня нам такі роз’яснення нададуть. Проте станом на 22:34 ми не отримали жодної інформації від підприємства з цього приводу. 

Зрешто, напруга в залі зростала: Борзова звинувачувала Мазура, що він її, жінку, перебиває, а Мазур нагадував Борзовій, що “тут не місцеві вибори”.

 

 

Тональність змінювалася, голос виступаючих зривався, проте люди в залі спостерігали за всім з певною долею критичності та недовіри.

“В усьому винен уряд”

Від запитання чому ж обласна рада досі не передає підприємство в підпорядкування міста, що його поставив Андрій Ковальов перед Геннадієм Мазуром, останній намагався ухилитися, вже майже полишаючи залу обговорення.

Проте на ходу сказав, що подібні рішення щодо інших дочірніх підприємств Водоканалу, яких за територіальністю таки віддали в на баланс відповідним органам місцевого самоврядування, “було помилковим”.

 

Зрештою у дискусію чиновників, яка жодним чином не модерувалася і чимдалі, тим більше скочувалася в балаган, втрутився Роман Яковлєв з ГО “Лютич”. Він поставив просте запитання: чому вода з-під кранів вінничан такої поганої якості та коли ця якість врешті покращиться.

На це взявся відповідати керівник Водоканалу Олександр Чернятинський. З його слів, вода відповідає затвердженим нормам безпечності, проте над покращенням її якості все одно працюють.

Чернятинський заявив, що ситуації міг би зарадити кредит Світового банку, проте поки що Водоканал не може отримати ці кошти:

 – Розумієте, процес загальмувався, тому що постійно змінюються уряди в країні. Вони не дають поки ці кошти, тому що дивляться на перестановки в Києві. Якби не уряд…

За словами представників Водоканалу, ці кошти підприємству вкрай потрібні, адже умови по кредиту дуже вигідні й за рахунок них підприємство могло би вживати заходів з енергоефективності та зменшення впливу на природне середовище.

Зрештою градус напруги знизився, коли всі згадали, що обговорення носить більше просвітницьких характер і не передбачає голосування за конкретні рішення. Останнє слово в будь-якому разі – за держрегулятором.

Які пропонуються тарифи

У “Вінницяоблводоканалі” розробили проекти тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на 2021 рік. Вони вищі за нинішні, і вінничан запрошують на відкрите обговорення. 

В комунальному підприємстві повідомили, що вони щороку в термін до 1 червня мають подавати до Національного регулятора  розрахунки проектів тарифів на наступний плановий рік. Таким чином, відповідно до розрахунків проектів, “Вінницяоблводоканал” пропонує встановити наступні розміри тарифів на 2021 рік:

– централізоване водопостачання 13,50 грн. (без ПДВ) за 1 м³ (наразі тариф становить 12,07 грн);
– централізоване водовідведення 7,38 грн. (без ПДВ) за 1 м³ (наразі тариф становить 6,21 грн).

Основними причинами необхідності встановлення нових тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на 2021 рік у “Вінницяоблводоканалі” називають такі:
– зміна тарифів на енергоносії;
– зміна цін на реагенти для очищення води;
– зміна законодавчо визначеного розміру заробітної плати;
– зміна цін на паливно-мастильні матеріали;
– зміна цін на матеріали для виробництва;
– зміна бази оподаткування;
– зміна амортизаційних відрахувань;
– зміна витрат пов’язаних з Другим проектом розвитку міської інфраструктури;
– зміна вартості інших складових тарифів.

Фото Ольги Мірошниченко

Читайте також: «Вінницяоблводоканал» отримає 40 мільйонів доларів від Світового банку на реконструкцію мереж

Читайте також: Депутат Ковальов: аудиторів з Deloitte не допускають до документів “Вінницяоблводоканал”. ВІДЕО

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.