Традиція «Водити Володара» на Вінниччині увійде до Національного переліку елементів культурної спадщини. ВІДЕО

11:09
Автор: Vежа
Become a Patron!

Великоднє гуляння «Водити Володара» на Вінниччині увійде до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини. Дійство триває три дні та включає в себе водіння хороводів та виконання народних пісень.

Як ідеться на урядовому порталі, Експертна рада рекомендувала Міністерству культури та інформаційної політики України включити до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини п’ять елементів, серед яких «Культура приготування українського борщу» та Великоднє гуляння «Водити Володара», яке побутує в селі Розкошівка Теплицького району, що на Вінниччині.

В основі цієї традиції лежить виконання спеціально приурочених до нього народних пісень та ігор, що здавна виконуються в Розкошівці, – йдеться у дописі на фейсбук-сторінці “Перелік елементів НКС Вінницької області при Управлінні культури і мистецтв”.

Відбувається гуляння протягом трьох днів. В перший день Великодня після служби в церкві люди розходяться по домівках та готуються. В обід жителі Розкошівки йдуть «водити Володара» або «на зайчика» – сходяться на Степок (місце, де раніше була церква та церковний двір).

Жінки та чоловіки, молодь стають в коло, взявшись за руки. Розпочинають хоровод піснею «Скриповеє колесо». До них приєднуються всі бажаючі. Діти формують своє коло і копіюють старших. Старі, хворі та немічні люди теж приходять на Степок. Вони підспівують та спостерігають за дійством.

Ті ж самі учасники хороводу, йдучи в інший бік, співають пісню «Орел поле виорав». Наступну пісню співають молодій парі, яка має побратися, або відбулися заручини, або тим, хто залицяється. Ці та інші хороводні і хороводно-ігрові пісні повторюються декілька разів на день, протягом трьох днів.

Третього дня на закінчення гуляння всі бажаючі учасники біжать так-званої «Довгої лози», починаючи від Степка, де відбувалось дійство, до центру села. Стає пара, взявшись за руки вище себе. Друга пара, пробігаючи попід підняті руки наперед, зупиняється, стає, як перша пара,піднявши руки і даючи можливість пробігти наступним. Всі разом роблять живий коридор, співаючи «Довгої лози».

 

Окрім культури приготування борщу та Великоднього гуляння, до Національного переліку увійдуть: технологія створення клембівської сорочки «з квіткою», Борщівська народна вишивка та Карпатське ліжникарство.

У серпні МКІП включило до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини три елементи – Звичай виконувати танець Аркан з Ковалівкою в Печеніжинській ОТГ, Мистецтво виготовлення звукової глиняної забавки «Валківський свищик» та Технологія виготовлення «воскових» вінків на Вінниччині.

Як ідеться на сайті Міністерства культури та інформаційної політики України, формують такий перелік задля дослідження, збереження та популяризації традиційної народної культури.

У 2008 році Україна приєдналась до Конвенції ООН про охорону нематеріальної культурної спадщини, цілями якої є, зокрема охорона та забезпечення поваги до нематеріальної культурної спадщини спільнот, груп та окремих осіб, підвищення рівня знань про важливість нематеріальної культурної  спадщини та забезпечення її взаємного визнання. Також – здійснення міжнародного співробітництва та надання допомоги.

Читайте також: Традицію приготування короваю на Вінниччині офіційно визнали елементом культурної спадщини. ВІДЕО

Читайте також: “Картоплю по-уланівські” хочуть зробити об’єктом нематеріальної культурної спадщини

Читайте також: Скельно-печерний оборонний комплекс на Вінниччині планують подати до Державного реєстру пам’яток

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.