“Толока на Дьогтянці”: як вінничани долучились до прибирання малої річки. ФОТОРЕПОРТАЖ

15:35
Автор: Ольга Каплун
Become a Patron!

Цього суботнього ранку, 23 жовтня, близько трьох десятків вінничан зібрались, щоб разом прибрати територію вздовж однієї із малих річок у Вінниці – Дьогтянця. В майбутньому тут хочуть зробити природну зону відпочинку, аби жителі прилеглих будинків тут відпочивати.

Як і було анонсовано на фейсбук-сторінці події “Толока на Дьогтянці. Приберемо малу річку!”, вінничани, які мали бажання цієї акції, зібралися об 11:00 на трамвайній зупинці Максимовича, де їх очікували організатори події (проєкт “Малі річки Вінниці”, “Інститут розвитку міст” і “Енергоефективна Вінниця”).

До сьогоднішнього заходу, тижнем раніше, комунальні служби долучилися до ініціативи та прибирали сміття на локації біля річки, якого, кажуть, було  дуже багато. Це, зокрема, побутове та будівельне сміття, гілля, пляшки, дитячі іграшки, матраци та інші предмети.

Сьогодні ж вже активісти та вінничани розпочали роботу, розподілились по зонах прибирання навколо річки. Зауважимо, що після прибирання комунальниками, сміття на локації було відносно небагато. В основному це були пляшки, папірці та етикетки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“VежА” запитала учасників акції, чому вони вирішили прийти на суботнє прибирання і що думають з приводу цієї ініціативи.

Вінничанка Катерина залучила до прибирання свою подругу Наталію і була задоволена організацією події:

Я взагалі навчаюсь у Шевченка на “урбаністиці”. Влітку тут проходила виробничу практику в “Інституті розвитку міст”. Я була в цьому проєкті, протягом шести тижнів ми досліджували цю річку і я слідкую за цією темою. Я приємно вражена, бо тут справді достатньо людей. Дуже приємно бачити, що люди цим цікавляться. Я не очікувала, що тут будуть представники прилеглих будинків, класно бачити, що люди починають звертати увагу на такі проєкти у своєму місті та на територію навколо своїх будинків.

Серед тих, хто долучився до ініціативи, був голова правління і засновник Вінницької обласної громадської організації риболовлі “ВЕЛЕС” Вадим Семенець, який розповів, що тема прибирання річок йому близька:

Я дізнався про цю ініціативу з “Фейсбуку”. Сьогодні я сам, проте прибиранням території коло річок та берегів я зі членами своєї організації займаємось вже більш як десять років. Я вражений, що прийшло стільки людей, думав, що буде менше, – розповідає чоловік.

Вінничанка Лариса Малицька прийшла на прибирання з сином-підлітком, оскільки ця тема їй близька:

Я слідкую за “Малими річками” та “Інститутом розвитку міст” та давно цим цікавлюсь. Була з ними на всіх їх експедиціях малими річками, зокрема, і цією річкою. Тут було дуже брудно, а тепер чистіше. Дуже класна тема, щоб на цьому місці була більш природна зона відпочинку для людей. Я переймаюсь цим і люблю своє місто та щаслива, що є люди, які також свідомі та переймаються цим. Тут, на прибиранні є три мої подруги зі своїми дітками, і я максимально поширюю інформацію, проте не всім це відгукується, але це їх життя і їх вибір, хто хоче – той приходить. Роблю від себе, що можливо.

Пенсіонерка Людмила Станіславівна розповідає, що люди її віку шукають в місті природні зони відпочинку, і коли вона побачила оголошення про прибирання, радо долучилась до заходу:

Я тут проживаю по Лялі Ратушної. Я мрію завжди, щоб тут культурно відпочивали і пенсіонери, і діти, щоб це була природна зона. Я давно про це мріяла і дуже задоволена, що цим зайнялись. Я побачила оголошення на дверях свого будинку. Сьогодні прийшла сама. Я очікувала, що буде ще більше людей.

 

Також під час події організатори та представники влади розповіли про важливість подібних ініціатив.

 

Головний архітектор міста Євген Совінський наголосив, що дуже важливо дати містянам можливість мати природні зони відпочинку, де можна провести час в урбанізованому місті. Він додав, що “природа повертається в інфраструктуру міста”.

Як розповів заступник міського голови Андрій Очеретний, завданням наразі є те, щоб малі річки залишались в хорошому стані та були доступні для людей:

У нас по місту Вінниці близько 37 малих річок. Це все притоки нашого Бугу. І ви бачите, що ми, мабуть, єдина в Україні громада, яка розвиває річку Південний Буг шляхом чистки. І ми хочемо цей досвід поширити хоча б на Південний Буг, який вище нас, щоб ми мали якісну питну воду. Оскільки сьогодні основне джерело питної води – це Південний Буг у нашому місті. Ці всі 37 приток Бугу, якщо ми їх освоїмо та очистимо, буде хорошим підґрунтям для покращення питної води в самому Південному Бузі. Наша ідея – це розвиток малих річок.

Також Андрій Очеретний додав, що ідею про збереження малих річок в хорошому стані важливо передати також іншим людям, щоб вони дбайливо ставились до території, яка прилягає до річки Дьогтянець. Оскільки якщо сьогодні відбудеться прибирання, то поблизу малої річки буде приємно перебувати, проте через певний час знову відбудеться забруднення території самими містянами.

Координаторка цього проєкту, Яна Чайковська, зазначила:

Проєкт “Малі річки” стартував зовсім нещодавно і ми проводили кілька експедицій, щоб спуститись до цих річок і подивитись, в якому вони стані. І сьогодні ми вже переходимо до найпростіших кроків, і починаємо з того, що можемо зробити – це винести ту купу сміття, яка вже давно є на берегах цих річок. За нашою основною метою – ми хочемо, щоб всі малі річки Вінниці були синьо-зеленими коридорами до нашої громади для води, флори, фауни та для людей. Щоб кожен мав доступ побути серед природи та води, тому що насправді у місті її багато. Тобто ми можемо відпочивати не лише на березі великої річки, але й на берегах ось цих маленьких річок, – розповіла Яна Чайковська.

Також Яна Чайковська розповіла “Vежі”, що займається проєктом малих річок близько року:

Ми починали з дослідження взагалі того, що відбувається. Які структури у місті до цього дотичні, скільки всього є річок, які державні норми існують стосовно цих річок. З літа ми почали виходити до малих річок та працювати над тим, щоб покращити їх. Ця територія – це наша пілотна локація, тобто з цієї річки ми хочемо розпочати. До цього були ініціативи по прибиранню малих річок, була ініціатива “Врятуй малу річку”, але це було не постійно. Ми ж наразі хочемо зробити сталий підхід, після цього прибирання у нас заплановані інші заходи. Наша мета – прибирання цього коридору, для того, щоб зробити доступ до пілотної локації на Келецькій, де хочемо зробити природну зону відпочинку.

Організатори зазначили, що після більшої частини прибирання о 13:00 на вінничан чекало обговорення проєкту “Малі річки”, а також обід та кава-брейк.

Фото Зорини Гаджук

Читайте також: З лекціями та майстер-класами: як почався перший урбаністичний фестиваль “Майстерня громади” у Вінниці. ФОТОРЕПОРТАЖ

Читайте також: Курс на зелений розвиток: головні тези з “ДІЛИ еко форуму” у Вінниці. ФОТО

Читайте також: У Вінниці за півроку склали 50 адмінпротоколів за забруднення струмків

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.