З лекціями та майстер-класами: як почався перший урбаністичний фестиваль “Майстерня громади” у Вінниці. ФОТОРЕПОРТАЖ

16:35
Автор: Богдан Будай
Become a Patron!

В суботу, 2 жовтня, у Вінниці відбувся перший урбаністично-культурний фестиваль “Майстерня громади”, метою якого організатори називають обмін досвідом та обговорення ідей між вінничанами та мешканцями територій, що минулоріч приєдналися до громади. Впродовж дня у Вінницьких Хуторах організували кілька лекцій та майстер-класів, за відвідування яких можна було виграти гамак, намет або велосипед, а також спортивні активності. Ввечері ж на головній сцені виступали молоді гурти Вінниці.  

Як стартував перший урбаністичний фестиваль у Вінницьких Хуторах ‒ в нашому фоторепортажі.

Стартував фестиваль близько 12:00, і вже за годину на локації діяли фудкорт та різноманітні майстер-класи. Також для мешканців громади, гостей та учасників фестивалю розпочався тренінг з надання першої домедичної допомоги та користування автоматичним зовнішнім дефібрилятором.

 

 

 

 

Варто зазначити, що на початку вересня у Вінниці стартував проєкт “АЗД рятує життя”. Тоді стало відомо, що в публічних місцях Вінниці встановлять шість автоматичних дефібриляторів, які можуть бути використані у випадках, коли у людини зупиняється серце й необхідно терміново провести серцево-легеневу реанімацію, аби врятувати життя. Детальніше про старт проєкту ‒ за ЦИМ посиланням. На сьогодні навчання в рамках ініціативи тривають. Загалом заплановано 12 тренінгових навчань для майже 200 учасників.

Майстер-клас з рогозоплетіння та виставку виробів з рогози презентувала майстриня Галина Заєць. Поруч також стартував майстер-клас з ткацтва від “Vereta”. Паралельно на локації діяли майстер-класи з малювання, в тому числі й аквагримом, корт для гри в бадмінтон, а також книжкова виставка. Враховуючи, що на локації розташовано дитячий майданчик, дітлахи також могли зайняти себе і тут. З головної сцени в цей час саме подекуди звучали поодинокі рифи музикантів, які проводили саунд-чек перед вечірніми виступами.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Водночас, початкова програма фестивалю зазнала певних змін, і запланованої велоекскурсії не відбулося.

Невдовзі почалась і лекційна програма. Зокрема, в рамках лекції з вимог дотримання правил благоустрою начальник КП “Муніципальна варта” Віталій Чигур розповів, що найбільше порушень інспектори фіксували в сфері утилізації сухих рослин. І хоча проблема залишається актуальною, на сьогодні на території Вінниці кількість виявлених випадків спалювання трави знизилася в рази. Водночас, питання є більш актуальним для новоприєднаних територій.

Це дійсно була проблема в певний час, коли наші вінничани спалювали відходи рослинного походження. Якщо порівняти, в 2014 році ми виявили півтори сотні таких правопорушень, то цьогоріч ‒ близько 20. Це говорить про те, що вінничани стали свідоміші і навчилися вже упорядковувати такі відходи. Мається на увазі компостування, використання для обігріву будівлі чи приготування. Проблема залишається (актуальною – прим. авт.) саме на новоприєднаних територіях, ‒ зазначив посадовець.

 

За його словами, в приєднаних населених пунктах з початку року інспектори “варти” проводили превентивні заходи. Працівники роз’яснювали існуючі правила та, якщо і виявляли порушення, то лише попереджали про це. Однак з настанням осені, коли чимало людей спалюють сухе гілля та листя, порушників каратимуть згідно з усталеними правилами.

До речі, на сьогодні на цю проблему звернули увагу і органи центральної влади. Ми бачимо, що з цією проблемою боряться не тільки у Вінниці, а й в інших обласних центрах. Нещодавно я був на конференції, на якій обговорювали питання спалювання відходів. То стало відомо, що у Вінниці найменше виявлено випадків спалювання відходів рослинного походження. Це говорить про те, що ми вчимося якимось законним діям, як поводити себе з відходами. Є, звісно, над чим ще працювати, і ми будемо вдосконалювати свою роботу, ‒ додав Віталій Чигур.

Під час лекції він нагадав, що рослинні відходи, замість спалювати, можна компостувати, використовувати для обігріву помешкань. Варто зазначити, що, згідно з розпорядженням Вінницького міського голови, на території громади сформовано 8 мобільних груп, які виявляють порушників. Також очільник варти нагадав присутнім про інші правила благоустрою, з якими можна ознайомитися за ЦИМ посиланням.

В той же час на іншій локації тривала лекція від керівниці відділу урбаністики КП “Інститут розвитку міст” Вікторії Кравчук. На прикладі таких проєктів, як теперішня реконструкція парку “Хімік” та майбутнього проєкту “Альтман сквер”, фахівчиня хотіла розповісти мешканцям приєднаних громад, як можна ефективно співпрацювати з владою з метою вирішення своїх проблем чи нагальних потреб.

‒ Такий шлях, який пройшли ми, вони теж можуть пройти і навіть не чекати представника влади, який до них прийде і це все організує. Коли є проблема, коли навколо неї об’єднуються люди, організовується більш активна людина, яка готова взяти на себе цей процес. І вона має “зчитати” загальну думку людей. Це не кожна окрема думка громадян, а ніби середнє значення. Парк “Хімік” ‒ це такий кейс, який можна десь повторити. Наприклад, тут, на цьому місці, може бути якась забудова. Люди мають зібратися та сказати, що в них є потреби, наприклад, в парку. Інші люди можуть захотіти іншу локацію. І вони мають між собою домовитись.

І дуже важливо, коли створюється щось, має бути розуміння, для кого це. Я наводила, як приклад, нашу роботу щодо “Альтман-скверу”. Коли ми проводили обговорення з людьми, які там живуть, вони сказали, що їм в жодному разі не потрібен дитячий майданчик. Тому що там майже немає дітей, більшість людей літнього віку, і вони були занепокоєні можливим шумом. Коли проєктується будь-що, необхідно спілкуватися з людьми. Від такої радянської моделі, коли відбувається забудова за визначеним планом без опитувань населення, ми намагаємося відходити. Це має бути більш відкрита модель. Наприклад, в парку “Хімік” планується створення “Лави добросусідства”. Бо люди там дружні, вони дійсно знають одне одного, в них viber-чат є. Тому там буде лавка, на якій зможуть сісти 100 людей одночасно, ‒ розповіла Vежі керівниця відділу урбаністики.

 

 

Невдовзі розпочалася також презентація проєктів цьогорічного конкурсу “Бюджет громадських ініціатив”. Один з проєктів презентував Сергій Десяк, один з авторів проєкту під назвою “Авалон Парк у Стадниці ‒ сімейний відпочинок біля озера”. Це великий проєкт, суть якого полягає у створенні тематичного парку, заснованого на європейських лицарських легендах. Він, за словами авторів, має улюбленим місцем дозвілля місцевих мешканців, проведення історичних фестивалів та новим туристичним магнітом Вінницької громади.

Парк поєднає два озера, екологічну стежку біля озер, інсталяцію-мурал “Авалон”, педжент та гойдалку “Гігантські кроки”. Вартість реалізації проєкту оцінюється в понад 1 мільйон гривень. Детальніше про всі проєкти, за які можна проголосувати в рамках цьогорічного “Бюджету громадських ініціатив”, можна дізнатися за ЦИМ посиланням.

Варто зазначити, що проєкти по старостинських округах винесені в окрему номінацію цьогорічного конкурсу. За словами представників департаменту правової політики, по одному старостинському округу може бути здобути перемогу один великий проєкт та один малий. Голосування триває з 1 по 15 жовтня.

Паралельно відбувалося обговорення “Водойми для громади: вода, міста і клімат”. Представниця “Інституту розвитку міст” Янна Чайковська, зокрема, розповіла, що в рамках проєкту планується створити суцільні коридори для малих річок міста.

О 15:00 відбулося офіційне відкриття фестивалю.

Сьогодні ми з вами проведемо перший такий фестиваль для того, щоб ви могли ознайомитися, які механізми існують в місті. Для того, щоб ви знали, як долучатися та як покращувати свою територію. І символічно, що саме тут, на Вінницьких Хуторах, а не в центрі міста, ми з вами спілкуємось. Для того, щоб всі ви мали можливість долучитися до покращення саме вашої території, ‒ відзначив на відкритті секретар Вінницької міської ради Павло Яблонський.

Відразу після відкриття розпочалася тривала дискусійна панель “Об’єднання в громаду: переваги і виклики” за участі заступника міського голови Андрія Очеретного, старости Деснянського старостинського округу Галини Обливач, директорки “Інституту розвитку міст” Валентини Ткачук, яка виступила модераторкою дискусії, старости Вінницько-Хутірського округу Владислава Кривешка, старости Стадницького округу Владислава Яклюшина та регіональної координаторки офісу “GIZ” у Вінниці Надії Богатиренко.

Близько 16:00 розпочалися лекції “Туризм як фактор стратегічного розвитку громад” від департаменту маркетингу і туризму та “Зелені загрози”, в рамках яких слухачам розповіли про небезпеку інвазійних рослин. До останніх, наприклад, відносяться: робінія звичайна, дуб червоний, амброзія полинолиста, золотушник канадський, дикий виноград та борщівник.

Інвазійні (інвазивні) види — алохтонні види зі значною здатністю до експансії, які розповсюджуються природним шляхом або за допомогою людини й становлять значну загрозу для флори й фауни певних екосистем, конкуруючи з автохтонними видами за екологічні ніші, а також спричиняючи загибель місцевих видів.

Також протягом всього дня організатори фестивалю спільно з волонтерами створювали дерев’яні конструкції, які можуть служити столами або місцями для сидіння біля лісу. Свої вироби майстри залишили громаді.

 

 

 

 

До слова, в ході фестивалю відвідувачі могли отримати спеціальні призи за відвідування лекцій та майстер-класів. Так, на інформаційній точці на вході відвідувачі могли отримати мапу заходу, внизу якої було розміщено відривну лінію. На цій лінії гість, вписавши свої прізвище та ім’я, а також номер телефон, та відвідавши лекції чи майстер-класи, міг отримати відмітки. Ті, хто зібрав три відмітки, міг претендувати на отримання гамаку, намету або велосипеди. Детальніше про переможців цієї імпровізованої “лотереї”, “Урок живої історії” від “Центру історії Вінниці” та вечірню концертну програму — читайте в наступному нашому матеріалі.

Фото – автора

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.