“Стан “холодної війни”: вінницькі судді виносять рішення на користь Московського патріархату

16:34
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Парафіянам Російської православної церкви у Вінницькій області задовольнили два позови у справах щодо законності реєстрації переходів релігійних громад до ПЦУ. У одному випадку суд визнав перехід до Православної церкви України законним.

Про це Vежі повідомив Ігор Салецький, начальник Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації, та стало відомо з ЄДРСР.

Нагадаємо, після отримання томосу в січні 2019 року релігійні громади по всій Україні почали масово переходити до Православної церкви України. Так, станом на 29 травня 2020 року віряни 240 православних громад Вінниччини розпочали процедуру зміни підлеглості та перехід у підпорядкування ПЦУ, з них 200 завершили процедуру зміни підлеглості шляхом реєстрації статуту релігійної громади у новій редакції.

В деяких випадках прихильники РПЦ у різних релігійних громадах звернулись до суду, аби скасувати реєстрацію таких переходів. Так, у Вінницькій області 47 релігійних громад Московського патріархату судились щодо нібито незаконної перереєстрації релігійних громад до Православної церкви України.

Щодо трьох з них суди першої чи апеляційної інстанції вже винесли своє рішення. Так, у цивільній справі за позовом релігійної громади РПЦ у селі Гунча Гайсинського району до Управління у справах національностей та релігій суд став на бік відповідача.

Вінницький міський суд 13 травня не визнав перехід Релігійної громади храму Косми і Даміана села Гунча до ПЦУ незаконним та стягнув з позивача 10000 гривень за послуги правничої допомоги громаді Православної церкви України, яка була третьою особою в суді.

Разом з тим, у двох випадках в господарських судах судді стали на бік Російської православної церкви.

Так, у справі за позовом релігійної організації “Управління Могилів-Подільської Єпархії Української православної церкви (МП – авт.)” до Управління у справах національностей та релігій та релігійної громади Свято-Успенського храму с. Велика Кісниця Ямпільського району (ПЦУ) Господарський суд Вінницької області став на бік позивача.

Так, суддя Яремчук задовольнив позов повністю та вирішив скасувати реєстраційні записи та дії Управління у справах національностей та релігій. Як повідомив Ігор Салецький, наразі на означене рішення подали апеляційну скаргу.

У схожій справі, однак уже за позовом релігійної громади Української Православної Церкви (МП) смт. Вапнярка Томашпільського району суддя Тварковський задовольнив позов частково, визнавши незаконними значну частину реєстраційних дій.

В цьому випадку Управління у справах національностей та релігій також звернулось з апеляційною скаргою, яку, зрештою, судді Північно-західного апеляційного господарського суду не задовольнили, залишивши рішення Тварковського без змін.

Ілюстративне фото

І хоча наразі державний реєстратор виконав це судове рішення (рішення апеляційного суду вступає в силу з моменту проголошення), релігійна громада Святого Апостола Андрія Первозванного смт. Вапнярка ПЦУ (яка була другим відповідачем), за словами Салецького, подала касаційну скаргу.

Як пояснив Vежі Олександр Горенюк, голова Вапнярської селищної ради, наразі між представниками ПЦУ та Московським патріархатом немає фізичного протистояння. Обидві релігійні громади після рішення апеляційної інстанції фактично не мають юридичного статусу.

Так, громада Православної церкви України користується будівлею місцевого храму, а віряни Московського патріархату відреставрували та пристосували під служіння приміщення без цільового призначення.

Йде агітація і підвіз постійний вірян так званих (з боку МП – авт.), які приїздять автобусом, навіть в порушення норм карантину. Живий приклад – на вчорашній день, коли йшло богослужіння у двох будівлях.

В одній, Православної церкви України, з дотриманням всіх карантинних вимог, відстані. І абсолютно протилежне спостерігається, коли автобус привозить вірян (Московського патріархату – авт) чи, як їх назвати навіть… тітушок, з Томашполя і прилеглих сіл. Централізовано завозить цих людей. Начебто вони приїхали молитися до вапнярського храму – зазначив Олександр Горенюк.

Зі слів селищного голови, була домовленість дочекатись завершення судового розгляду справи – наразі ситуація тримається на рівні “холодної війни”.

Як повідомив Ігор Салецький, станом на 29 травня 2020 року в судах різних інстанцій у судах відкривали 66 проваджень щодо визнання перереєстрації незаконною. З них значну частину, зокрема, адміністративних проваджень закрили, однак у багатьох населених пунктах конфлікти все ще тривають.

Нагадаємо, 26 грудня 2018 року набрав чинності закон 2662-VIII, згідно з яким Українська православна церква Московського патріархату має змінити назву і вказати свою приналежність до Росії.

Згідно із законом, релігійна організація чи об’єднання, яка є частиною іншої структури, керівний центр (управління) якої знаходиться в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та тимчасово окупувала територію України, зобов’язана у своїй повній назві відображати таку приналежність.

Фото з архіву

Читайте також: Вінницькі суди закрили більшість справ за позовами прибічників Московського патріархату

Читайте також: Суд не визнав слідчу в справі Салецького упередженою. ФОТО

Читайте також: У начальника “релігійного” управління Вінницької ОДА відбулися обшуки та вилучили документи

Читайте також: Поразка російської церкви: суд у Вінниці закрив провадження за позовом МП проти парафіян ПЦУ

Читайте також: Суд у Вінниці зупинив провадження про “повернення” Спасо-Преображенського собору Московському патріархату

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.