Результати перевірки вінницької тюрми: клітка з мотузками, їжа в газетах та пліснява. ФОТО

12:29
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

У Вінницькій установі виконання покарань під час повторного моніторингу виявили численні порушення. Зокрема, там знайшли металеву клітку з мотузками, яка могла використовуватися для тримання в’язнів. А у палатах та камерах інфекційного ізолятора для хворих на туберкульоз стіни були вражені пліснявою.

Як повідомляють на сайті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, перевірку здійснювали працівники Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини та представники громадських організацій  до установи.

Попри це, у Вінницькій установі виконання покарань (№1) відбулися деякі позитивні зміни. Опитавши близько чотирьохсот засуджених та осіб, узятих під варту, члени моніторингової групи не отримали жодної скарги на дії персоналу чи інформації про прояви жорстокого або такого, що принижує людську гідність поводження чи покарання.

Однак моніторингова група виявила в одному з приміщень облаштовану металеву клітку з мотузками, яка могла використовуватися для тримання в’язнів та розцінюватися як жорстоке поводження з в’язнями. Як пояснило керівництво, вказана клітка не використовується та на виконання вимог моніторингової групи буде демонтована.

  

В звіті підкреслюється, що більшість будівель установи було збудовано близько 200 років тому. Через зношеність комунікацій в установі постійно відбуваються прориви каналізаційної мережі та системи водопостачання.

Так, підтоплені каналізаційними стоками стіни камер нижніх поверхів вкриті грибком та пліснявою. Частина несучих стін вкриті небезпечними тріщинами. Зношена система вентиляції та напівзруйновані вікна камер не забезпечують доступу свіжого повітря та природного освітлення.

Частина камер установи потребує негайного ремонту та не може використовуватись для утримання в’язнів за санітарно-гігієнічними вимогами. Через це подекуди порушуються норми житлової площі.

Крім цього, деякі проблеми були виявлені повторно. В частині камер санітарні вузли були забиті та не відгороджені від приміщення для сну перегородками та дверцятами, що порушує право в’язнів на їх приватність.

Спальні місця в’язнів з низьким статусом не забезпечені простирадлами та ковдрами, яких на складі є у достатній кількості. З порушенням людської гідності засудженим доводиться спати на брудних та старих матрацах. Через відсутність санітарної обробки камер та неохайність в’язнів, у декількох камерах виявили тарганів.

В окремих камерах виявили порушення Закону України «Про попереднє ув’язнення» щодо роздільного тримання засуджених та осіб, узятих під варту. Також, зокрема, з’ясували, що в’язні, яких вивозять на судові засідання у місті Вінниця та Вінницькій області, отримують сухі пайки, замотані у звичайну газету.

Під час моніторингового візиту встановили й порушення права в’язнів на охорону здоров’я та медичну допомогу. Так, засуджені та ув’язнені, які прибували до установи, не проходили санітарну обробку, через що медичні працівники не контролювали стан їхнього здоров’я під час утримання в установі.

В збірному відділенні та лазні були відсутні медичні кабінети для проведення медичних оглядів. Огляд в’язнів при прибутті до установи та перед миттям медичний працівник здійснював у неналежних умовах з порушенням права на приватність та в присутності сторонніх осіб (інших в’язнів та працівників установи), що призводило до порушення лікарської таємниці.

Палати та камери інфекційного ізолятора для хворих на туберкульоз засуджених були у вкрай незадовільному санітарно-технічному стані: стіни уражені пліснявою, каналізаційна мережа функціонувала з перебоями.

  

Засуджених, хворих на туберкульоз не завжди виводили на прогулянку, що не дозволяло належним чином організовувати протиепідемічні заходи в камерах інфекційного ізолятора, а саме – робити вологе прибирання з використанням дезінфікуючих засобів, кварцування та здійснювати належне провітрювання, що свідчить про недотримання вимог інфекційного контролю за туберкульозом.

За результатом моніторингового візиту до Вінницької установи виконання покарань, Міністерству юстиції України, Генеральній прокуратурі України та іншим органам влади представники Секретаріату спрямують відповідний звіт із зазначенням виявлених порушень прав в’язнів та наданням рекомендацій щодо їх усунення.

Фото – ombudsman.gov.ua

Читайте також: Як у вінницькій тюрмі вчилися придушувати “бунт ув’язнених”. ФОТОРЕПОРТАЖ

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.