Профорієнтаційна робота, мікрогранти та компенсаційні програми: Вінницький обласний центр зайнятості розповів про допомогу ВПО

20:35
Автор: Vежа
Become a Patron!

З початку повномасштабного вторгнення рф послугами обласної служби зайнятості скористались 3862 переселенців, а працевлаштовано було 899 таких осіб. 

Як повідомляє Вінницька ОВА, про це та про основні напрямки роботи з ВПО розповіла директорка Вінницького обласного центру зайнятості Галина Скоковська.

Вже з травня 2022 року переселенці через службу зайнятості могли:

– звільнитись з попереднього місця роботи,

– розірвати трудові відносини,

– отримати статус безробітного (без документів)

– отримати допомогу по безробіттю.

Працюючи з сімома реєстрами, служба зайнятості мала можливість ідентифікувати особу та за потреби зробити перерахунок по безробіттю.

Також проводилась профорієнтаційна робота. Людям допомагали знайти відповідну роботу згідно з планом працевлаштування. Якщо такої на ринку праці у Вінницькій області не було, то пропонувались ті вакансії, які давали роботодавці до служби зайнятості. На замовлення роботодавця пропонувалось і профнавчання таких безробітних. Тільки у 2023 році вдалось навчити 750 осіб. Що стосується ВПО, вони не виявляли особливого бажання навчання, тому лише 13 осіб отримали послуги з профнавчання. У 2022 році таких осіб 20.

Якщо у внутрішньо переміщених осіб було бажання започаткувати власну справу, то Уряд в рамках програми “ЄРобота” через службу зайнятості впроваджував програму “Власна справа”. Так, отримання мікрогрантів зацікавило ВПО, як і загалом населення Вінниччини. У 2022-му році до служби зайнятості подали 190 заяв. Таких мікрогрантів надали на 44 мільйони.

Зокрема 20 переселенців теж отримали мікрогранти для започаткування власної справи або розвитку бізнесу. У 2023-му році 17 ВПО отримали мікрогранти для започаткування власної справи. Серед громадян Вінниччини 148 осіб отримали позитивне рішення щодо надання мікрогрантів на суму 35,5 мільйона гривень.

Діють і компенсаційні програми від служби зайнятості, які запрацювали у квітні цього року. Це компенсація витрат роботодавцям на оплату праці за працевлаштування зареєстрованих, як безробітних з-поміж ВПО. Упродовж 2022-го року такого не було, а в січні – червні працевлаштували дві особи ВПО.

Громадські та інші роботи тимчасового характеру – теж можливість працевлаштуватись переселенцям від служби зайнятості. Нею користуються зареєстровані безробітні й місцеві громади, тому що громадські роботи організовуються органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади. Торік 694 безробітні брали участь в роботах тимчасового характеру, а 88 – у громадських роботах. З-поміж переселенців це лише чотири особи. І ще чотири особи цього року, не зважаючи на те, що інші безробітні використовують такий вид зайнятості.

Вінницька область в травні 2023-го року приєдналась до проєкту «Армія відновлення». Він був запропонований урядом восени 2022-го року для залучення людей, які тимчасово втратили роботу, до відбудови країни через виконання ними суспільно корисних робіт. Внутрішньо переміщених осіб не долучались. 

Нагадаємо, тоді безробітних залучали для облаштування, ремонту та упорядкування місць для потреб Збройних сил України та інших військових формувань у Могилів-Подільському районі. Планувалось залучення ще 10 осіб для робіт з підтримання у готовності захисних споруд цивільного захисту, пристосування існуючих наземних або підземних приміщень під найпростіші укриття у Гайсинському районі.

Ще один вид зайнятості, який, як зазначено, набирає обертів, це видача ваучерів на навчання. Їх видають незареєстрованим безробітнім. Там сім категорій громадян, в тому числі – і ВПО, які мають право на отримання ваучерів. Це документ, який дозволяє навчатись ВПО за тією спеціальністю та тому навчальному закладі, що вони оберуть. Навчання за ваучером – це перепідготовка, підвищення кваліфікації.

На Вінниччині це 153 навчальних заклади, де можна здобути освіту на іншому освітньо-кваліфікаційному або професійно-кваліфікаційному рівні за 123 професіями. Перелік навчальних закладів, спеціальностей, навчання за ваучером є на сайті Міністерства освіти та Державного центру зайнятості.

Обласна служба зайнятості видала 230 ваучерів і лише 11 для ВПО, тому що від них заяв більше не було. Вони навчаються за спеціальностями: водій автотранспортних засобів, плодово-овочівник, тракторист-машиніст, водій тролейбуса, кондитер, молодша медична сестра.

Нещодавно служба зайнятості проводила опитування ВПО за тими контактами, які надало Міністерство соцполітики, видаючи довідку про внутрішньо переміщену особу. Вони отримали інформацію, що ця категорія людей хоче працевлаштуватись. По Вінницькій області отримали 1882 контакти. Зідзвон був з метою пропозиції послуги працевлаштування або інших активних програм, які може запропонувати служба зайнятості.

Згідно з опитуванням, 887 осіб не вийшли на контакт, а 1105 – люди, з якими вдалось поговорити телефоном. Так, 850 – повідомили, що не потребують допомоги служби зайнятості з працевлаштування, 51 особа перебуває за кордоном або на тимчасово окупованій території, 28 вже отримали послуги служби зайнятості. Зокрема три особи працевлаштовані і один брав участь у громадських роботах.

Директорка Вінницького обласного центру зайнятості каже, що до них звертаються, наприклад, мами з дітьми, які не можуть знайти роботу. Їм потрібен дитячий садочок або якийсь супровід. Служба зайнятості також може надавати такі послуги. Вони зустрічаються з місцевими громадами, озвучують проблему, намагаються допомогти не тільки з працевлаштуванням, а й вирішити побутові чи соціальні проблеми. У них це послуга “Супроводження” або “Працевлаштування за підходом кейс-менеджменту”. З-поміж ВПО 13 зареєстрованих безробітних отримали такі послуги.

Роботодавці цього року подали заяви, що працевлаштували 261 особу ВПО. Вони також заявляли, що хотіли скористатись постановою Уряду для отримання компенсації по виплаті заробітної плати, фактичних витрат в розмірі 6700 тисяч гривень (за працевлаштування переселенців). Зазначено, що такі кошти повертаються за два місяці роботи ВПО.

Як додає Галина Скоковська, це теж стимулює роботодавців для прийняття на роботу переселенців. Навіть тих, хто не був зареєстрований в службі зайнятості, як безробітний (вони можуть працевлаштовуватись самостійно). Але про їх працевлаштування відомо із заяв від роботодавців.

Відео – Вінницька ОВА, ілюстративне фото – rrda.rv.gov.ua

Читайте також: Майже двадцять осіб залучили з Вінниччини в рамках проєкту «Армія відновлення»

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.