Публікації за датами

  • 05 Вересня/ 14:15

    Vinnytsia

    Публікація05.09.1814:15

    Автор:Катерина Дядюк

    Подарунок до Дня Міста: вінницькі художники малюють четвертий мурал «Фантастичний гербарій». ФОТО

У Вінниці в рамках мистецького проекту «VIN ART CITY» розпочали малювати останній мурал із п’яти запланованих. Це «Фантастичний гербарій» по вулиці Замостянській, 59, який складатиметься з двох частин.

Художник Олександр Никитюк, куратор проекту «VIN ART CITY», розповів, що цей мурал – найбільший і найскладніший у цьому році. Складність полягає в тому, що його автор, Олександр Марченко, розробив дизайнерський малюнок велетенських рослин, який потрібно укласти дуже точно, бо «кожна рисочка грає свою роль».

Для того, щоб нанести ескіз на дев’ятиповерхівку, художнику довелося працювати пізно ввечері з проектором, однак він каже, що це було не найскладнішим.

Олександр Марченко Фантастичний гербарій

– Над цією частиною муралу я працюю десь тиждень, – розповів художник Олександр Марченко. – Складність в тому, що фактура стіни трохи ускладнює роботу і більше часу займають підготовчі роботи: спершу ґрунтовки, щоб фарба не так вбиралась у стіну, потім створення фону, і тільки після цього накладається малюнок. Щоб його нанести, з проектором в нас пішло дві години, і переносили одразу фарбою, а не вугіллям, як це робимо зазвичай, бо інакше було би погано видно. До Дня Міста маємо встигнути доробити першу частину, але все залежить від того, якою буде погода. Поки нічого загадувати не можу, бо в процесі малюнок коректується, щось змінюється, щось додається, бо ескіз – це одне, а жива стіна – трохи інше.

 

Також Олександр Марченко зізнався, що спочатку хотів малювати ілюстрацію з повісті Ернеста Хемінгуея «Старий і море», де на одній стіні будинку була б зображена велика риба-меч, яка пливе у тінь, а на іншій, для контрасту, – невеличкий старий у човні. Однак художник змінив концепцію муралу, адже з його слів «у цьому районі не вистачає яскравості, свіжості і насиченості», саме тому будинок прикрашатимуть яскраві, кольорові гігантські квіти, висотою у 27 метрів.

Другу частину цього диптиху Олександр Марченко малюватиме вже після 8 вересня, адже презентувати мурали проекту «VIN ART CITY» мають у рамках святкування Дня Вінниці. Однак вінничани та гості міста вже на цих вихідних зможуть помилуватися трьома будинками, які отримали «нові обличчя».

Читайте також: У Вінниці до Дня міста з’являться нові мурали. ПРОЕКТИ 

Першим з’явився мурал «Вінницький модерн», що на вулиці Соборна, 53. Цим малюнком художниці Марина Карпенко та Ірина Прокопчук зробили присвяту темі історії міста Вінниця.

Спершу це мала бути імітація вікон, колон і балкончиків, а також зеленого плюща, який би обплітав стіну будинку з лівого боку. Але художниці доопрацювали ідею і результат виявився набагато цікавішим.

Тепер третій поверх будівлі імітує відкритий простір кімнати з колонами, звідки за перехожими «спостерігають» відомі вінницькі особистості, зокрема, радянський художник і один з найбільш яскравих живописців своєї епохи, Натан Альтман,  а також українська літературознавиця та письменниця, яка була однією з піонерок українського фемінізму, Софія Русова. Крім того, на рівні першого поверху будівлі зобразили сучасний образ дівчини, яка сидячи на підвіконні читає книжку.

Читайте також: У Вінниці почали малювати перший мурал проекту «VIN ART CITY». ФОТО 

Другий мурал під назвою «Маленький принц» намалювала вінницька художниця Ольга Гаєвик. Його – Маленького (насправді ж кількаметрового) принца, який поливає улюблену Троянду, за сюжетом однойменної книги французького письменника Антуана де Сента-Екзюпері – можна знайти на дев’ятиповерхівці по вулиці Стельмаха, 35.

На відміну від першого муралу, у цьому випадку кінцевий результат зовсім трішки відрізняється від ескізу: Ольга Гаєвик намалювала меншу кількість планет, а ту, що поруч з планетою головного героя, розфарбувала у кольори українського Прапору.

Читайте також: “Людські вчинки від нас не залежать”: вінницький художник про пошкоджені мурали. ФОТО 

Передостаннім малювали «Садибу Стаховського» – мурал на фасаді поліклініки управління МВС України у Вінницькій області (провулок Верещагіна, 6), яка колись і справді була садибою Миколи Стаховського: лікаря, громадського діяча і першого українського посла у Великобританії.

Оскільки будівлю розбудували так, що від оригінального її вигляду не залишилося нічого,  художник Володимир Ходак намагався цим малюнком відтворити її історичний вигляд – в унікальному для України стилі Українського архітектурного модерну (УАМ).

Ескіз муралу планували ще доповнити, зобразивши праворуч садиби не тільки дерева, а й романтичний сюжет: медсестру та офіцера часів визвольних змагань, який дарує їй квіти. Та від цієї ідеї відмовилися, очевидно, щоб ніщо не відволікало увагу перехожих від основної ідеї муралу: нагадати, що будівля, яка зараз навіть не є архітектурною пам’яткою, колись була архітектурним шедевром.

Читайте також: Садиба Стаховського і загублений артефакт: у Вінниці почали малювати третій мурал до Дня міста. ФОТО 

– Цього року ми традиційно малюємо п’ять муралів до Дня Міста, – зазначив куратор проекту Олександр Никитюк. – «VIN ART CITY» – це проект Вінницької міської ради, і якщо наступного року Виконком прийме рішення про його продовження, ми (вінницькі художники – ред.) завжди готові до співпраці.

Фото Ольги Мірошниченко, з архіву Vежі та автора

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Катерина Дядюк
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть
Ctrl+Enter

Дякуємо!

Тепер редактори знають.