У рамках мистецького проекту «VIN ART CITY» у Вінниці з’явиться п’ять нових муралів до Дня Міста. Художники вже завершили малювати «Вінницький модерн» на вулиці Соборній і «Маленького принца» по вулиці Стельмаха. На черзі – «Садиба Стаховського».
Цей мурал з’явиться на фасаді поліклініки управління МВС України у Вінницькій області (провулок Верещагіна, 6), яка колись була садибою Миколи Стаховського: лікаря, громадського діяча і першого українського посла у Великобританії.
На відміну від решти муралів, цей покликаний відтворити історичний вигляд будівлі в унікальному для України стилі – Українського архітектурного модерну (УАМ). Її автором був відомий архітектор та живописець Василь Григорович Кричевський, а планування розробив головний архітектор Вінниці Григорій Артинов. Проблема полягає в тому, що сучасний вигляд садиби навіть близько не нагадує її оригінал (1915 р).
- Гіпотетична колоризація будівлі. Автор: Олександр Фертюк
- Креслення будинку з Державного архіву Вінницької області
- Фото з архіву Vежі
Виправити це взялися місцеві художники і архітектори у рамках проекту «VIN ART CITY». З, усього видно, що їм це вдасться, адже триповерхова розбудована будівля поліклініки дозволяє у повному розмірі відобразити двоповерхову будівлю садиби з усіма елементами УАМу.
Читайте також: Садиба Стаховського у Вінниці: “Рідна хата” української армії та місце порятунку від хвороб
Олександр Федоришен, директору Центру історії Вінниці, якому й належить ідея створення цього муралу, розповів, що жодної фотографії тогочасного вигляду садиби Стаховського немає, тож її ескіз робили за креслеником з державного архіву Вінницької області. Допомагали у цьому Євген Совінський і Олександр Фертюк.
– У післявоєнний час садибу добудували, з’явилося праве крило і третій поверх, а облицювання, його плитка з прикрасами УАМу, ось ці типологічні особливі вікна – все це було втрачено, – розповів Олександр Федоришен. – Свого часу споруда була унікальною, а тепер не є ані пам’яткою історії, ані пам’яткою архітектури. А завдяки муралу ми зможемо побачити, наскільки унікальною вона була.
Читайте також: У Вінниці до Дня міста з’являться нові мурали. ПРОЕКТИ
Саме над цим вже тиждень працює вінницький художник Володимир Ходак. Також йому допомагає Олександр Никитюк, який є ще й куратором проекту «VIN ART CITY». Власне його ми й застали за роботою 30 серпня.
Олександр каже, що наразі мурал готовий лише на половину, однак фасад будівлі поліклініки пофарбований майже повністю, а його ліва частина, яка є найскладнішою у виконанні, практично завершена.
– Цього року немає простих об’єктів, і «Садиба Стаховського» – один з найскладніших, – розповів Олександр Никитюк. – Потрібно було зробити розмітку, розкреслити стіну на цеглинки, бо вони всі різні як мозаїка, намалювати колони і вікна, як вони виглядали в ті часи… Плюс пензлі витираються, бо тут “шуба”, а вона як наждак – фарбу треба втирати. Це фізично важко, мозолі он на руках, і збільшує використання фарб: тільки на кольорову підкладку під дерева 10 літрів фарби витратив, плюс фарбники. І це навіть додолу не дійшов.
Олександр Никитюк також зазначив, що за чотири-п’ять днів цей мурал мають завершити. Загалом на нього витратять близько 100 літрів базової фарби, 100 флаконів кольорового пігменту і 20-30 літрів лаку, яким покриють малюнок, щоб краще зберігся.
Читайте також: “Людські вчинки від нас не залежать”: вінницький художник про пошкоджені мурали. ФОТО
Цікаво й те, що кінцевий вигляд муралу відрізнятиметься від попереднього ескізу. Наприклад, праворуч садиби замість небесного тла до самого долу художники намалюють дерева і введуть кількох персонажів часів визвольних змагань: медсестру і офіцера, який дарує їй квіти. Олександр Федоришен зазначив, що ці персонажі не є пересічними, адже колись на першому поверсі садиби був медичний кабінет, де Микола Стаховський особисто приймав пацієнтів, до того ж певний час вояки Укрїнської Галицької Армії використовували садибу як клуб «Рідна хата».
Олександр Федоришен, директор Центру історії Вінниці також зізнався, що хоче вмовити художників зобразити на муралі ще один елемент – втрачену колекційну монету.
– На смерть Шевченка українська громада Петербургу в 1861 році випустила тираж монет із зображенням поета. Імперські спецслужби цей наклад арештували і таких унікальних монет залишилося близько п’яти штук. Одна з них була й у Стаховського, – розповів Олександр Федоришен. – За однією з версій, родина Стаховських втратила цю річ тут у Вінниці, і вже у еміграції в Чехословаччині він публікував вигляд цієї монети і описував, на скільки вона була цінною і рідкісною. Тому було б класно щоб художники зобразити її десь на муралі, бо в таких деталях, мені здається, і криється вся цінність.
Нагадаємо, що «Садиба Стаховського» – третій мурал із п’яти запланованих, які мають презентувати у рамках святкування Дня Міста, 8 вересня. Їх п’ять, оскільки останній – «Фантастичний гербарій», що по вулиці Замостянській, 59, складатиметься з двох частин.
– Це буде найбільший мурал у цьому році. І якщо все буде добре, то у неділю почнемо грунтувати під нього стіну, – розповів куратор проекту «VIN ART CITY» Олександр Никитюк. – Там ми вже будемо працювати з проектором, бо розроблений Олександром Марченком малюнок потрібно укласти дуже точно. Коли ми маємо справу з такими дизайнерськими малюнками, там не може бути вільної інтерпретації, бо кожна рисочка грає свою роль. Думаю, що до Дня Міста ми встигнемо зробити тільки першу частину, другу – будемо домальовувати пізніше.
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.