Нова covid-реальність: як життя у Вінниці переходить в онлайн

20:48
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Поки одні пророкують, що після пандемії коронавірусу світ вже не буде таким, як раніше, інші стверджують, що таким чином планета вирішила помститись людству.

Дехто взагалі не вірить у коронавірус і вважає це все великим обманом та всесвітньою змовою. Та хто б не мав рацію – зараз всім доводиться жити за іншим сценарієм та переглядати свої щоденні звички.

Весь світ – і Вінниця теж – поступово перейшов (й досі переходить) з офлайну в онлайн і люди продовжують жити, пристосовуючись до нових умов. Улюблені заклади зачинені, вдома і працюєш, і живеш, навіть у парку тепер просто прогулятись не можна. Але попри все люди прагнуть емоцій, спілкування і повноцінного життя. Але як тепер жити цим повноцінним життям, як отримувати дефіцитні емоції та навіть вирішувати певні комунальні проблеми, не виходячи з дому? І чи змогла Вінниця перейти в онлайн?

 

КУЛЬТУРА Й МИСТЕЦТВО

Чи не найкраще пристосувалась до онлайну сфера культурного життя міста. Вінничани (й не тільки) можуть «відвідувати» виставки та лекції, та навіть приєднуватись до екскурсій містом.

Наприклад, Тетяна Рибак вже влаштовувала онлайн екскурсію «Вінниця комфортна». Зазначає, що «сотня бажаючих змогла приєднатись і послухати звідки “ростуть ноги” вінницької комфортності». Запрошувала на віртуальну екскурсію «Артинов. Вінниця. Вінішко» та розповідала про вінницькі секрети, архітектора Артинова, його муз та жінок (і все це під келих вина).

Для тих, хто не може всидіти вдома на час карантину Тетяна розповіла про цікаві місця, куди можна буде сходити, щойно карантинні заходи пом’якшать.

Можна долучитись навіть до віртуальної велоекскурсії. Анастасія Стовпець ще до запровадження жорсткого карантину встигла записати відео своєї велопрогулянки.

Це історія про те, що сонце, пам‘ятники, вулиці – все це чекає після карантину на нас – сильніших, більш вдячних і з відкритими обличчями та серцями! І, звісно, на велосипедах, – зазначає Настя.

«Центр історії Вінниці» також перейшов в онлайн і влаштовував огляди різних книг про Вінницю та її минуле у проекті «Музейна читальня».

 

Директор цього комунального підприємства Олександр Федоришен влаштовує онлайн-лекції. Перша була досить тематичною — історія епідемій у Вінниці. Ви знали, що у 1797 році карантин у Вінниці тривав протягом року? І ось тут, ймовірно, перевага того, що нині все відбувається онлайн — записи лекцій зберігаються, на відміну від оффлайн-зустрічей.

У четвер, 23 квітня, він розповість про історію пожежної охорони Вінниці (зокрема й про те, чому неодмінним елементом ознаки вогнеборця, окрім блискучого металевого шолома, були пишні вуса).

Вінницький обласний драматичний академічний театр Садовського влаштовує покази вистав на Youtube. Театр ляльок також не залишив своїх найменших глядачів й записав відео для них – про ведмежат і те, як мити руки.

 

 

 

Обласна філармонія пропонує записи виступів оркестру та хору. При чому часто артисти записують партії зі своїх домівок.

– При явному потуранні диригента, артисти імпровізували, як могли, а часом і більше, – вказано у дописі на сторінці філармонії.

Подільський зоопарк показує, як живуть тварини без людей і чим займаються ведмеді, качки, папуги…

Дехто вже був частково готовий до онлайн роботи. Для прикладу, краєзнавчий музей мав на своєму сайті віртуальну екскурсію усіма залами. Його сусіду — художньому музею — довелось підлаштовуватись й тепер регулярно на сторінці закладу у відео та публікаціях розповідають про картини та художників. Є навіть розклад «відкриття виставок».

 

Дехто з вінничан започатковує власні ініціативи, як, наприклад, у кав’ярні «Синій кактус» влаштували мистецьку онлайн-платформу «Синє вухо», а засновниця художньої студії тепер навчає основам акварельного живопису онлайн й організовує короткі майстер-класи в Інстаграмі.

За таких карантинних умов вдалось навіть провести онлайн фестиваль Інтерсіті Live. Міжміське сполучення. Таким чином вдалось об’єднати одразу сім міст України, з яких наживо виступили 17 музичних колективів.

Культура онлайн: у Вінниці влаштують трансляції вистав, інструментальної п’єси та фільму

 

СПОРТ І ГУРТКИ

Для прикладу, Діана Подолянчук — засновниця танцювальної студії. Аби розважити своїх підписників та стимулювати хоч до якоїсь фізичної активності, коли всі фітнес-зали зачинені, дівчина почала влаштовувати танцювальні майстер-класи.

– Зараз такий дефіцит на хороші новини, що потрібні люди, які скажуть: «Все добре. Давайте разом потанцюємо. Все буде добре. А зараз подуріємо, як діти, – коментувала Діана Vежі раніше.

Щоб допомогти вінничанам тримати себе у формі деякі фітнес-центри також влаштовують онлайн тренування. Якщо ж спортивного інвентарю вдома не знайшлось, а займатись хочеться, тоді замість гантелей рекомендують взяти пляшки з водою, сумки, або навіть дітей чи домашніх улюбленців.

Щодо навчання, то на час карантину не лише школи та дитсадки перейшли на дистанційну організацію роботи. Наприклад, Вінницький міський палац дітей та юнацтва також пропонує своїм вихованцям (а разом з ними всім, у кого є Інтернет) відвідувати гуртки, не виходячи з дому. Таким чином навчають не лише творчості, а й записують фізичні тренування. Навіть плавання без басейну.

«Це великий виклик для батьків»: як карантин змінив навчання школярів

 

ПОБУТ

Ймовірно, карантин — успішний час для служб доставки. Виявилось, що зовсім необов’язково навіть виходити до магазину. Все необхідне можна замовити через кур’єрів, а деякі супермаркети навіть пропонують власну доставку продуктів.

А вечерю «як у ресторані» можна влаштувати, замовивши додому страви з обраного закладу. До речі, іноді навіть не потрібно контактувати з кур’єрами: оплатити можна карткою й попросити залишити доставку поблизу дверей. Доставку розпочали навіть бари, аби не залишити своїх постійних відвідувачів без напоїв. До речі, ми зробили підбірку закладів, які доставляють їжу та напої додому: тут є меню, ціни, телефони для замовлень і умови доставки. 

Що вже казати, коли навіть деякі вінницькі магазини взуття пропонують завітати на їхні сторінки у  соціальних мережах та обрати бажану модель, яку привезуть просто до вас додому.

Питання, яке поки що залишається без відповіді — як дистанційно організувати стрижку волосся, манікюр чи будь-які інші косметичні процедури. До речі, якщо ви знаєте, як це можна зробити – напишіть нашій журналістці Катерині Дядюк

Робота змінилась й в судах, прокуратурі, фіскальній службі… Звернення просять надсилати листами, або через онлайн-платформи. У  «Вінницягаз», опублікували відео, щоб допомогти споживачам розібратись, як вирішувати газові питання з дому.

 

«Вінницяоблводоканал» допоможе вирішувати будь-які питання телефоном, а  «Вінницяміськтеплоенерго» навіть пропонує  розпломбувати лічильник по Viber. Такі ж умови дистанційної комунікації через електронну пошту та телефони й у «Вінницяобленерго». 

Припинили прийом громадян у «Прозорих офісах» й всі необхідні консультації вінничани можуть отримати лише телефоном або через персональний кабінет. У місті навіть запровадили додатковий спосіб оплати за комунальні послуги, – запросивши касира додому. Актуально для тих, хто з певних причин не може перейти в онлайн та сплачувати дистанційно.

Де у Вінниці замовити їжу з доставкою: ресторани, бари, ціни, меню, способи доставки

 

ВЛАДА

Переглянути організацію своєї роботи довелось також міській та обласній радам й облдержадміністрації. Якщо сесії рад й до карантину транслювали онлайн, то зазвичай на брифінгах посередниками між владою та громадянами були журналісти, які могли поставити уточнюючі запитання.

Зараз, коли чиновники та різноманітні установи проводять онлайн-трансляції, щоб поінформувати про ті чи інші зміни, вінничани можуть самостійно отримувати інформацію з відеозапису.

 

Практично щодня в онлайн виходить голова Вінницької ОДА Владислав Скальський, щоб повідомити про ситуацію з коронавірусом на території області. Раз на тиждень відеотрансляцію влаштовує міський голова Сергій Моргунов, відповідаючи на запитання журналістів. Й всю цю інформацію тепер може отримувати будь-хто і будь-де. І навіть спробувати поставити свої запитання в коментарях під час трансляцій: інколи, хоч і не завжди, на них відповідають.

 

Водночас, з точки зору журналіста, деякі заходи, де можна було швидко отримати інформацію, для преси нині зачинені (наприклад, засідання виконкому). Й часом на те, щоб дізнатись щось й отримати коментарі чи пояснення замість декількох хвилин йдуть дні.

Здебільшого здається, що карантин зміг привнести певні переваги. Тепер можна самостійно вирішувати, коли зручно «відвідати» онлайн-виставу чи екскурсію. Після роботи не потрібно поспішати в зал на тренування, достатньо буде лише обрати час та місце вдома. Тим більше, що зазвичай такі онлайн-заходи безкоштовні. Разом з тим, карантин не триватиме вічно й чи зможуть тоді місто та громадяни швидко повернутись та адаптуватись до попередніх умов? Й чи не відмовляться від переваг онлайну чиновники та установи тоді, коли в цьому вже не буде нагальної потреби?

Наприкінці поцікавлюсь – яким був ваш звичайний день до карантину, чи з’явились у вас нові звички за цей час й чи зміниться щось після карантину?

Читайте також: Життя під час пандемії: вінничани про карантин, роботу та надії. ФОТО, ВІДЕО

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.