На Вінниччині створили цифрову реконструкцію Барського замку. ФОТО

10:52
Автор: Катерина Дядюк
Become a Patron!

На Вінниччині створили цифрову реконструкцію в 3D, як міг виглядати Барський замок у 16-18 столітті. Зазначається, що цьому передувала велика робота в архівах України, Польщі та Росії.

Масштабні роботи з реконструкції та відновлення Барського замку розпочалися минулого року. Як повідомили у виданні “День”, ініціатором цього проєкту став Ігор Лозінський, який об’єднав довкола себе небайдужих барчан і дав старт поетапній роботі з дослідження Барського замку (в тому числі й невідкладних консерваційних робіт з подальшою реставрацією). А цифрову реконструкцію пам’ятки архітектури створив Костянтин Іванишен, викладач Барського коледжу транспорту та будівництва.

Візуалізація Барського замку у 16-18 столітті, вигляд зі ставу.

Барський замок згідно з дослідженням дослідника історії Іллі Літвінчука.

– Цифрову реконструкцію зробили на основі історичних документів, архівних даних та карт, – розповів Ігор Лозінський. – Цьому передувала велика робота у архівах України, Польщі та Росії. Звичайно, ми не можемо стверджувати на 100%, що саме так виглядав замок, але карти та креслення дозволили відтворити приблизний його вигляд і показати огляд цієї місцевості.

Наразі є кілька планів кам’яного замку, які дещо різняться між собою. Та Ігор Лозінський зазначив, що розташування і конфігурації замку зрозумілі — це чотири бастіони, оточені ровом із водою, що створювало суттєву перешкоду для нападників під час облоги.

Крім того візуалізація показує лише зовнішній периметр замку, але цілком ймовірно, що робота у цьому напрямку буде продовжуватися і передбачатиме вивчення та моделювання внутрішніх споруд замку.

Редан Барського замку

Візуалізація редану Барського замку

Залишки редану

 

Південно-східний бастіон Барського замку

Візуалізація південно-східного бастіону

Сучасний вигляд бастіону

 

Північний бастіон Барського замку

Візуалізація північного бастіону

Руїни бастіону та стіни

 

Входи до замку

За словами Костянтина Іванишена,  попередні картинки не дозволяють зрозуміти розташування входів та рову Барського замку, але після ряду припущень та використання аналогій їх теж було змодельовано.

Він зазначає, що зазвичай рів з водою примикав до стін, створюючи суттєву перешкоду для нападників під час облоги. А пройти у замок можна було лише по містку, який був досить вузьким, щоб пропустити в один ряд лише дві-три людини або два вершники.

Візуалізація: Вхід до замку з вулиці Монастирської.

Візуалізація: Східний бастіон та вхід до замку з боку міста.

Повідомляється, що для цієї візуалізації протягом року були проведені консультації з науковцями, істориками-краєзнавцями, представниками партнерських міст — Квідзин, Рибнік, Стараховіце.

Також відомо, що наразі триває виготовлення документації з технічного стану пам’ятки, яку здійснюють фахівці на чолі з Ольгою Пломеницькою, директоркою Українського державного інституту культурної спадщини. А паралельно тривають ще й дослідження архівних документів, адже на цю пам’ятку є паспорт і облікова картка ще з радянських часів. Зі слів Ігоря Лозінського, жодних дій за часів незалежності здійснено не було.

Візуалізація: Барський замок, вигляд зі ставу.

– Разом з цим, за порадою наших друзів із Меджибожа, ми плануємо провести археологічні дослідження з чотирьох боків та здійснити геологічну розвідку на 12 свердловин, щоб вивчити материкову породу для визначення археологічних нашарувань, – розповів Ігор Лозінський.

– Це поки що наші першочергові дії. На їх реалізацію ми вже почали збирати кошти й відкрили благодійний рахунок. Коли матимемо на руках акт технічного стану пам’ятки та результати археологічних досліджень, будемо визначатися з обсягом першочергових реставраційних робіт, щоб зберегти те, що маємо. Плануємо залучити до фінансової допомоги барчан-земляків, які мешкають в Україні та за її межами. У мріях — сподіваємося хоча б частково відтворити мури замку, щоб туристи мали уявлення, якою величною була ця споруда свого часу.

Детальніше з візуалізацією і чому вона саме така, можна ознайомитися за ЦИМ посиланням.

 

Барський замок весною 2019 року

Барський замок — історична пам’ятка кінця XVІ століття, зведена за наказом польської королеви Бони Сфорци, яка заснувала місто Бар. Сучасники називали його ключем до Східного Поділля. У XVІІ столітті він став повністю мурованим, і вважався третьою за величиною (після Кам’янця і Меджибожа) фортецею Речі Посполитої. На початку 1768 року його захопили війська Російської імперії, замок почав занепадати та згодом остаточно зруйнувався (джерело – day.kyiv.ua).

Фото – viz4d.biz/post/castleofbar

Читайте також: На Вінниччині стартує масштабний проект з відродження Барського замку. ФОТО, ВІДЕО

Читайте також: «Проклятий» замок-палац Ксідо у Хмільнику вирішили реставрувати. ВІДЕО

Читайте також: Бастіонний пінопласт: хто винен в “модернізації” історичного палацу на Вінниччині?

Читайте також: Їм лишаються лічені роки: які ахітектурні об’єкти на Вінниччині потребують термінового порятунку. ОГЛЯД

Читайте також: “Рівень абсолютної довершеності”: досвід замку в Мальборку для Музею Вінниці та Мурів. ФОТОРЕПОРТАЖ

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.