На Вінниччині стартує масштабний проект з відродження Барського замку. ФОТО, ВІДЕО

16:34
Автор: Вероніка Перепелиця
Become a Patron!

У місті Бар зініцювали початок масштабних робіт з реконструкції та відновленню об’єкту історичної спадщини – Барського замку.

Ініціатором проєкту  є містянин Ігор Лозінський, який довгий час цікавиться історією замку та переймається його подальшою долею, адже зараз від замку залишились самі тільки руїни. Групою однодумців жителі Бару дали старт поетапній роботі на шляху до реставрації замку.

Пан Ігор говорить, що ідея визрівала давно і наразі зібралися однодумці, які можуть спільними зусиллями це зробити.   Барська ОТГ підтримала дану ініціативу і першим важливим етапом стало підписання 25 травня, у День міста,  меморандуму щодо проведення робіт з дослідження, збереження та реставрації Барського замку, зокрема невідкладних консерваційних робіт з подальшою реставрацією.

У рамках  круглого столу, в якому взяли участь запрошені науковці, історики-краєзнавці, міський голова і очільники партнерських міст – Квідзин, Рибнік, Стараховіце – було складено і затверджено план заходів на 2019 рік.

Головним завданням наразі стало розчищення території у парку відпочинку, де знаходяться руїни замку, від чагарників та самосійної рослинності навколо зовнішніх стін фортеці. Жодні заходи не можуть бути проведені без участі або нагляду спеціалістів, тому вже вдалось  залучити фахівців  з Інституту археології.

Також планує розпочати роботу Благодійний фонд «Барський замок. Відродження», який здійснюватиме  збір коштів та розроблятиме проєктні заявки для залучення грантів  на відновлення замку. Планується залучення як іноземних, так і місцевих інвестицій.

«Цей замок був досить типовим на час його створення,  тож ми маємо можливість на кого рівнятись і що зробити, щоб він був таким як Золочівський, Збаразький».

Не менш цікавим є і те, що знаходиться всередині замку, – це  Арсенал.

«У 2008 році там вже проводились археологічні дослідження і частково він був розкопаний, але там є два приміщення, одне з яких ще залишається повністю засипаним», – говорить краєзнавець Ігор Лозінський.

Подальші дії з відновлення замку мають бути направлені і на це, та розкопками Арсеналу вже займатимуться відповідні фахівці.

Пан Ігор зазначає, що достеменно невідомо, хто заснував замок і для чого він був збудований до того, як став резиденцією королеви Бони Сфорца.  Вона ж і назвала місто Баром на честь Барі — свого княжого володіння в Італії, в якому вона народилася. Під час проведення археологічних розкопок елементи історії можуть бути також віднайдені, що і проллє світло на минуле цієї споруди.

 

«Бар може і повинен стати туристичною меккою»

В інтерв’ю для місцевого видання «Бар News City» чоловік ділиться мріями щодо замку та зони навколо нього, які можливо втілити в життя:

«Це місце має нести паркову функцію, яка початково була в ньому закладена – місця зустрічі та консолідації людей».

Всередині, в Арсеналі, після повної його розкопки може бути створений музей замку, куди включать і цікаві артефакти, знайдені під час розкопок внутрішніх та зовнішніх стін. Пізніше активісти мріють зробити поряд зону туристичного відпочинку з  готелями, ресторанами.

«Бар – це «яблунева гілка Поділля» і «можна це також розвивати, пригощати тут стравами з яблук: пирогами, наливками, вином. Коли відкриються внутрішні бастіони, в перспективі тут можна організовувати та відтворювати середньовічні фестивалі. Наразі ми підтримуємо звязок з митцями, які беруть участь у подібних фестивалях по всій Україні», – говорить ініціатор проєкту.

Та й замок оповитий легендами, які так само можуть привернути увагу туристів.

Зокрема, пан Ігор розповідає легенду, яку отримав у спадок від своєї бабусі, а та, у свою чергу – від власної бабці.  За цією легендою, з Барського замку попід річку, біля Окладного, є ліс Креків і аж в тому лісі є вихід з підземелля замку. Проте, зараз віднайти ні вхід, ні вихід неможливо, але в будь-якому разі він є, адже такою була практика побудови тодішніх споруд такого типу.

Організатори проєкту говорять, що для першочергових дій потрібна досить невелика сума – близько десяти тисяч гривень, які можна зібрати зусилля небайдужих. Найбільше наразі потребують фізичної допомоги волонтерів. Тому  вже кілька тижнів організовують толоку в парку відпочинку, де і розташовані руїни замку. Метою є прибирання території навколо фортеці від насаджень та  розчищення зовнішніх стін.

 

Пан Ігор говорить, що первинні заходи можуть бути завершені вже до кінця цього року.

«Найправильніший шлях – залучення наших містян як волонтерів і найважливіше, що є група однодумців, які хочуть зробити Бар цікавим туристичним містом».

Містяни поки що не дуже активно долучаються до робіт, але організатори сподіваються, що з плином часу це зміниться.

«Ми віримо в те, що наші барчани, наша молодь і люди, яким небайдуже місто, будуть долучатися, хто як може», – говорять організатори.

Наступна толока відбудеться вже цієї середи о 16.00 біля центрального входу у міський парк (Барський замок). За усією інформацією можна слідкувати на сторінці проєкту «Барський замок. Відродження» на Фейсбук.

 

Фото зі сторінки організаторів на Facebook

 

Цей матеріал підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки Національного фонду на підтримку демократії NED

 

Читайте також: Археологи знайшли на Вінниччині три нових городища уличів. ФОТО

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.