На Вінниччині нормативна вартість гектара землі складає понад 20 тисяч

11:06
Автор: Vежа
Become a Patron!

Нормативна оцінка вартості земель на Вінниччині становить понад 20 тисяч гривень за гектар. Загалом в області 33% земель сірі (з невисоким вмістом гумусу) та 17% чорноземів.

Раніше парламент прийняв закон 552-IX і з 1 липня 2021 року розпочнеться продаж сільськогосподарської землі фізособам, але не більше 100 га в одні руки. За словами очільника Вінницької ОДА Сергія Борзова, завдання земельної реформи – упорядкувати ринок землі, унеможливити «схеми», зробити відносини у сфері землеустрою зрозумілими й прозорими, і дати поштовх українській економіці. Про це повідомляють на сайті облдержадміністрації.

Мораторій на продаж землі за десятиліття сформував тіньовий ринок. Так, потрібна повна інвентаризація землі. Тепер головне – не передати місцевим органам влади землю разом із корупцією, рейдерством, – наголосив Сергій Борзов. Саме ця реформа – єдиний невикористаний потужний драйвер економіки. Хочу уточнити: земельна реформа на цьому етапі не передбачає відкриття ринку для державних та комунальних земель, допуску юридичних осіб та іноземців.

Очільник області зазначив, що 8,7% світових чорноземів становлять саме українські – 27,8 мільйона гектарів. Загальна площа чорноземів світу – 314 млн га (2,4% від усіх ґрунтів). За цим показником Україна посідає четверте місце у світі, оскільки 44% території країни займають чорноземи.

Вартість вінницьких земель

Сергій Борзов пояснив, що є дві оцінки землі – нормативна та незалежна експертна:

Нормативна вартість землі одного гектара залежить від родючості (відсотка гумусу). Вінницькі землі мають до 2% гумусу. Їхня нормативна оцінка від 22-25 тисяч гривень за гектар;

Експертна незалежна оцінка прирівнює вартість гектара до 16, 2 тисяч доларів США, попри невисокий вміст гумусу. Для прикладу, в Європі один гектар із 3-4% гумусу коштує 30-35 тисяч доларів.

Загалом у Вінницькій області 33% земель сірі (у яких невисокий вміст гумусу – 1,9-2,5%) та 17% чорноземів (понад 3%).

Крім того, Сергій Борзов зауважив, що під час Другої Світової війни чорноземи з Вінниччини не вивозили до Німеччини.

– Це радянський міф. Нацисти вели дуже скрупульозний підрахунок награбованого майна. У жодному звіті земля, як ресурс, не значиться. Обираючи між вивезенням марганцевої або залізної руди та чорноземом, нацисти схилялися на користь руди. Остарбайтерів до Німеччини нацисти вивозили масово. Але не чорнозем. Міфи з тієї війни перегукуються із нинішніми змаганнями за наш чорнозем. Багато неправди. Але правда в іншому: українці повинні купувати не імпортні, а українські яблука, свинину, сири, органічні продукти. Ринок землі повинен призвести до розвитку тваринництва, садівництва,  – наголосив голова ОДА.

Земельні ресурси Вінниччини

Загальна земельна площа Вінницької області складає 2649,3 тис. га. З них 2063,7 тис. га – сільськогосподарські землі.

Крім того, ще 380, 3 тис. га становлять ліси та інші лісовкриті площі, ставки та водойми – 43,5 тис. га, забудовані землі – 107,7 тис. га, а інші (заболочені, кам’янисті, піски, яри тощо) – 54,1 тис. га.

Сільськогосподарські угіддя використовують:

– сільськогосподарські підприємства (зокрема фермерські господарства) – 1267,2 тис. га;
– господарства населення – 571,1 тис. га;
– заклади, установи, організації – 6,8 тис. га;
– промислові та інші підприємства (оборони, транспорту, зв’язку, природоохоронні) – 6,7 тис. га;
– лісогосподарські підприємства – 5,2 тис. га;
– землі запасу та резерву, не надані в постійне користування – 157,2 тис. га.

Всього у власності та користуванні сільгоспвиробників області знаходиться 1838,3 тис. га сільгоспугідь, з них 1667,3 тисячі гектарів ріллі.

Сільськогосподарськими підприємствами використовується близько 1,1 мільйона гектарів орендованих земель, на які укладено 432 398 договорів оренди з пайовиками. Вартість орендованих земель за нормативно-грошовою оцінкою складає 34,1 мільярда гривень. Для прикладу, за користування землею у 2019 році орендодавцям було нараховано 3,3 мільярда гривень. Середній розмір орендної плати по області складає 9,7%.

Агросектор в Україні

Частка сільського господарства у ВВП України становить 8,9%, або майже 360 мільярдів гривень. Наприклад, у Німеччині та Франції на сільське господарство припадає лише 1-2% ВВП.

Земля – це хороший інвестиційний актив  для міських жителів середнього класу. Це можливість підвищити добробут селян та сформувати середній клас на селі і зменшити трудову міграцію. Це задоволення базового права українців – розпоряджатися своїм майном. Мораторій створює тіньову економіку, яка збагачує великі агрохолдинги та окремих осіб. Але програють всі українці. Мораторій, як джерело корупції та бідності, змушує гравців ринку шукати шляхи його обходу. Результат – використання недосконалих юридичних конструкцій, рейдерство, боротьбу за землю, – зазначив Сергій Борзов.

Він додав, що в результаті реформи земля буде використовуватись продуктивніше, оскільки фермери без остраху вкладатимуть кошти у власну землю (купуватимуть техніку, інвестуватимуть в розробку і покращення земель, використовуватимуть нові технології). Крім того, зазначено, що земельна реформа надасть можливість вільно розпоряджатись своєю власністю і законно отримувати справедливу (а не найнижчу в Європі) платню за свою землю.

Читайте також: Як народні депутати від Вінниччини голосували за відкриття ринку землі

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.