Публікації за датами

  • 21 Листопада/ 14:38

    Vinnytsia

    Публікація21.11.1914:38

    Автор:Юлія Плахтій

    «Музей Мужності» у Вінниці планують відкрити наступного року

У Вінниці створять “Музей Мужності”, щоб вшанувати пам’ять про тих, хто став символом мужності та незламності українського народу. У Вінницькій ОДА кажуть, що це має відбутися наступного року. 

Ідея створення такого музею існує вже декілька років, проте робота над проектом запустилась лише в квітні цього року. “Музей мужності” передбачає тематичні експозиції, що розповідали б передусім про вінницьких Героїв Небесної Сотні, бійців АТО та ООС, ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та, можливо, ветеранів війни в Афганістані.

Вчора, 20 листопада, голова облдержадміністрації Владислав Скальський зустрівся з родинами Героїв Небесної Сотні, під час чого обговорювались різні питання і в тому числі – створення “Музею Мужності”.

На зустрічі мати загиблого на Майдані Максима Шимка, Зоя Кузьменко, сказала, що це тепер “головне питання, яке найбільше хвилює нашу родину”. За її словами, таким чином хотілося б, “щоб вінничани більше дізналися про тих людей нашого краю, які стали символом мужності та заслуговують на увагу”.

Про те, на якому етапі зараз проект, Vежі розповів Іван Педорук, заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю, начальник управління комунікацій з громадськістю Вінницької обласної державної адміністрації. 

За словами Івана Дмитровича, музей найімовірніше облаштують в приміщенні музею “Мій край – Поділля” (відомчий музей Головного управління Національної поліції України у Вінницькій області) за адресою вулиця Пирогова, 148. Нещодавно цей музей передали на баланс міста, сьогодні будівля зачинена та потребує ремонту. За словами Івана Педорука, процес зі створення музею “затягувався” у зв’язку питанням переходу цієї власності, спричиненим реформуванням Міністерства внутрішніх справ, поліції.

Педорук зазначив, що зараз розглядається можливість повернення об’єкту в обласну комунальну власність на баланс обласного краєзнавчого музею зі створенням там філії останнього, тобто “Музею Мужності”. Ймовірно, за місяць-півтора ці питання мають бути вирішені, а вже в лютому наступного року можуть бути винесені адміністративні рішення.

– Проект (“Музей мужності” – авт.) перебуває на стадії дослідження: наскільки це можливо перевести (приміщення) з міської комунальної власності на обласний баланс, зробити філію Вінницького обласного краєзнавчого музею та зробити там тематичні експозиції, – сказав Іван Дмитрович.

Він повідомив, що нині Владислав Скальський планує ознайомчу поїздку до зазначеної будівлі для оцінки стану приміщення та визначення необхідних ремонтних робіт. Іван Педорук вважає, що фактично відкрити “Музей Мужності” мають наступного року, адже очільник Вінницької ОДА після спілкування із Зоєю Кузьменко “зачепився за цю ідею” та “серйозно зацікавився” зайняв рішучу позицію щодо створення такого музею. 

Що буде в музеї

Як вже зазначалося, “Музей Мужності” об’єднає тематичні експозиції, що розповідали б про вінницьких Героїв Небесної Сотні, бійців АТО та ООС, ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та, можливо, ветеранів війни в Афганістані.

– Якраз по експонатах проблем немає, – каже Іван Дмитрович. – І волонтери, і родини Героїв Небесної Сотні, і ветерани АТО – в них є багато чого показати та віддати в цей музей: це що стосується і Майдану, і подій на Сході. На жаль або на щастя, з цим проблем немає.

До слова, що стосується пропозиції об’єднати експозиції щодо Героїв Небесної Сотні, бійців та ліквідаторів із воїнами-афганцями були внесені деким з родин Небесної Сотні.

Втім нині самі афганці не дуже “за” таку перспективу. Іван Педорук каже, що відтак питання перенесення музею Афганістану, що нині розташований у водонапірній вежі на Європейській площі – тільки обговорюється. Іван Дмитрович вважає, що найбільш імовірно, що музей з “афганською” тематикою так і залишиться на своєму місці, а в новому приміщенні будуть облаштовані експозиції, присвячені Небесній Сотні, героям АТО та ООС, а також ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС.

Водночас, поки що в ОДА не мають жодних напрацювань щодо візуалізації проекту.

Під час подій на столичному Майдані загинуло троє людей, які були родом з Вінниці та області: Максим Шимко, Валерій Брезденюк та Леонід Полянський. На честь загиблих майданівців було створено скульптуру у вигляді вишні, з якої опадають 107 квіток (за числом вбитих протестувальників під час Революції Гідності). Бронзовий меморіал висотою п’ять з половиною метрів встановлена 23 лютого 2018 року на постаменті у вигляді мапи України.

Нагадаємо, саме 21 листопада у 2013 році на Майдан вийшли перші мітингувальники, які протестували проти раптового скасування тодішньою владою наміру підписати Угоду про асоціацію з Європейським Союзом.

У Вінниці сьогодні з нагоди шостої річниці початку Революції Гідності на майдані Небесної Сотні посадовці, ветерани та майданівці принесли квіти до меморіалу полеглим бійцям Небесної Сотні – “Дерева Свободи”.

Сьогодні тут заплановано ще два заходи, присвячені річниці початку Революції Гідності. Так, о 17:00 розпочнеться “зустріч майданівців”, під час якої організатори запрошують “згадати всіх, хто змагався за Україну та боровся за життя кожного з нас”.  А о 19:00 розпочнеться віче під назвою “Ми маємо гідність” – детальніше про це можна прочитати за цим посиланням. 

Читайте також: “Найдовша зима в нашій історії”: у Вінниці почали відзначати шосту річницю початку Революції Гідності. ФОТО

Читайте також: Вінниця: Революція. П’ять років після Майдану

Читайте також: Суд встановив “беркутівця”, який убив вінницького майданівця Максима Шимка. ФОТО 

Читайте також: Шимко, Брезденюк, Полянський: у Києві на Майдані вшановують вінницьких героїв Небесної Сотні. ФОТО 

Читайте також: Сім’ї загиблих майданівців відкрили у Вінниці меморіал на честь Небесної сотні. ФОТОРЕПОРТАЖ

Читайте також: «Мені було 15, коли я приїхав на Майдан. Піду знову, як стане потреба»: спогади вінничан про Революцію Гідності

Головне фото – censor.net.ua

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Юлія Плахтій
Журналіст

Дякуємо!

Тепер редактори знають.