Голосування з COVID та різнокольорові бюлетені: як на Вінниччині готуються до місцевих виборів

15:58
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Через 20 днів українці підуть на місцеві вибори. Свої корективи у виборчу кампанію вніс коронавірус, кандидати вже судяться за реєстрацію на вибори, а партії вигадують, як обійти обов’язкову гендерну квоту.

Сьогодні, 5 жовтня, керівник Вінницького обласного відділення Комітету виборців України Владислав Телень розповів про перебіг виборчої кампанії на Вінниччині, створення виборчих комісій, бюлетені, проблеми та хитрощі партій під час реєстрації, а також про вплив коронавірусу на виборчий процес в Україні.

Етап виборчої кампанії

Виборча кампанія офіційно стартувала 5 вересня. Першим етапом було створення територіальних виборчих комісій (ТВК). На Вінниччині визначили 63 окружних ТВК, 6 районних та одну обласну. Наступним етапом стала реєстрація кандидатів.

Сьогодні, 5 жовтня, – останній день, коли кандидат чи партія можуть подавати заяву про зняття з реєстрації або загального списку, або ж окремого кандидата. Вже за декілька днів, а саме 7 жовтня, всі комісії мають затвердити остаточний вигляд виборчого бюлетеня й передати їх до друку.

– Вже від завтра жодних змін до виборчого бюлетеня вносити не можна, – пояснює Владислав Телень. – Якщо так станеться, що якийсь кандидат помре, тоді його вже жодним чином не можна буде викреслити з бюлетеня. Якщо таке трапиться, то виборчі комісії отримують штамп “вибув”. Якщо такого не трапиться і навіть якщо людина раптом сама захоче знятись з балотування – вона вже не зможе цього зробити по закону. 

Нині ще триває важливий етап кампанії – утворення дільничних виборчих комісій (ДВК). У п’ятницю, 9 жовтня, по всій країні вже мають бути створені всі ДВК. У Вінницькій області їх понад 1600, з урахуванням спеціальних виборчих дільниць в лікарнях.

За три дні до голосування, а це 22 жовтня, всі ДВК повинні отримати бюлетені, протоколи, акти та все, що їм необхідно для роботи.

Бюлетені

Після того, як списки виборців потраплять на виборчі дільниці, потенційні виборці зможуть прийти та перевірити наявність себе в списках. Однак, це можна буде також зробити через сайт Державного реєстру виборців. До речі, міста обласного значення, як Вінниця, братимуть участь у виборах депутатів до районної ради.

 

У Вінницькій області кожен виборець на своїй дільниці отримає одразу чотири бюлетені. Один бюлетень на голосування за сільського, селищного або міського голову. Інші три бюлетені визначатимуть депутатів до обласної, районних та місцевих рад.

Усі бюлетені будуть різного кольору. На сайті Центральної виборчої комісії є пояснення, що

– бюлетені блакитного кольору – з виборів депутатів Верховної Ради АР Крим, обласної ради;

– світло-зеленого кольору – з виборів депутатів районної ради;

– світло-жовтого кольору – з виборів депутатів міської ради;

– світло-сірого кольору – з виборів депутатів районної у місті ради;

– кремового кольору – з виборів депутатів сільської, селищної ради;

– світло-рожевого кольору – з виборів сільського, селищного, міського голови.

При цьому встановлено, що виборчі бюлетені повинні бути надруковані державною мовою на однаковому папері та на одному аркуші відповідного кольору з текстовою частиною лише з одного боку.

До речі, Владислав Телень наголосив, що цифровий документ “паспорт у смартфоні” не буде підставою для видачі бюлетенів, оскільки це не передбачено Виборчим кодексом. З собою виборцю необхідно мати звичайний паспорт або ж ID-картку.

Вибори та COVID-19

Цьогоріч несподіваною проблемою для проведення виборів стала пандемія коронавірусної хвороби. Зокрема, Владислав Телень зазначив, що у деяких ТВК вже досить проблематично зібрати кворум, оскільки деякі члени хворіють, а решта побоюються приходити й ризикувати своїм здоров’ям.

– За моїм таким експертним оцінюванням, у нас вже більшість територіальних комісій, на жаль, це лихо спіткало. Є вже люди, які хворіють. Деякі ТВК вже стикаються з проблемою зібрати кворум. З тими, хто хворіє – зрозуміло, але люди поважного віку, які є членами територіальної виборчої комісії, м’яко кажучи, не горять бажанням брати участь в засіданнях ТВК тому що знають, що є загроза. Що буде 25 жовтня поки що сказати важко, але така проблема є. Думаю, коли ми створимо ДВК, то там теж будуть проблеми. На жаль, вже практично в кожному населеному пункті ця хвороба є.

Щодо того, хто ж забезпечуватиме членів комісій необхідними засобами захисту, то, за словами Владислава Теленя, найімовірніше, що це покладуть на місцеві органи влади, оскільки “зрозуміло, що у держави грошей немає”. Додав, що деякі місцеві органи влади вже розпочали підготовку та купують необхідне обладнання.

– Ви ж розумієте, коли мова йде про 1600 комісій, а кожен член комісії має змінювати маску щодві години, повинні бути літри санітайзера, повинні бути серветки, щоб протирати ручки після кожного виборця.

Хоча Кабмін пропонує кожному виборцю приходити  на виборчу дільницю зі своєю ручкою, але я думаю, що це теж фантастика. Я вважаю, що ті, хто працюватимуть у лікарнях мають бути захищені максимально. Якщо член комісії просто на звичайній дільниці, то, можливо, вистачить просто щитків й масок. Однак, якщо людина буде працювати в комісії в першій міській лікарні, то вона повинна мати інший ступінь захисту й бути одягнена у захисний костюм, рукавички, маски, щитки… Наскільки всі комісії зможуть забезпечити своїх членів таким обладнанням поки що важко сказати. 

– Як на мене, невизначеність з COVID є дуже великим ризиком саме дня голосування. Тому що яким складом дійдуть комісії й виборці, як це буде проходити – дуже важко прогнозувати. 

Владсилав Телень додав, що призупити, або й повністю припинити виборчий процес можуть лише запровадження надзвичайного або воєнного стану. Навіть якщо вся Україна опиниться у червоній карантинній зоні – це не буде підставою для скасування виборів 25 жовтня 2020 року.

Як проголосувати тим, хто хворіє на коронавірус

До 20 години 23 жовтня громадяни, у випадку хвороби напередодні виборів, можуть подати до дільничної виборчої дільниці заяву на голосування вдома. Щоправда, Владислав Телень досить скептично поставився до вимірювання температури на виборчих дільницях та деяких інших карантинних рекомендаціях щодо організації проведення виборів.

– Конституція України гарантує кожному громадянину право обирати та бути обраним. Захворювання на COVID жодним чином не впливає на конституційну норму.

Передбачається, що комісії, які працюватимуть у лікарнях та ті люди, члени ДВК, які будуть проводити голосування за місцем перебування повинні бути споряджені в захисні костюми, щитки, маски й таким чином людина може проголосувати або в лікарні, або в дома. Постанова Кабінету Міністрів України та акти Центральної виборчої комісії чітко вказують на те, що якщо ви прийдете 25 жовтня на дільницю, вам проводитимуть температурний скринінг і навіть якщо у вас буде температура 40 градусів, ніхто не має права не пустити вас на виборчу дільницю, тому що це конституційне право, – зазначив Владислав Телень.

– Що стосується інших суб’єктів виборчого процесу, як кандидатів, спостерігачів – у мене є питання. Кажуть, що буцімто можна їх якимось чином обмежити в доступі до дільниці, я вважаю, що ні.

Виборчий кодекс передбачає, що у них є права спостерігати, або бути суб’єктами виборчого процесу. Але виборець та член комісії мають стовідсотково потрапити на виборчу дільницю. Я розумію, що це для деяких загрозливо. Але жодних міфічних окремих кабінок, передбачених однією з постанов ЦВК, що десь можуть бути окремі кабінки, де можуть голосувати люди з температурою… Я думаю, що це фантастика. Тому що зібрати окрему кабінку навряд буде така змога, знаючи наші можливості та приміщення. 

Зауважимо, що декілька днів тому стало відомо, що представник Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні Ярно Хабіхт прогнозував, що кількість нових випадків COVID-19 в країні у найближчі місяці може зрости до 7-9 тисяч на добу.

Проблеми та нюанси

Владислав Телень розповів, що деякі суб’єкти виборчих процесів провели типове голосування, або ж підрахунок голосів. Щоправда, не всі охоче розповіли про підсумки, але стало відомо, що лише на розкладання бюлетенів по всім видам виборів витратили до 6 годин.

– Наприклад, до Вінницької міської ради у нас 17 списків. В кожному від 30 до 50 кандидатів. Тому, дільнична виборча комісія у Вінниці має 17 разів розкласти поіменно від 30 до 50 осіб. Посортували – розклали – порахували декілька разів. Й так 17 раз. Потім до обласної ради: 10 партій по 84 кандидати. Теж, мабуть, не всі партії по 84 кандидати висунули, але знову ж 10 разів потрібно від 50 до 80 осіб. Так й до районної ради.

З кандидатами до міських голів трохи простіше. Й це все від п’яти до шести годин лише на розкладання, а потім – підрахунок. Оскільки вибори у нас доволі конкурентні, то всі члени виборчої дільниці можуть самостійно перерахувати бюлетені безліч разів.

На думку Владислава Теленя, цьогоріч підрахунок голосів може дещо затягнутися й перші результати, ймовірно будуть відомі ввечері 26 жовтня, або й пізніше.

– Це не лише Вінниця, а й інші населені пункти. Дуже конкурентні вибори, всюди є багато кандидатів, досить багато партій беруть участь, тому думаю, що підрахунок голосів буде важкий. Він такий забюрократизований і потребує багато часу навіть якщо просто треба розкласти бюлетені. 

Цього року членів ТВК навчали через онлайн-сервіс Zoom. Владислав Телень розповів, що не у всіх населених пунктах був достатньо хороший Інтернет, й не всі мали достатню кількість моніторів, аби вчитися онлайн.

– Це новий формат. Що стосується членів комісій, то коли все це планувалось, то у своїх думках та мріях організатори думали, що кожен член ТВК буде заходити з дому і перед комп’ютером, планшетом чи мобільним телефоном вчитися.

Реалії були такі, що у нас є населені пункти, у яких крім мобільного інтернету, доступу до нормальної мережі, крім школи, сільської ради чи бібліотеки немає. А ми знаємо, що в умовах пандемії доступ в школи заборонений, бібліотеки зачинені, а в сільській раді – COVID. Комісії вчились, як завжди: хто багатший, той ставив комп’ютер, а деякі ТВК – перед смартфонами. Коли 10-15 осіб навчаються перед телефоном – у мене були сумніви. Однак, отримавши доступ до підсумків першого етапу роботи – реєстрації, то ми все ж чогось їх навчили, тому ТВК дуже уважно підійшли до порядку висування кандидатів, дотримання гендерних квот та мінімальної кількості потенційних кандидатів по округах.

Реєстрація партій

Якщо у 2015 році дотримання гендерної квоти не було обов’язковим, то тепер недотримання цієї вимоги є підставою для відмови у реєстрації списку.  Владислав Телень зазначив, що у Вінницькій області йому відомо приблизно про 32-35 випадків відмови в реєстрації з різних підстав. Деякі справи доходили до судів. Наприклад, в Оратові не зареєстрували партію й у цьому випадку суд став на сторону ТВК, а в Козятині не хотіли реєструвати кандидата на посаду міського голови, однак суд вирішив на користь кандидата.

– Партіям відмовляли в реєстрації. Виявилось, що не всі партії можуть забезпечити мінімальну кількість депутатів у списках. Виникла проблема з гендерною квотою і якщо з чоловіками у нас все гарно, то з жінками в деяких партіях виявилось не так. Тому їх шукали, знаходили й включали в списки.

Наші “партійні умільці” знайшли вихід з цієї ситуації теж. Закон вимагає наявність квоти на момент реєстрації. Партія повинна була подати достатню кількість чоловіків та жінок й достатню кількість кандидатів. Але якщо в них вже настільки не було бажаючих балотуватися, а були просто люди, які надали в користування копію паспорта, то партія приносила документи на реєстрацію, все відповідало Закону, але коли комісія приймала рішення про реєстрацію, виявлялось, що в деяких кандидатів не вистачало якихось дрібних документів. Тих людей, відповідно до Закону, комісія не реєструвала. Таким чином ті, хто не хотіли ставати кандидатами від партії, свою роль “чергових кандидатів” зіграли, але до виборів не дійшли.

Додав, що більшість партій все ж дотримались всіх вимог. Владислав Телень також висловив сподівання, що після цієї виборчої кампанії, до Виборчого Кодексу внесуть певні зміни, щоб в майбутньому уникнути проблем при реєстрації партій.

Нагадаємо, що місцеві вибори відбудуться у неділю, 25 жовтня. Виборчі дільниці будуть відкриті з 8 до 20 години.

Детальнішу інформацію про перебіг виборчої кампанії на Вінниччині можна знайти за ЦИМ посиланням.

Читайте також: На Вінниччині побилися депутати і кандидати: аби припинити бійку, довелося стріляти

Читайте також: Хто на вибори: партії-лідери назвали головних кандидатів на Вінниччині

Читайте також: Старт з аеродрому: «Українська стратегія» презентувала кандидатів на місцеві вибори на Вінниччині. ФОТОРЕПОРТАЖ

Читайте також: Політична “благодійність”, карантин та доступність дільниць: як на Вінниччині готуються до місцевих виборів

Читайте також: З особистими ручками і без дітей: в уряді затвердили правила голосування під час епідемії

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.