Політична “благодійність”, карантин та доступність дільниць: як на Вінниччині готуються до місцевих виборів

15:32
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Вже наступного місяця, 25 жовтня, в Україні відбудуться місцеві вибори. Сама виборча кампанія офіційно розпочалась ще 5 вересня. Наразі вже створені територіальні виборчі комісії, стає все більше політичної реклами та “благодійності”, поліції повідомляють про перші порушення, а виборчі дільниці перевіряють на доступність для маломобільних верств населення. 

Сьогодні, 15 вересня, представники громадянської мережі “ОПОРА” розповіли про формування округів, особливості проведення виборів та передчасну агітацію.

Особливості проведення місцевих виборів

Центральна виборча комісія 10 серпня утворила та сформувала на території України обласні, районні та міські територіальні виборчі комісії. У Вінницькій області створено 25 ТВК, з яких одна обласна, 6 районних та 18 міських. До складу сформованих в області ТВК увійшли представники 24 політичних партій. Найбільше представлена політична партія “Слуга народу”.

Як повідомляє “ОПОРА”, утворення виборчих округів в регіоні відбулося вчасно, лише деякі ТВК порушили процедуру, утворивши округи раніше терміну. Для прикладу, Могилів-Подільська та Тульчинська районні, а також Тиврівська селищна ТВК утворювали виборчі округи для голосування на місцевих виборах 3 і 4 вересня, хоча варто було зачекати 5-6 вересня.

Як розповіла Наталія Величко, координаторка спостереження “ОПОРА” у Вінницькій області, ця виборча кампанія має певні особливості:

– короткий термін;

– проводиться в межах нових територіально-адміністративних одиниць;

– за новим Виборчим кодексом;

– та відбувається в умовах пандемії.

– Стосовно виборчого законодавства, то ситуація цікава, – пояснює Наталія Величко. – З одного боку ми очікуємо, що це, можливо, будуть найпрозоріші, найчесніші вибори, тому що були враховані попередні проблеми, які виникали під час попередніх виборів. Зокрема, якщо раніше у нас благодійні фонди, які мали однакові назви з партійними організаціями, надавали якусь допомогу чи проводили якісь заходи – тоді це не вважалось порушенням виборчого законодавства. Зараз це вже є порушенням. Це вважається підкупом виборців й за це несуть кримінальну відповідальність як ті, хто надають цю “допомогу”, так і ті, хто її приймає. 

Про те, як правильно заповнювати виборчий бюлетень дивіться у відео:

 

 

Дотримання карантинних заходів

Наталія Величко наголосила, що оскільки вибори відбуватимуться під час карантину, вже сформовані певні рекомендації, аби не допустити поширенню коронавірусу. Зокрема, на дільниці у черзі біля одного столу може бути не більше трьох осіб, рекомендовано приходити зі своїми ручками та не брали дітей. Також необхідно бути в масках, а при вході до приміщення вимірюватимуть температуру.

Детальніше про це у нашому матеріалі:

З особистими ручками і без дітей: в уряді затвердили правила голосування під час епідемії

Політична “благодійність”, реклама та піар

Ще протягом серпня та на початку вересня спостерігачі “ОПОРИ” фіксували передчасну політичну рекламу на білбордах та сітілайтах. Таку рекламу використовували “За майбутнє”, “Слуга народу”, “Європейська Солідарність”, “Наш Край”, “Українська стратегія Гройсмана”, “Пропозиція”, “Партія вінничан”.

Особливу активність політичних партій помітили першого вересня. Тоді регіональні політики та місцеві кандидати на місцевих виборах знову пішли до шкіл, а цього разу вже щоб привітати учнів. Зокрема, деякі політики обмежувались лише словами вітань, інші надавали благодійну допомогу, які не забували зафіксувати на фото й відео, дехто ще дарував школярам певні подарунки до нового навчального року, або ж робили вартісні подарунки навчальним закладам. В “ОПОРІ” зазначають, що якщо одні політики робили це особисто, інші – за посередництва помічників чи органів місцевого самоврядування. При чому, у декількох випадках використовували партійну символіку.

Повідомляють, зокрема, пакети з партійною символікою приніс до школи голова Рахнівсько-Лісової сільради Шаргородського району Володимир Мудрик, колишній голова Вінницької РДА Михайло Демченко розповів на своїй сторінці у соціальній мережі про відзначення 1 вересня одразу у декількох школах. У 5 школах з подарунками встиг побувати на святі й депутат облради Геннадій Мазур, допомогу школам надав ще один депутат обласної ради – Олександр Масленніков.

 

– Громадянська мережа “ОПОРА” протягом міжвиборчого періоду моніторить використання  субвенцій на соціально-економічний розвиток народними депутатами від певних округів, які піаряться й презентують витрачені державні кошти, як власне досягнення, – розповідає Наталія Величко. – У нас є народні депутати, які представляють або очолюють осередки політичних партій і вони певні державні програми представляють, як досягнення конкретної партії, або ж конкретного кандидата. 

Офіційної реєстрації кандидатів на посаду міського голови ще не було, однак “ОПОРА” вже звернулася до представників органів місцевого самоврядування, осіб, які будуть балотуватися, щоб вони підписали розроблений громадянською мережею “Кодекс поведінки посадових осіб та державних службовців під час виборчого процесу”. Цей кодекс містить основні етичні вимоги до поведінки посадових осіб під час виборів з метою уникнення, що можуть класифікуватися як зловживання адміністративним ресурсом.

Участь поліції у виборчому процесі

Ігор Волокітенко, начальник управління превентивної діяльності ГУ НП у Вінницькій області розповів, що з 5 вересня до поліції надійшли два повідомлення про поширення певних агітаційних матеріалів – у Тростянецькому та Іллінецькому районах. За його словами, данні факти ще потребують перевірки, а тому говорити про те чи дійсно було порушення наразі не можна.

Він також пояснив, що поліція буде працювати відповідно до тих карантинних обмежень, які діятимуть на момент виборів. Водночас навіть коли дільницю будуть дезінфікувати – у приміщенні зможе перебувати працівник поліції, аби стежити, щоб не було фальсифікацій.

Щодо агітаційних зібрань, то як пояснив Ігор Волокітенко, визначено, що всі зібрання мають бути погоджені з органами місцевої влади, а карантинні обмеження визначають можливу кількість громадян на території проведення заходу. Також кожного учасника заходу необхідно забезпечити засобами індивідуального захисту.

[Вуличні й дворові зустрічі] не заборонені, але визначена соціальна дистанція, а також кількість населення, яка може там перебувати, залежно від площі місця проведення. Відповідальність за організацію цього процесу безпосередньо на організаторі. Всі порушення, які будуть відбуватися – покладається відповідальність на організатора. Ми часто бачимо, що у нас громадяни бажають донести якусь інформацію до населення і при цьому не враховують цю велику проблему, яка на даний час існує на території всієї держави.

Він наголосив, що за порушення карантинних обмежень передбачена як адміністративна, так і кримінальна відповідальність. Зокрема, адміністративна передбачає накладення штрафу від 17 тисяч гривень. Кримінальна відповідальність залежить від ступеня важкості тих наслідків, які настали внаслідок порушення карантинних норм.

Серед поширених “традиційних” порушень під час виборчого процесу Ігор Волокітенко назвав створення друкованої літератури, де не вказано тираж та відповідальних осіб, агітація у заборонений період, порушення щодо розташування передвиборчої агітації, намагання винести бюлетень з дільниці тощо. Кримінальна відповідальність передбачена за підкуп виборців.

За адміністративні правопорушення передбачені штрафи від 1700 до 3500 гривень.

Доступність виборчих дільниць

Громадський омбудсмен із захисту виборчих прав у Вінницькій області Тарас Коваль розповів про вимоги доступності виборчих дільниць для людей з інвалідністю. Так, на Вінниччині обстежили перші 27 виборчих дільниць. Було розроблено 15 критеріїв доступності. З них 8 визнані малодоступними, а 19 – недоступними. Відповідно, немає жодної дільниці, яка була б зручною та доступною для маломобільних верств населення.

За словами Тараса Коваля, на всіх обстежених виборчих дільницях були відсутні спеціально облаштовані та позначені місця для парковки людей з інвалідністю. Також на жодній немає тактильної плитки для незрячих та відсутнє маркування світловідбивними елементами на сходах до будівлі.

Водночас найкращий результат показала дільниця №51481 у Жмеринці, якій не вистачило одного балу, аби вважатися доступною. Лише на цій дільниці є спеціальна вбиральня для людей з інвалідністю та належним чином облаштований вхід, відсутні перепони всередині приміщення. Також лише на 5 обстежених дільницях пандуси відповідають вимогам.

Звісно, моніторили не всі дільниці, які розташовані на Вінниччині. Це лише перший крок, але цю діяльність продовжуватимуть не лише під час виборчих кампаній. До 2025 року всі дільниці необхідно привести до вимог доступності.

Буде створено інтерактивну мапу доступності виборчих дільниць, яка надасть можливість виборцю самостійно визначити чи зможе він або вона проголосувати на цій дільниці, чи ні. Зараз діє такий порядок, що люди, які певним чином обмеженні в пересуванні, автоматично включаються до списку осіб, до яких додому мають прийти представники ДВК з переносними виборчими скриньками. Зараз стоїть така мета, щоб дати можливість людям визначити самим чи потрібно приходити до них, або вони самостійно зможуть проголосувати на дільниці. 

Громадянська мережа “ОПОРА” – одна з провідних неурядових та позапартійних всеукраїнських організацій громадського контролю та адвокації у сфері виборів, парламентаризму, освіти, управління спільною власністю, енергоефективності, місцевого самоврядування, а також всеосяжного впровадження принципу відкритих даних.