Публікації за датами

  • 01 Лютого/ 22:03

    Vinnytsia

    Публікація01.02.1822:03

    Автор:admin

    Три сценарії розвитку подій навколо відкриття меморіалу Небесній Сотні у Вінниці

Дещо пригаслий скандал навколо спорудження пам’ятника Небесній Сотні у Вінниці вочевидь розгорятиметься з новою силою, чим ближче ми наближатимемося до дати відкриття меморіалу, а за парканом на одноіменному майдані “виростатиме” те саме “Дерево Свободи”.

Навряд чи можна сумніватися, що до часу “X” наприкінці лютого, коли й планують відкрити меморіал, готуються обидві сторони протистояння, розробляючи власні сценарії поведінки. І якщо влада та прихильники встановленню меморіалу майданівцям, вочевидь, мають бути зацікавлені в якомога безконфліктнішій події, то в інтересах іншої сторони – ситуація, коли буде “чим гірше, тим краще”.

Читайте також: “Підемо на злочин, але пам’ятник майданівцями поставити не дамо”: як тривало протистояння на Майдані Небесної Сотні у Вінниці. ХРОНОЛОГІЯ ПОДІЙ

Для того, аби зрозуміти, в якому світлі опиниться Вінниця в очах решти українців (та й усього світу) під час відзначення четвертих роковин розстрілів у Києві, спробуємо змоделювати найбільш вірогідні сценарії розвитку подій.

Сценарій №1: меморіал не вдасться встановити

Напевно, найгірший варіант розгортання конфлікту. Очевидно, усю конструкцію “Дерева Свободи” змонтувати за кілька годин безпосередньо в день відкриття на майдані не вдасться. Так чи інакше потрібно буде провести підготовчі роботи, укріплювати пам’ятник, вже коли він перебуватиме на площі, здійснити благоустрій тощо, ще до 20-го лютого.

Саме в цей час для противників його встановлення, меморіал стане головною мішенню. Якщо попри охорону меморіал таки вдасться пошкодити (облити, обпалити абощо), про жодне відкриття на роковини говорити не доведеться, а Вінниця стане центральною темою масштабного обговорення в ЗМІ, де наше місто протиставлятимуть решті країни, яка цього дня вшановуватиме героїв Небесної Сотні.

Читайте також: У Вінниці на мітингу сталися сутички, лунали антисемітські гасла та оголосили ультиматум. ФОТО, ВІДЕО

Звісно, відповідальність за подібий вандалізм ніхто на себе взяти не наважиться. Однак винних дуже швидко знайдуть, зважаючи на те, хто в останні дні найбільш агресивно виступав проти встановлення “Дерева Свободи”.

За тим Вінниця стане свідком ескалації конфлікту, який напевне перейде у насильницьку площину, зокрема зважаючи і на попередні події. Меморіал, зрештою, приведуть до ладу і відкриють. Однак ще довго у вінничан він асоціюватиметься не з подвигом героїв Небесної Сотні, а з внутрішнім протистоянням між окремими міськими активістами.

Сценарій №2. Меморіал за броньованим склом

За цим сценарієм міській владі вдається спокійно встановити меморіал, однак його автори, аналізуючи події в місті, таки наполягають на монтажі також захисного броньованого скла –  що вони вже анонсували.

На відкриття приїде маса преси з усієї країни і, можливо, навіть з-за кордону. Не виключена присутність також іноземних посадовців або ж дипломатів (вичевидь, окрім російських та польских). Але головною темою запитань та обговорень найпевніше стане “Чому на четвертому році після перемоги Революції Гідності у “вотчині Порошенка” меморіал тим, хто врятував країну від російської диктатури, захищають броньованим склом?”. Зрештою, Вінниця, нащастя, перебуває не на окупованій території, аби таким радикальним чином захищати подібні пам’ятники від антиукраїнських сил.

Читайте також: Покручена совість або Занадто толерантна Вінниця

Журналісти братимуть коментарі у представників влади, авторів меморіалу та місцевих майданівців, а також тих, хто відпочатку виступав проти спорудження “Дерева Свободи”. Від останніх, найімовірніше, буде почута вже знайома вінничанам, риторика про “покручену сакуру, нанизані душі, Україну, котру проштиркнули штирями”, а також політична поезія, подібна тій, що її декламували під час тематичної прес-конференції в УНІАН.

За тим медійники звернуться до теми “знищеного Шевченка” і пересвідчаться, що в скульптурній композиції на площі імені Кобзаря, насправді, немає “зашифрованих єврейських символів”, а руки дітей, які зацікавлено схилилися над постаттю поета, зовсім не схожі на “пальчики-пісюнчики”.

Так само вони на власні очі побачать, що “величний пам’ятник Кобзарю”, який зараз перебуває у 22-ій школі, більше схожий на “партійно правильний “витвір” в дусі соцреалізму, зроблений чи то з гіпсу, чи інших підручних матеріалів. Істину буде встановлено, однак інформаційний осад залишиться і замість вшанування Небесної Сотні, ми знову перебуватимемо в дискурсі “Вінниця проти Небесної Сотні”.

Сценарій №3. Меморіал відкривають без скандалу

Майже фантастичний варіант, за яким опоненти встановлення “Дерева Свободи” у Вінниці з якихось причин відмовляться від загострення ситуації.

Тож у такому випадку числені представники громадськості, ЗМІ, істеблішменту, медіа та головне – родини загиблих протестувальників на Майдані – матимуть змогу спокійно та урочисто вшанувати полеглих героїв.

У цьому випадку Вінниця не потрапить в прайм-тайм українського та світового телебачення, принаймні, у скандальному світлі. Мережею розлетяться світлини, як з “Дерева Свободи” знімають накриття, витвору художників та скульпторів аплодують сотні людей (якщо цей витвір, звісно, виявиться гідним події), співають український славень і згадують тих, хто віддав власні життя за свободу і справедливість в цій країні.

Інша справа, що до справедливості нам ще дуже далеко, свобода в розумінні українського народу – досить ефемерна та контраверсійна штука, а за чотири роки жодного реального режисера та виконавців жахливого сценарію розстрілу десятків людей в центрі української столиці – так і не притягнуто до відповідальності.

Але це вже зовсім інша історія.

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
admin
Технічний адміністратор сайту

Дякуємо!

Тепер редактори знають.