Матеріал підготовлено за сприяння ГО “Львівський медіафорум”
у межах проєкту “ЛМФ Підтримка мережі журналістів”
Сьогодні, 18 серпня, у Вінниці стартувала виставка зі стягами, які мають унікальні історії. Частина прапорів – передана захисниками, родинами загиблих та волонтерами.
Так, близько 15-ї години у приміщенні Вінницького обласного краєзнавчого музею стартувала виставка “Український прапор – українська міць”, приурочена до Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України.
За словами представників музею та волонтерів, загалом на виставці експонується близько сотні предметів, 38 з яких – унікальні стяги зі своїми особливими історіями. Керівниця відокремленого підрозділу музею – Музею мужніх – Олена Гордієнко, розповіла, що виставка розповідає про український прапор як символ любові до України, як символ національної ідентичності.
Про прапори
Так, зокрема на виставці – особисті речі та прапори Героїв Небесної Сотні Максима Шимка, Леоніда Полянського, Валерія Брезденюка, Романа Оліха, загиблих у російсько-українській війні воїнів Віктора Саванчука, Володимира Полупанова, Сергія Павлюка, Олександра Рибаченка, Андрія Проценка, Олексія Зінов’єва та Наталії Іващенко.
Зокрема один з прапорів – належав Герою Небесної Сотні, вінничанину Максиму Шимку. Сьогодні на виставці була присутня його мати – Зоя Кузьменко.
– Коли люди кажуть, що нам потрібен мир – так, але в першу чергу – перемога. Бо з перемоги в Україні почнеться наше відродження – відродження почалося з Небесної Сотні, “Слава Україні – Героям слава!” – відродився саме на Майдані в Києві – це була історична подія. Наша країна має велику історію, древню історію. Росіяни – як перекотиполе, вони без коріння, і тому вони хочуть вкрасти до кінця нашу історію, нашу волю. Але вони не знають, з ким вони зв’язалися, наш народ – найкращий, – каже Зоя Семенівна.
Вона також зазначила, що спостерігає, як українські діти продають квіти чи співають, збираючи кошти на ЗСУ: “Росте та нація, яку зовсім не перемогти”.
Також в експозиції – стяги українських захисників. Зокрема – 63 окремої механізованої бригади, 128 окремої гірсько-штурмової бригади, 27 реактивної артилерійської бригади імені кошового отамана Петра Калнишевського, фрагмент прапора України 57 окремої мотопіхотної бригади імені кошового отамана Костя Гордієнка, зведеного загону “Дика качка” – підрозділу ЗСУ, сформованого з добровольців Повітряних сил України.
Волонтерка і кураторка військового шпиталю Вінниця Олена Верлан-Кульшенко представила прапори з автографами бійців, а також стяги, підписані родинами загиблих бійців – ці стяги, після експонування на виставці, поїдуть на схід, в якості оберегів.
Частина – прапори з власних колекцій волонтерів, зокрема, громадських організацій “Мольфар”, “ВіннСолард”, дитячого волонтерського руху ЗОШ №2 м. Гайсин “Фабрика добра”.
Також серед експонатів – прапор України, який за одну ніч пошила вінничанка, громадська діячка, рухівка, поетеса Лариса Корнієнко. Стяг підняли 21 жовтня 1990 року у нашому місті на тодішній площі Леніна (нині – Майдан Незалежності). Це полотнище розміром 3 на 6 метрів. До слова, про цю історію ми писали в ЦЬОМУ матеріалі.
Інший стяг був встановлений на найвищій телевежі у 2019 році – його занесено до Книги рекордів України.
Окрім прапорів, в експозиції є й жовто-блакитна сітка – створена волонтерами з 12 міст України, які нині мешкають у Вінниці і продовжують плести сітки, допомагати із вантаженням гуманітарних вантажів.
Також до виставки, яку запрошували доповнити усіх охочих, долучились й діти – художники Сашко Маламура та Єгор Співак. Відомо, що Сашко виготовляє браслети і продає їх, а кошти направляє на ЗСУ. Нині хлопчик перерахував 10 тисяч гривень на різні волонтерські рахунки. Єгор – приніс на виставку свої роботи в кольорах національного прапора.
Також на виставці відзначили Івана та Андрія – двох хлопчиків, які робили букети і продавали їх, щоб зібрати кошти на потреби бійців Нацгвардії. “Ми купили сонячну батарею та зарядну станцію”, – скромно коментують хлопчики.
Про проєкт
Начальниця відділу культури і креативних індустрій департаменту гуманітарної політики Вінницької ОДА Валентина Троян зазначила, що виставка є першою з циклу акцій, присвячених Незалежності України: “Чим більше ми будемо демонструвати, що ми – Українці, з великої літери, що ми непереможні і нікого не боїмось – ми дійсно непереможні”.
Під час відкриття представники музею зазначили, що в цей період мав би бути вже створений у Вінниці Музей пам’яті (детальніше – ТУТ) й всі експонати виставки мали би бути в ньому. Однак через повномасштабну війну цього не сталося. Відтак експонати які можна побачити відсьогодні у музеї – лише частина існуючої колекції, поповнення якої нині триває. Для цього співпрацюють з родинами загиблих військових, громадськими організаціями та військовими формуваннями. Частина колекції – експонати з приватних колекцій, які на виставці лише тимчасово.
Виставка триватиме у Вінницькому обласного краєзнавчому музеї до 18 вересня, з 10:00 до 17:00. Адреса музею – вулиця Соборна, 19, телефон музею – 068 725 4957.
Фото Зорини Гаджук
Дякуємо!
Тепер редактори знають.